Tek Başına Yapılabilecek Aktiviteler İle Kişisel Tatminin Doruklarına Ulaşın

Tek Başına Yapılacak Aktiviteler

Yalnız vakit geçirmekten hoşlanıyor musunuz? Ya da çok fazla insan içinde bulunuyor ve kendinize vakit ayırmayı unutuyor musunuz? En önemlisi kendi başınıza ne gibi aktiviteler yapacağınızı bilmiyor musunuz? Doğru yerdesiniz. Bir de malum başımızın belası bu virüs olayı çıktığından beri evle bütünleştik. Bu yüzden kendinizle temasa geçip rahatlayabilmeniz için sık sık tek başına yapılabilecek aktivitelerden keyif almanız önemlidir. Yalnız zaman geçirmenin birçok faydası vardır; kendinizi gerçekten sevmeyi ve bağımsız olmayı öğrenirsiniz. Ayrıca, kabul edelim tek başına yapılabilecek aktiviteler tek başına daha eğlencelidir. Biz insanlar sosyal varlıklarız, genellikle çoklu yapılan etkinliklerden keyif alırız. Çoğunlukla bunlar, grup aktiviteleri ile aynıdır. Ancak onları tek başınıza yaptığınızdan, tamamen yeni ve daha tatmin edici bir boyut kazanır. Tek başına yapılabilecek aktivitelerden 25 tanesini sizler için listeledim. Ya bunlar çok sıradan dedikleriniz olacaktır fakat okumaya devam edin kendinize uygun bir madde mutlaka bulacaksınız.

Tek Başına Yapılacak Aktiviteler

 • Sesli Kitap veya Podcast Dinleyin.

Kitap okumaya aşırı üşeniyorsanız, bir sesli kitap dinlemeyi düşünebilirsiniz. Kişisel gelişim için kurgusal olmayan bir sesli kitap seçebilir veya kurgu bir sesli kitap dinlemeyi tercih edebilirsiniz. Librivox harika bir ücretsiz sesli kitap kaynağıdır, Audible ise 30 günlük ücretsiz deneme sunar. Spotify ile de alternatif olarak, hayran olduğunuz konuşmacılara göre podcast arayın veya hikaye podcastlerini seçin ve sürükleyici bir gerçek suç veya bilim kurgu hikayesinde kaybolun.

Tek Başına Yapılacak Aktiviteler jahrein reddit zone

Tavsiyem Antalya Bağımsız Milletvekili Adayı Ahmet “Jahrein” Sonuç öncülüğünde oluşturulmuş gençlere hitap eden tamamen kafa dağıtmalık Rekkitz podcasti yani Reddit Zone. Podcast’ler, diğerlerinin yanı sıra iş ve liderlik gibi farklı alanlardaki uzmanlardan bir şeyler öğrenmenin harika bir yoludur ve tek başına yapılabilecek aktivitelerden biridir.

 • Yıldızları İzleyin

Açık gökyüzü olan bir bölgede yaşayacak kadar şanslıysanız yıldızları seyrederek bir veya iki akşam geçirin. Özellikle, Samanyolu’nun güzelliğine katkıda bulunduğu için, meteor yağmurunun olduğu gecelerde dışarı çıkmaya çalışın. Tek başına yapılabilecek aktiviteler arasında harika bir tercihtir. Üstünüzdeki gece gökyüzünde takımyıldızları, gezegenleri ve hatta uyduları seçmenize yardımcı olması için SkyView (iOS veya Android için) gibi ücretsiz bir uygulama indirin. Uygulama telefonun kamerasını tuttuğunuz yerdeki tüm gök cisimlerini tek tek elinizin altına seriyor.

 • Bir Zaman Kapsülü Yapın

Eski bir ayakkabı kutusu bulun, sonra evinizde dolaşın ve günlük hayatınızın gerçekliğini net bir şekilde yansıtan öğeler bulun – bir gazete, makbuzlar, çocuğunuzun son çizimleri, dergileri, fotoğrafları vb. Akıllı telefonunuza bir aile videosu kaydedebilir ve bir UBS sürücüsüne kopyalayabilir ve bunu da dahil edebilirsiniz. Onları kutuya koyun ve içinde bol miktarda öğe olduğunda, çok güvenli bir şekilde bantlayın ve ileride açabileceğiniz bir tarih yazın – örneğin 10 veya 15 yıl içinde

 • Yürüyüşe Çıkın

Dış mekânı seviyorsanız ve hava izin veriyorsa, dinlemek için iyi bir çalma listesi veya podcast ile yürüyüşe çıkın. Müzik temponuzu etkileyeceği için ona uygun bir seçim yapmak antremanınız için önemli bir nokta, unutmayın. Ayrıca doğada yürüyüşü eğlenceli bir aktivite yapmak için bir yığın insana ihtiyacınız yok. Tek başına yapılabilecek aktivitelerden en güzeli doğa içinde yürüyüşe çıkmaktır. Düşüncelerinizle yalnız kalmak için harika bir zaman yaratabilirsiniz.

 • Egzersiz Dersi Alın

Pandemiden fırsat buldukça açılıp kapanan spor salonlarını dikkate almazsak, spor yapmak istiyor ama sizinle gidecek birini bulamıyor musunuz? Denemek istediğiniz veya bir süredir üzerinde durmadığınız rehberli bir egzersiz sınıfına kaydolun. Egzersiz tek başına yapılabilecek aktivitelerin en başında yer alıyor, çünkü bir başkası ile tamamen aynı anda spor düzeni tutturmak neredeyse imkansızdır. Egzersiz sizi ayağa kaldıracak, dışarı çıkaracak ve siz oradayken size biraz endorfin desteği verecektir.

 • Meditasyon Yapın

Kendinize zaman ayırmak mı istiyordunuz? Bu, sonunda meditasyonu denememek için hiçbir mazeretin olmadığı anlamına gelir. Meditasyon aslında zihninizi ve bedeninizi dinlemek için zaman ayırmak, her gün her saniye kafanızın etrafında koşturan tüm düşünceleri sakinleştirmek demektir. Herkes için inanılmaz derecede faydalı olabilir, ancak özellikle hayatta zor bir dönemden geçen veya mutluluk onlardan kaçıyormuş gibi hissedenler için. Rehberli bir meditasyon videosunu veya orada bulunan birçok uygulamadan birini deneyebilirsiniz. Meditasyon tek başına yapılabilecek aktivitelerden en keyifli olanıdır.

 • Kendi Başınıza Tatile Çıkın

Tek Başına Yapılacak Aktiviteler

Yerel bir butik otelde konaklama ile kendinizi şımartın. Düşüncelerinizle yalnız kalacaksanız, cennet gibi bir yatakta, oda servisi sizin emrinizde isteyin gelsin. Bize güvenin, kendinizle tatil yapmak tek başına yapılabilecek aktivitelerden en sevdiğiniz olacak. Eğer doğada yaşamı seviyorsanız bir tık ilerletip kendi başınıza kamp yapabilirsiniz.

 • Şehir Turu Yapın

Yakındaki bir kasaba veya şehre günübirlik geziye çıkın. Ya da bu kadar büyük bir yürüyüş yapmak istemiyorsanız, şehrin yeni bir bölümünü keşfedin. Çalışma saatlerinden yaşadığımız şehri tanımaz bilmez olduk. Şehri bir turistmiş gibi yeniden keşfetmek ve aslında her gün pas geçtiğiniz tatları denemek tek başına yapılabilecek aktiviteler için harika bir seçenektir. Profesyonel ipucu: Yanınızda bir kamera getirin. Aksi takdirde fark etmeyeceğiniz ayrıntılara odaklanmanız için sizi zorlayacaktır.

 • Minik Bir Bahçe Oluşturun

Evde mini bir bitki bahçesi oluşturun. Tüm yıl boyunca kullanışlı olacak ve bunun için yalnızca bir mutfak tezgahınız veya ufak bir açık alanınız olması yeterli. Yeşil bir alanınız olmasa bile, bu başlamak için harika bir yoldur. Ve başarılı olursa, tüm tarif denemelerinizde kullanabileceğiniz taze bitkilere de sahip olacaksınız. Zaten yemek yapmak daima tek başına yapılabilecek aktivitelerden biridir. Bunu daha eğlenceli hale dönüştürmek ise sizin elinizde.

 • Mobilyalarınızı Düzenleyin

Sürekli evde vakit geçiriyor ve sıkılıyor musunuz? Mobilyalarınızı yeniden düzenleyin. Evdeki eşyaları yenilemek ve değiştirmek tek başına yapılabilecek aktivitelerden en kolayıdır. Eğlenceli bir antrenman yapacak ve yeni bir bakış açısı elde edeceksiniz. Alanınızda neyin işe yarayıp neyin işe yaradığını bilecek kadar uzun süredir oturuyorsunuz öyleyse neden biraz çeki düzenleyip denemek için yeni bir düzenleme yapmıyorsunuz?

 • YouTube aracılığıyla bir Sanat veya e-El İşi Becerisi Öğrenin.

Her zaman resim yapmayı veya eskiz yapmayı öğrenmek istediyseniz, ancak hiç zamanınız olmadıysa, şimdi şanslısınız! Hızlı bir YouTube araması yapın, malzemelerinizle oturun ve suluboya, kaligrafi, yağlı boya veya diğer sanat veya el işlerini öğrenin. Ve sonra evde yalnız kaldığınızda çalışmaya devam edin. (Evin boşalmasını da beklemek zorunda değilsiniz – fırçalarınızı çıkarın ve ne zaman bir boşluk pratik yapmaya devam edin!)

 • Hayvan Barınağına Gidin

Bir hayvan barınağında gönüllü olun ve gününüzü tüylü arkadaşlar edinerek geçirin. Tam olarak yalnız olmayabilirsin, ama kesinlikle o yavru köpek yığınındaki tek insan olacaksın!

 • Yeni Bir Kitaba Başlayın

Bugünlerde hepimiz ekranlara bakmak için çok fazla zaman harcıyoruz ve sayfalara bakmak için yeterli zamanımız yok. Elbette ekranda kitap okuyamayacağınızdan değil. Bir kitabı okumanızın üzerinden bir süre geçtiyse veya normalde hiç okumuyorsanız, bir hikayenin içinde birkaç saat geçirmeyi deneyin. Elinizde bir fincan çayla rahat bir sandalyeye oturun ve başka bir dünyada kaybolun. İster eski bir favori, ister yepyeni bir macera olsun, iyi bir kitaba kapılmış olma hissine hiçbir şey yaklaşamaz.

 • Özgeçmişinizi Güncelleyin

Yeni bir iş arayışında olmasanız bile güncel olduğundan emin olun. Son zamanlarda elde ettiğiniz bazı başarıları ekleyin ve profillerinizi yeni bilgilerle güncelleyin. Özgeçmiş güncellemek tek başına yapılan aktiviteler arasında en sıkıcısı olabilir ama zaten bunu yapacaktınız. Ertelemekten vazgeçin.

 • Bir Blog Sayfası Açın

Yaratıcı olmanın ve başkalarıyla etkileşim kurmanın bir başka harika yolu, açık ve dürüst bir blog, şu anda neyle uğraştığımızı keşfetmenin harika bir yoludur. Benim şu an kooplog’daki blogumda yaptığım gibi siz de bir hesap açıp blog yazabilirsiniz. Beni takip etmeyi de unutmayın 🙂 Buraya bir üzüntü veya kaygı hissini yönetmenin çok sağlıklı bir yolu olan bir günlük gibi davranabilirsiniz. Bazen konu bulamayınca kooplog’daki blog fikri üreticisinden de yararlanabilirsin. Bu konuyu ben oradan buldum mesela. Blog yarışması ile de blog yazısı yazmak tek başına yapılabilecek aktiviteler arasında sizin için en karlı olanına dönüşebilir. Sonuçta hobi olarak ve kafamı dinlemek için yazdığım bir yer burası, üstüne bir de yarışmadan çek kazanırsan çilekli pasta resmen. Şimdiye kadar kim bize tweet attık da para verdi?

 • Film Maratonu Yapın

Televizyonun önünde gevşemek hafta sonu karantinaları için tek başına yapılabilecek aktiviteler için paha biçilmez bir seçenek. Sonunda herkesin bahsettiği Netflix dizisine başlayabilirsiniz. Bütün sezonu birkaç günde bitirebilirsiniz.

 • Müze & Sanat Galerisine Gidin

Haftalardır yapılacaklar listenizde olan bir sergiyi gösteren bir müzeye veya galeriye gidin. Salonları dolaşın ve etrafta kimse etkilemeyecek şekilde modern sanatı anlamaya çalışın. Bazıları gerçekten anlamsız gelebilir. Her şeyi anlamaya çalışmayın, belki de sanatçı anlamsızlığın içindeki anlamı size anlamlandırmadan anlatmak istemiştir 🙂

 • Bisiklet Turu Yapın

Aklınızda belirli bir varış noktası varsa veya sadece keşfe çıkmak istiyorsanız, yeni bir ulaşım yöntemi deneyin. Bisiklet kiralamak, aynı zamanda eğlenceli bir antrenmana girerken mahallenizi yeni bir perspektiften görmenizi sağlayacaktır. Sahiller bu iş için biçilmiş kaftan. Hem düz hem de bisiklet yollarını bulmak kolay. Ben efor harcamam derseniz elektrikli scooterlar ile de ufak turlar atıp deniz havası almak fena fikir değil.

 • Hoşunuza Gidebilecek Yeni Müzikler Keşfedin

Zevkinize uygun yeni müzikler bulmanıza yardımcı olabilecek sayısız ücretsiz çevrimiçi akış hizmeti vardır. Pandora veya Last.fm gibi siteler, sevdiğiniz bir müzik sanatçısının adını yazmanıza ve ardından benzer sanatçılardan başka hiçbir şey içermeyen özelleştirilmiş bir radyo istasyonuna sahip olmanıza olanak tanıyarak, ilgi çekici yeni müzikler keşfetmenizi sağlar.

 • İlginç Bir Video Oluşturun ve Bunu YouTube’da Paylaşın

Tüm bunlar için tek gereken, video çekebilen bir akıllı telefon veya dijital kamera, bazı temel video düzenleme programı ve biraz yaratıcılıktır. İlgi çekici bir video hazırlayabileceğiniz ilginç bir şey düşünün, o video için sıkı bir senaryo oluşturun ve ardından ihtiyacınız olan çekimleri toplayın. İşiniz bittiğinde, videoyu şık bir şeki,lde olarak düzenleyin ve dünyanın görmesi için YouTube’a yükleyin. Bu devirde birkaç photoshop ve after effect yeteneği geliştirmek hiçbir zaman zararınıza olmaz unutmayın.

 • Bilgisayar Oyunları Oynayın

Counter Strike veya Valorant oynamaktan daha maceralı bir şey görmeyen bir oyuncuysanız, kesinlikle seveceğiniz en iyi aktivite budur. Evde yalnız olmak, video oyunları oynamak için en iyi zamandır. Uzun saatler boyunca oyun oynadığınız için sizi azarlayacak kimse olmayacak. Ayrıca, eskiden oynadığınız en sevdiğiniz video oyunları koleksiyonunu keşfederek çocukluğunuza da gidebilirsiniz.

 • Balık Tutun

Bazı insanlar tek başına balık tutmanın kendi avantajları olduğu için kendi başlarına balık tutmayı seçerler. Bir balık tutma seferinde yalnız olduğunuzda, kimseye cevap vermeden kendi hızınızda balık tutabilirsiniz. Tek başına balık tutmak hayatınızın en güzel tecrübesi olabilir, sizi günlük hayatın tüm sorunlarından uzaklaştırır, sizi tamamen rahatlatır, bir takım önlemler almanız ve kendinizi önceden iyi hazırlamanız şartıyla. Amatör balıkçıları bu sevdadan bir süre mahrum bırakmalıyız, misinalar milletin gözüne saplanmasın 🙂

 • Deniz Kenarında Piknik Yapın

Yanınıza termosunuzu ve atıştırmalıklarınızı alıp deniz kenarında ufak bir piknik yapmak tek başınıza yapılabilecek en güzel aktivitelerdendir. Bir miktar yüzebilir, dalgaların sakin sessizliği arasında kitap okuyabilir ve anın tadını çıkarabilirsiniz. Tabi bu biraz güney ve ege sahilleri sakinleri için geçerli. İstanbul’da bunu yapmak için kısıtlı alan mevcut.

 

Tek başına yapılabilecek aktiviteler insanın kendini keşfetmesi ve akışta olan monoton hayatta nefes alıp varlığının farkında olabilmesi için harika fırsatlardır. Bizler genelde toplulukla hareket etmek ister ve yalnız olmaktan korkarız. Ancak bu şekilde kendi varlığımızı unutabiliriz. Arkadaşlar elbette güzeldir ancak bazen tek başına yapılabilecek aktivitelerden zevk almak özgüvenimiz ve mutluluğumuz üzerinde olumlu etkiler yaratacaktır. Hoşunuza gidecek yeni müzikler keşfederek doğa yürüyüşüne çıkmak, yeni bir hobi edinmek, yıldızları izleyip andan keyif almak ve belki de tek başına balık tutmak ve o anın keyfini sürmek size hiç beklemediğiniz yeni zevkler kazandırabilir.

 

megatekno
Subscribe
Bildir
2 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Pollyanna Öldü
Sonraki
KIRIK CAMLAR TEORİSİ

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.