Netflix Kore Dizileri: Mutlaka İzlemeniz Gereken 25 Kore Dizisi

Netflix Kore Dizileri: Mutlaka İzlemeniz Gereken 25 Kore Dizisi

Kore yapımları, Netflix Kore dizileri sayesinde son zamanlarda uluslararası bir üne kavuştu ve tüm dünya tarafından izlenmeye başlandı.  Netflix Kore dizileri her yaşa ve zevke hitap eden çeşitliliği ile popülerliğini de iyice arttırdı. Her üç insandan ikisi mutlaka bir Netflix yapımı Kore dizisi izliyor ve öneriyor. Kabul edelim ki hepimizin hayatında Kore dizilerine aşık bir arkadaşımız olmuştur. Bu dizilerin farklı ülkelerde uyarlamaları ise yine son zamanlarda popülerleşen durumlardan biri oldu. Neden bu kadar sevildiği tartışmaya açık ancak size aşağıda, büyüleyici bir romantik komediden gerilime, aşktan drama izlenebilecek en eğlenceli Netflix Kore dizilerini listeledim. Yorumlaması ise size ait.

VINCENZO

Netflix Kore dizileri arasında oldukça popüler olan Vincenzo gençken bir İtalyan suç ailesinin başı tarafından evlat edinilen ve bir danışman olmak için büyüyen baş karakteri Vincenzo rolünde Song Joong-Ki’yi canlandırıyor. Kavga ve ihanetlerden bunalan Vincenzo Koreye kaçar fakat buradaki bir Holding Mafyası ile başı derde girer. Onları yenmek zorundadır.

START UP

Başlığından da anlaşılacağı gibi, Start-Up, Kore’nin Silikon Vadisi versiyonunda çalışan bir grup Y kuşağı bireyle ilgili. Mesleki mücadeleleri HBO’nun hit Silikon Vadisi’ni anımsatsa da, bu bir Kore drama dizisi ve endüstri hicivinden daha romantik komediyi andırıyor. (aşk üçgenleri, buluşma oyunları vb.)

Mr. Sunshine

Bay Sunshine 1900’lerin başında geçiyor ve çocukken köle olan ancak bir ABD gemisinden kaçıp Amerika’da büyüyen bir adamın (Lee Byung Hun) hikayesini anlatıyor. Bir yetişkin olarak, Joseon döneminin son yıllarında ve Japon işgalinin başlangıcında bir asker olarak Joseon’a geri döner. Ayrıca Dürüst Ordu’nun bir parçası olan soylu bir kadınla (Kim Tae Ri) bir ilişki geliştirir.

IT’S OKAY NOT TO BE OKAY

Bu Netflix Kore dizisi Kore’de genellikle oldukça tabu bir konu olan ruh sağlığı, bu gösterinin ana temasıdır. Popüler bir çocuk kitabı yazarı (Seo Ye-ji) antisosyal kişilik bozukluğuna sahiptir; Öte yandan bir psikiyatri koğuşu bakıcısı (Kim Soo-hyun) yüksek duygusal zekaya ve otistik ağabeyine bakmak zorunda olma yüküne sahiptir. Kız erkekle tanışır ve iyileşme başlar.

KINGDOM

Joseon döneminde geçen bu Netflix orijinalinde (şu anda iki sezon var, üçte biri yolda), kral gizemli bir şekilde garip bir hastalığa yakalanmıştır ve öldüğü tahmin edilir. Veliaht Prens Lee Chang (Ju Ji-hoon), babasının başına gelenleri öğrenmeye çalışır, ancak üvey annesi ve kralın durumunu şu tarihe kadar gizli tutmak için komplo kuran babası tarafından saray dışında kilitlenir. Böylece taht üzerindeki hakimiyetlerini güvence altına alabilirler (örneğin Lee Chang’dan kurtularak). Kralın ölmediği ve et yiyen bir zombiye dönüştüğü ortaya çıkar. Veba tüm krallığa yayılmaya başlar ve halkını kurtarmak, üvey annesinin ele geçirdiği gücünü geri alabilmek ve kötü komployu ortaya çıkarmak Veliaht Prens’e düşer. Netflix Kore dizileri arasında Game of Thrones ve The Walking Dead’ e benzeyen, ancak 17. yüzyıl Kore’sinde geçen Kingdom bize şu soruyu soruyor: İnsanlar onları avlayan zombilerden daha canavar olabilir mi? Evet.

ITAEWON CLASS

İlk olarak, Park Sae-ro-yi (Park Seo-joon), gıda şirketi Jangga Group’un çok güçlü sahibinin oğlu olan bir okul zorbasını yumrukladığı için okuldan atılır. Sonra babasını bir vur-kaç kazasında kaybeder ve buradaki pervasız şoförün aynı zengin kabadayı olduğunu öğrenir. Sae-ro-yi, babasının katilini neredeyse ölümüne dövdükten sonra üç yıl hapis cezasına çarptırılır. Serbest bırakıldıktan sonra, Seul’ün Itaewon mahallesinde bir bar açarak hayatını mahveden güçlü gıda şirketini bir franchise’a dönüştürmek amacıyla devirmeye yemin eder. Bu yürek burkan hikâye, çeşitli karakter kadrosuyla yüksek not alan popüler Netflix Kore dizileri arasında en iyilerinden biri.

WHEN THE CAMELLIA BLOOMS

Bir kadın (Gong Hyo-jin) küçük oğluyla küçük bir kasabaya taşınır ve bir bar açar. Önce bekar bir anne olduğu) ve çoğunlukla erkeklere olmak üzere alkol servis ederek geçimini sağladığı için köy kadınları tarafından sürekli rahatsız dalga geçilmektedir. Ancak yerel bir Polis memuru ise bu kadına görür görmez âşık olur. Netflix Kore dizileri arasındaki en duygusal Anne-Oğul ilişkisi ve Romantik Komedi tadında olmasına rağmen gerilim dizisi olarak da sınıflandırılabilir. Bu olaylar sırasında bir seri katil ortaya çıkar ve yakalanmadığı sürece peş peşe cinayetler işlemeye devam edecektir.

EXTRACURRICULAR

Netflix Kore dizilerinde en çok izlenilenler arasındaki Extracurricular karanlık ve sarmallı bir hikayeden oluşur. Lise öğrencisi Oh Ji-soo’nun (aynı zamanda popüler diziler “Itaewon Class” ve “SKY Castle” da rol alan Kim Dong-hee tarafından canlandırılmıştır) yeterince para kazanmak Üniversiteye gidebilmek için tehlikeli bir şekilde yasadışı seks kaçakçılığı yapmaktadır. Ancak sınıf arkadaşı Bae Gyu-ri (Park Joo-hyun tarafından oynanır) sırrını öğrenip ona şantaj yapmaya başlayınca işler biraz daha karmaşık bir hal alır. Çılgın olan şey, yüksek düzeyde suç ve şiddete rağmen, bu dramanın neredeyse dünyanın her yerinden pek çok öğrenciyle ilişkilendirilebilir olarak ortaya çıkmasıdır. Sevenleri ikinci sezonu sabırsızlıkla bekliyor.

HOSPITAL PLAYLIST

Hospital Playlist, Mart 2020’de Netflix Kore dizileri arasında yerini aldı. Başlıktan, her şeyin neyle ilgili olduğunu zaten tahmin edebilirsiniz: Bir grup doktorun aynı müzik tutkusunu paylaştığı, hastanede geçen bir dizi. Ancak bu sıradan tıbbi müzikal dram değil. Bu doktor grubu tıp fakültesinde olduklarından beri arkadaş ve 40’lı yaşlarında olduklarından şimdiye kadar birbirleri için oradaydılar. Hasta muayeneleri ve ameliyatları sırasında işler zorlaştığında, her zaman birbirlerini neşelendirmek için hazır bulunurlar. İşlerine gelince hepsi profesyonel, ama yine de rahatlamak için zaman buluyorlar. Bu, o kadar meşgul olmadıkları gecelerde yaptıkları grup seanslarından oluşuyor.

HYENA

Toplumun yüzde birini temsil eden iki avukat hakkındaki bu dramada, Yoon Jae-hee, büyük bir geçmişe ve büyük bir egoya sahip prestijli bir hukuk firmasının ortağıdır. Jung Geum-ja, tek kişilik bir hukuk bürosunu yönetir. İkisinin ortak yönleri aşırı büyüklüktedir ve en yüksek profilli ve kazançlı vakaları güvence altına almak için savaşırlar ve onları elde etmek için ne gerekiyorsa yaparlar. Harika bir oyuncu kadrosu (Kingdom’dan Ju Ji-hoon ve A-list aktris Kim Hye-soo) Hyena’yı eğlenceli ve mutlaka izlenilmesi gereken bir dizi haline getiriyor.

VAGABOND

Hikayenin kendisi dublör Cha Dal-Geon etrafında döner. Yeğeniyle yakın bir ilişkisi, kariyerinin zor anlarından geçmesini sağlayan Cha’nın dünyası, yeğeninin üzerinde olduğu uçak yere çarptığında altüst olur. Uçuştaki gizemli bir adamı çevreleyen şüpheler ve yardımcı pilotla kodlanmış mesajlarla, olay örgüsü yoğunlaşır ve kısa sürede bu kazanın kaza olmadığı anlaşılır hale gelir. Bir komplo, Başkan’ın emir komuta zincirinin sonuna kadar ilerlerken, Cha NIS ajanı Hae-Ri ile birlikte olup bitenlerin dibine inmek için hem Fas hem de Kore’ye yayılan kıvrımlı bir gerilime dönüşür.

THE HEIRS

Netflix Kore dizileri içerisinde en çok uyarlamaya benzeyen bu diziyi The O.C.’nin Kore versiyonu olarak düşünebilirsiniz. Cha Eun-sang (Park Shin-hye), kendisini desteklemek için yarı zamanlı işlere giriyor ve annesinin bir hizmetçi olduğu zengin Kim ailesinin evinde yaşıyor. Burs, Kore’nin yüzde 1’inin çocuklarının gittiği bir liseye kaydolmasını sağlar, burada kısa süre sonra kendini Kim Tan (Lee Min-ho) ve düşmanı Choi Young’ın da dahil olduğu bir aşk üçgeninin ortasında bulur.

CRASH LANDING ON YOU

Güney Koreli bir mirasçı (Son Ye-jin) yamaç paraşütü yapmaya gider ve yanlışlıkla DMZ’nin (iki Kore’yi ayıran Bölge) yanlış tarafına düşer. Kuzey Kore Özel Polis Kuvvetinde bir kaptan olan Ri Jeong-hyeok (Hyun-bin) tarafından kurtarılır. Tahmin edilebileceği gibi, birbirlerine aşık olurlar ve kimliğini bir sır olarak saklamalı ve kimse onun kim olduğunu öğrenmeden onu eve geri götürmelidir. Crash Landing on You, sağlam bir yardımcı oyuncu kadrosu ve Kuzey Kore’deki yaşamın çok boyutlu tasviri sayesinde en çok sükse yapan dizilerden biri oldu ve şu anda Kore TV tarihinin üçüncü en yüksek reytingli dizisi.

ROMANCE IS A BONUS BOOK

Eski metin yazarı Kang Dan-i (Lee Na-young) işsiz, boşanmış ve bekar bir annedir. En yakın arkadaşı Cha Eun-ho (Lee Jong-suk) başarılı bir yazar ve bir kitap yayınlama şirketinin genel yayın yönetmeni. Eun-ho, Dan-i’den ona bir hizmetçi bulmasını ister, ancak Dan-i’nin haberi olmadığı halde gizlice evini temizlemeye başlar. Sonunda Eun-ho’ya itiraf etmesi gerekir ve yayınevinde geçici bir işe girer. Dan-i’nin bir çocuk yetiştirmek için ayrıldıktan sonra bir işgücüne yeniden girmeye çalışırken karşılaştığı zorluk ve ayrımcılık, bu büyüleyici romantik komediye bir katman daha ekler.

THE UNCANNY COUNTER

Bu dizi birazcık Hayalet Avcılarını hatırlatıyor, ancak her biri özel yeteneklere sahip eklektik bir karakter grubuyla. “Sayaç” adlı beş kişilik grup, gündüz ve gece bir erişte restoranında çalışarak, insanların peşine düşmektedir geceleri ise ölümden sonraki yaşamdan kaçan kötü ruhları avlar. Netflix Kore dizileri arasında izleyiciler tarafından çok sevildi ve tüm bölümleri tutkuyla izlendi.

A LOVE SO BEAUTIFUL

Bu dizi, aynı adlı popüler bir Çin dramasının yeniden yapımıdır . Sınıf arkadaşı Cha Heon’a aşık bir liseli kız olan Shin Sol Yi’yi anlatıyor. Shin Sol Yi parlak, şen şakrak ve biraz huysuzken, Cha Heon gerçek içsel garipliğini gizlemek için soğuk hisler yayan biridir. Genç aşkı ve beraberinde getirdiği iniş çıkışlarla ilişkilerden hoşlananlar 24 bölümlük dizinin tadını gerçekten çıkaracaklar.

PRIVATE LIVES

Cinayet, aşk ve dolandırıcılık üçgeninde geçen bu dizi sizi hemen içine çekecek. Hikaye, babasının dolandırıcılık mesleğinde yükselişini ve düşüşünü izledikten sonra dolandırıcı bir kadın olan Cha Joo-Eun ile başlıyor. Bir dolandırıcılık ters gidince Joo-Eun hapishanede biraz zaman geçirir ve dışarı çıktığında gizemli Lee Jeong-Hwan ile tanışır. İlişki iyi gidiyor gibi görünse de Joo-Eun, düğün gününde ortada bırakılır. Dedektifler, Jeong-Hwan’ın bir araba kazasında öldüğünü söyler, ancak sonrasında yaşanan bir dizi olay sonuçlanmaz ve Joo-Eun gerçeği ortaya çıkarmak için harekete geçer.

LOVESTRUCK IN THE CITY

Lovestruck in the City altı kişilik bir hikayeden oluşuyor. Burada her bir kişi, flört hayatını ekran dışı bir kameraya ayrıntılarıyla anlatıyor. Chang-Wook bir mimarı canlandırırken, Ji-won bir reklamcı olan özgür ruhlu bir yaratıcıyı canlandırıyor. Dizi, ikilinin birbirine aşık olmasıyla başlıyor ve ardından her iki karakteri de birbirinden uzaklaştırmak için bir şeyler oluyor.  Karakterlerin hikayelerinin iç içe nasıl geçtiğine çok şaşıracaksınız. Netflix Kore dizileri içinde epey dikkat çeken bu yapıma mutlaka bir şans vermelisiniz.

Netflix Kore Dizileri: Mutlaka İzlemeniz Gereken 25 Kore Dizisi

Do Do Sol Sol La La Sol

Netflix Kore dizileri arasında müzikale benzeyen bu dizi, piyanist olan ama şimdi iflas etmiş olan güzel Goo Ra-Ra’nın etrafında dönüyor. Hayatında belirli bir hayali veya hedefi olmayan, özgür ruhlu, kibar bir kişi olan Sunwoo Joon (Lee Jae-Wook) ile tanışır. İkisi, bir taşra köyündeki özel piyano akademisi LaLa Land’de bir arkadaşlık geliştiriyor ve dizi tatlı bir arkadaşlık hikayesi üzerinden ilerler.

The School Nurse Files

Netflix Kore dizileri kendini bilim kurgu tarzında da geliştirmeye devam ediyor. Boş zamanlarında sadece onun görebildiği jöle canavarlarıyla savaşan yarı zamanlı bir okul hemşiresi hakkındadır. Jöle canavarları aslında canavar biçimindeki insan arzuları, duyguları ve ruhlarıdır ve bazıları tehlikeli hale gelebilir. Bazı canavarların oldukça sevimli olduğunu ve Stranger Things’de gördüklerinize hiç benzemediğini düşünsek de, yaratıklar Eun-young’un okulunda görünmeye ve ortalığı kasıp kavurmaya başlar. Jöleleri püskürten özel bir enerjiye sahip bir öğretmen olan Hong In-pyo ile birlikte, önlerine çıkan gizemli jöle vakalarını çözmeye çalışırlar.

STRANGER

Netflix Kore dizileri arasında suç dramalarını ve yavaş ilerleyen gizemleri sevenler için bu dizi tam size göre. İntihar olarak kabul edilen bir polisin ölümüne odaklanan dizinin ikinci sezonunu kısa süre önce yayınladı, ancak Si-mok araştırmaya başladığında işler bir araya gelmiyor. Dong-jae ve Geon dahil en sevdiğiniz karakterlerin çoğunu tekrar görebilirsiniz. İkincisinin tadını çıkarmak için birinci sezonu izlemenize gerek yok; ancak, tüm karakterlerin kişiliklerini tam olarak tatmak için ilk sezonu art arda izlemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

RECORD OF YOUTH

Netflix Kore dizileri arasında yeni olan bu dizi, şov dünyasının ve modanın acımasız dünyasında çalışan farklı sosyal sınıflardan üç hırslı kişiyi merkez alıyor. Sa Hye-Joon (Park Bo-Gum) ve Won Hae-Hyo (Byeon Woo-Seok) oyuncu olmayı hedefleyen modellerdir. Makyaj sanatçısı An Jung-Ha (Park So-Dam) ile arkadaş olurlar ve üçlü birlikte eğlence endüstrisinde hayallerini gerçekleştirmelerini engelleyen çeşitli şeylerle yüzleşmek zorunda kalırlar.

WAS IT LOVE?

Netflix Kore dizileri arasından Romantik bir seçim yapna havasındaysanız, 14 yıldır erkek arkadaşı olmayan bekar bir annenin hikayesini izlemek sizin için iyi bir tercih olabilir. Önünde dört romantik aşk seçeneği belirir. Bir film şirketinde yapımcı, bir romancı, oyuncu, CEO ve bir beden eğitimi öğretmeni tarafından olası bir flört ile karşı karşıya kalır. Bu farklı seçenekler arasından hangisini seçeceği ise merak konusu.

Rookie Historian Goo Hae-Ryung

Romeo ve Juliet benzeri bir hikâyede bu dizi, gelecek vadeden bir saray tarihçisi ile yalnız bir prens arasındaki romantizmin etrafında dönüyor. Birlikte, toplumsal normları yıkmak ve geçmişlerinden günümüz yaşamlarında sonuçları olabilecek sırları ortaya çıkarmak için bir yolculuğa çıkarlar.

Designated Survivor: 60 Days

Hükümeti, politikacıları ve yolsuzluğu içeren dramaları sevenler için bu gösteriden keyif alacaksınız. Konu, Güney Kore Çevre Bakanı Park Mu-jin’e odaklanıyor. Bir tartışmaya karışan Park, Başkan Yang Jin-ma tarafından görevden alınır. Ertesi gün Yang, Kuzey Kore ile barış yaptığını duyurmak üzereyken, bina patlar ve Park dışındaki tüm Güney Kore dizisini öldürür. Altmış gün başkan vekili olarak yemin etti ve bombalamaya kimin neden olduğunu bulmaya çalışıyor.

Kore dizileri herkesin zevkine hitap edecek kadar çeşitli ve bir o kadar da eğitici. Gerçekten ilginç konuları işleyen ve tekrara düşmeyen yapımları ile Netflix Kore dizileri kesinlikle izlemeye değer. Dünyanın ilk büyük online yayın hizmeti Netflix, sürekli yenilenen Netflix Kore dizileri ve filmleri içerik kitaplığı ve farklı cihazlarda kolay erişilebilirliği sayesinde 2021’de favori tercihimiz olmaya devam ediyor. İzleyecek yeni bir şey arıyorsanız, Netflix Kore dizileri için en iyi seçiminiz olmalıdır.

https://www.marieclaire.com/culture/a26895105/best-korean-dramas/

 

Filmograf
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Hayaller biter mi?
Sonraki
Hayatı İki Duyguyla Anlatmak

Hayatı İki Duyguyla Anlatmak

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.