İNCEPTİON(BAŞLANGIÇ) -2010 BİLİM KURGU, AKSİYON FİLMİ

Kaynak belirtilmedi

Inception , eşi Emma Thomas ile birlikte filmin yapımcılığını üstlenen Christopher Nolan tarafından yazılan ve yönetilenbir 2010 bilim kurgu aksiyon filmi . Filmde Leonardo DiCaprio, hedeflerinin bilinçaltına sızarak bilgi çalan profesyonel bir hırsızıBaşka bir kişinin fikrinin bir hedefin bilinçaltına yerleştirilmesi için ödeme olarak kendisine sabıka geçmişinin silinmesi için bir şans sunulur. Oyuncu kadrosunda Ken Watanabe , Joseph Gordon-Levitt , Marion Cotillard,Elliot Page ,  Tom Hardy , Dileep Rao , Cillian Murphy , Tom Berenger ve Michael Caine

Yöneten:Christopher Nolan Tarafından yazılmıştır.Christopher Nolan tarafından üretilen;

-Emma thomas

-Christopher Nolan

•Başrolde

-Leonardo DiCaprio

-Ken Watanabe

-Joseph Gordon-Levitt

-marion cotillard

-Elliot Sayfası 

-Tom Hardy

-Cillian Murphy

-Tom Berenger

-Michael Caine

SinematografiWally PfisterTarafından düzenlendiLee SmithBu şarkı … tarafındanHans Zimmer

Üretim şirketleri:

-Warner Bros Resimleri

-Efsanevi Resimler

-Senkopi

Tarafından dağıtıldı(Warner Bros Resimleri)

Yayın tarihleri:

-8 Temmuz 2010 ( Odeon Leicester Meydanı )

16 Temmuz 2010 (Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık)

çalışma süresi:

-148 dakika 

Ülkeler:

-Amerika Birleşik Devletleri 

-Birleşik Krallık 

Bütçe:

-160 milyon $ Gişe836,8 milyon dolar 

 

2002’de Insomnia’nın tamamlanmasının ardından Nolan, Warner Bros.’a , berrak rüya görmeye dayalı “rüya hırsızları” tasavvur eden bir korku filmi için 80 sayfalık yazılı bir inceleme sundu .  Bu büyüklükte ve karmaşıklıkta bir yapımla uğraşmadan önce daha fazla deneyime ihtiyacı olduğuna karar veren Nolan, projeyi rafa kaldırdı ve bunun yerine 2005’te Batman Begins , 2006’da The Prestige ve 2008’de The Dark Knight üzerinde çalıştı. ay ve Şubat 2009’da Warner tarafından satın alındı.  Başlangıç 19 Haziran’da Tokyo’da başlayıp 22 Kasım’da Kanada’da sona ermek üzere altı ülkede çekildi.Resmi bütçesi, Warner Bros. ve Legendary arasında paylaştırılan 160 milyon dolardı . Nolan’ın Kara Şövalye’deki itibarı ve başarısı , filmin 100 milyon ABD Doları tutarındaki reklam harcamalarının güvence altına alınmasına yardımcı oldu.

Inception’ın prömiyeri 8 Temmuz 2010’da Londra’da yapıldı ; 16 Temmuz 2010’dan itibaren hem geleneksel hem de IMAX sinemalarında gösterime girdi.Başlangıç , dünya çapında 828 milyon doların üzerinde hasılat yaparak 2010’un en çok hasılat yapan dördüncü filmi oldu . 2010’ların en iyi filmlerinden biri olarak kabul edilen Başlangıç , dört Akademi Ödülü ( En İyi Sinematografi , En İyi Ses Kurgusu , En İyi Ses Miksajı ve En İyi Görsel Efekt ) kazandı ve dört dalda daha aday gösterildi: En İyi Film ,En İyi Özgün Senaryo , En İyi Sanat Yönetmeni ve En İyi Özgün Müzik .

KISACA İNCEPTİON NE ANLATMAK İSTİYOR?

Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) çok yetenekli bir hırsızdır. Uzmanlık alanı, zihnin en savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır. Cobb’un bu ender mahareti, onu kurumsal casusluğun tehlikeli yeni dünyasında aranan bir oyuncu yapmıştır.

Topaç gerçek hayatta dönmesini bir süre sonra durdururken rüyada dönmeye devam ediyor. Ancak Nolan son sahnede izleyici topacın akıbetini göremeden filmi bitiriyor. Sonunun öznel olduğunu belirten yönetmen bu konuda yorum yapmaktan kaçınmıştı. Ancak Caine’in sahnede olması yaşananların gerçek olduğunu gösteriyor.

•Filme savunulanlar:

Christopher Nolan tarafından yazılan ve yönetilen bilim kurgu türündeki Inception’ın konusu şöyleydi: Çok yetenekli bir hırsız olan Dom Cobb’un uzmanlık alanı, zihnin en karanlık ve savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır.

•İnception etkisi ne demek?

inception filminin izlenmesiyle birlikte, bir yandan sabah akşam filmi kafada tekrar tekrar kurgulamaya, katmanları totemleri rüya içinde rüyaları irdelemeye sebep olan, diğer yandan insanın kendi rüyalarını hatta hayatını bile sorgulamaya gark eden etkisidir filmin.

•İnception Oscar aldı mı?

Christopher Nolan tarafından yazılan ve yönetilen bilim kurgu türündeki Inception’ın konusu şöyleydi: Çok yetenekli bir hırsız olan Dom Cobb’un uzmanlık alanı, zihnin en karanlık ve savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır .

•İnception ana Fikri nedir?

Inception’ın ana teması sadece rüyalar ve gerçeklik değil, düşüncelerimizin nasıl oluştuğu ve davranışlarımızı nasıl etkilediği de gösteriliyor.

•İzlemeye değer mi?

İnception filmi kesinlikle güzel. Fakat çok fazla abartılıyor. Evet çok farklı konusu var ve filmi iyi takip edemezseniz hiçbirşey anlayamazsınız. Ancak ben filmi çok güzel idrak ettim.

•Film kaç yaş üstü?

Film, 16 yaşından büyükler için uygundur.

•Felsefeyle alakası varmı?

Başlangıç aslında entelektüel bir zihin çalışması. Çok güçlü argümanları olan ve rüya kavramını tartışmaya açan Nolan rüya içinde rüya kavramının ne olduğunu da kendince izah etmiş. Film başkalarının rüyalarına girip fikir hırsızlığı yapan Cobb (Leonardo Dicaprio) ve arkadaşlarının çalışmaları üzerine kurulu.

Başlangıç Filmi Yorumları

Yönetmen Nolan, Başlangıç filmi ile rüya içinde rüyanın olanaklarını ve ne sıkıntılar doğuracağını en iyi biçimde açıklamaya çalışmıştır. Film başkalarının rüyalarına girip fikir hırsızlığı yapan Cobb ve arkadaşlarının çalışmaları üzerine kurgulanmış ve yönetmen Nolan bununla birlikte ilginç sorularla filme farklı bir boyut kazandırmıştır.Ayrıca  filmde kimin rüyasına  giriliyorsa onun bilinçaltındaki pozitiflikler ve negatiflikler yaşanmaktadır. Buna ek olarak Cobb hangi rüyada olursa olsun karısını unutamamak ile birlikte karısının değişik varyasyonlarıyla karşılamakta ve aksiyondan aksiyona sürüklemektedir.

“Filmde birçok kez şu anda her şey bitti derken yeni bir şeyle karşılaşıyor olabiliyoruz. Fakat Nolan filmin sonuna yaklaşırken bizi düşündürerek beklenmedik bir şekilde filme son verebiliyor. Nolan’ın ele aldığı bu şahane konu ile gelecekte kendimizi başkalarının rüyalarında seyahat ederken görebilir miyiz bilmiyorum ama siz filmi izleyip başkalarının rüyalarına girdiğinizde neler olabilir görebilirsiniz.”

ÖZNEL YARGIM:

Filmin ilk dakikalarından itibaren sürükleyiciliğine kapıldım, aksiyon severlerin kesinlikle ama kesinlikle kaçırmaması gereken bir film adeta baş roldeki mükemmel karakterden tutun,konunun sürükleyiciliğine kadar…

Şiddetle tavsiye ediyorum izlemeyen kalmasın:)

Sena kaya
Üniversite 1. Sınıf resim bölümü öğrencisiyim ,kendimi bu alanda daha fazla geliştirmeye çalışıyorum aynı zamanda farklı hobiler edinmeyi de çok seviyorum .
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Zirvede mutluluk var mı? Jack London’ın efsane romanı MARTİN EDEN’ı okumayan varmı?

Zirvede mutluluk var mı? Jack London’ın efsane romanı MARTİN EDEN’ı okumayan varmı?

Sonraki
1 ebe nasıl olunur ?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.