Birkaç Doğru Adımla Bütçenize Uygun Tatil Planını Nasıl Yapabilirsiniz?

Birkaç Doğru Adımla Bütçenize Uygun Tatil Planı Nasıl Yapabilirsiniz?

Siz de Ekim ayının ilk gününden itibaren bir sonraki senenin yazında gideceğiniz yaz tatili planı hayal etmeye başlayanlardan mısınız? Klimalı ofislerinizde, her boş anınızda seyahatte olduğunuzu hayal ediyor musunuz? Yoksa hayatınız zaten kocaman bir yolculuk ama yine de bu yaz özel bir şeyler mi yapmak istiyorsunuz?

Her olasılıkta doğru yerdesiniz. İşte ideal yaz tatilinizi planlamak için yol haritası. Şimdiden keyifli tatiller!

Her şey bir kağıt ve bir kalemle başlar

Her işte olduğu gibi ilk önce bir taslağa ihtiyacımız var. Bu taslakta bazı maddeler yer alacak. Şimdi sıralayacağımız bu maddeleri birazdan detaylı olarak açacağız da. İlk olarak, elbette her konuda olduğu gibi en önemli dinamiğimiz bütçe. Ardından karar vermeniz gereken nasıl bir tatil istediğiniz. Bu tatili nerede yapmak istiyorsunuz? Yalnız mısınız yoksa biri size eşlik edecek mi? Hangi tarihler arasında ve ne kadar süreyle boş vaktiniz var.

Doğru Valiz Seçme ve Satın Alma Rehberi

Tüm bu dinamikler en başta önümüze aldığımız o boş kağıtta sıralanacak ve elbette verdiğiniz kararlar sizi -umuyoruz ki- haftalar ve hatta aylarca hayal ettiğimiz o mükemmel tatilinize kavuşturacak!

Bu tatile ne kadar ayırabilirsiniz?

Söz konusu dinleneceğiniz, keyifli kaçamaklar olduğunda ne yazık ki “para konuşur” dediğimiz bir durum içinde buluyoruz kendimizi.

Ege tatilinizin maliyeti 10 bin ₺’den fazla olabileceği gibi 2-3 bin ₺’ye de mal edilebilir. Elbette burada belirleyici olan sizin talepleriniz. Günlük kiralık ev size uygun mu? Yoksa balkonunuzdan jakuzide gün batımını izleyip içeceğinizi yudumlamadan eve dönemeye hiç niyetiniz yok mu? Yoksa tozlu çekmeceden çıkarıp şöyle bir silkelediğiniz pasaportunuzu, henüz süresi dolmamışken, birkaç vizeyle daha şenlendirmek mi istiyorsunuz?

Ölmeden Önce Yapmanız Gereken 7 Ekstrem Spor ve Türkiye’deki 5 Rota

Önce olmazsa olmazlarınıza karar verin. Bu kararlarda net olduktan sonra bütçenizin bunlara uyup uymadığına bakın. Gerekirse bazı şeylerden vazgeçin. Ama unutmayın, bu tatil sizi rahatlatmak için planlanıyor, tüm gelirinizi buna bağlayıp 24 ay taksit ödemeyin!

Birkaç Doğru Adımla Bütçenize Uygun Tatil Planı Nasıl Yapabilirsiniz?

Nasıl bir tatil istiyorum?

Kim demiş Ağustos’ta kayak yapılmaz diye! Eğer şartlar uygunsa neden olmasın? Şaka bir yana, tatilinizin temasına karar vermek sizin için çok faydalı olacaktır. Temadan kastımız şu: Deniz, kum, güneş üçlüsü olsun gerisi önemli değil mi? Yoksa tarihi yerlere yakın olsun, kültür turizmi de bu tatilin bir parçası mı diyorsunuz?

İlk Defa Kamp Yapacaklar için Hayati Önem Taşıyan 8 İpucu

Tüm bu dinamikler yer seçiminde çok önemlidir. Ege’de bir koy size istediğiniz şeyleri vaat edebilir. Ama bir kilometre ötedeki sahil kasabası, bir tatilden beklediğiniz her şeye sahip olabilir. Bu yüzden kendinize ne istediğinizi sormayı ihmal etmeyin.

Ben tek başıma halledemiyorum bu planlama işini, nereden yardım alabilirim?

 Önemli olan size doğru soruların yöneltilmesidir. Bu soruları siz kendi kendinize soramıyorsanız elbette doğru soruları soran bir rehberden yardım alabilirsiniz.

İlk seçeceğiniz bir seyahat acentesine gitmek olabilir. Ancak bu tip acenteler genellikle ücretsiz danışmanlık verse de biraz maliyetli tatiller planlayabilirler. Çünkü çoğu firmanın belirli bölgelerde çalıştıkları lokal oteller veya hostesler vardır. Bu konuda dikkatli olmanızı öneririz.

İkinci seçeceğiniz ise daha az riskli ama biraz daha emekli bir yöntem: İnternete danışmak. Bazı basit kararları -bütçe, tarihler ve zaman aralığı, tatil yapmak istediğiniz bölge gibi- verdikten sonra otel veya ev araştırmak için internette yer alan onlarca siteyi ve bu sitelerin mobil uygulamalarını kullanabilirsiniz. Çevredeki tarihi yerleri araştırabilir ve yöresel tatları size en iyi şekilde sunacak mekanlar bulabilirsiniz. Hatta tatilinizin bilgilerini girdiğinizde size yanınıza almayı unutmamanız gereken eşyaların listesini yapan siteler bile mevcut.

Eh, artık bize düşen size iyi tatiller dilemek! Bize kart atmayı unutmayın!

Vizesiz Bir Avrupa Seyahati: Sırbistan

 
İdil Ceren Yılmaz
Gezegendeki yolculuğunun 24'üncü yılında. Atmosferde başıboş gezen hikayeleri yakalayıp insanlara anlatmak en büyük tutkusu.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Mesajlaşarak Karşıdan Karşıya Geçenlere Para Cezası Yolda
Sonraki
Yaptıklarıyla, Yazdıklarıyla ve Yaşattıklarıyla Tüylerimizi Diken Diken Eden Adam: James Wan
Yaptıklarıyla, Yazdıklarıyla ve Yaşadıklarıyla Tüylerimizi Diken Diken Eden Adam: James Wan

Yaptıklarıyla, Yazdıklarıyla ve Yaşattıklarıyla Tüylerimizi Diken Diken Eden Adam: James Wan

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.