İlk Defa Kamp Yapacaklar için Hayati Önem Taşıyan 8 İpucu

Gerçek Bir Tatil Deneyimi: Kamp Yapmak

Kamp yapmak, neredeyse bütün gençlerin hayallerinden biridir. Arkadaşlarla, insanlardan uzak sadece doğa ile baş başa kalınan ve hayatta kalma mücadelesinin macerasına atılma fikri herkesin hemen heyecanlandığı hayaller arasında.

En Ucuz Tatil Planlarından Biri: Kamp Macerası

Aileler için ve özellikle de üniversite öğrencileri için en ucuz tatil planlarından da birdir. Bir otelin bir günlüğüne ödeyeceğiniz parayla bütün bir tatilinizi geçirebilir, hatta çadır ve kamp malzemeleri sahibi olabilirsiniz.

İlk Defa Kamp Yapacaklar için Hayati Önem Taşıyan 8 İpucu

Arkadaşlarla yapılan bir kamp macerası sizin özgürlüğünüzün de bir ilanı niteliğinde olacaktır. Bütün tatil severler için de olduğu gibi. Bir kere tipik tatil planlarından, otel odalarından, klasik tatil eğlencelerinden, havuzdan kurtulacak ve doğa ile içi içe olduğunuz gibi kendinizle de baş başa kalma imkânı bulacaksınız. Artık size sunulana uymak zorunda olup her yerde tur rehberi takip etmek zorunda değilsiniz.

Doğayla Baş Başa Bir Tatil

Bir ormanın ortasında kamp yaparken modern zamanların bize verdiği bütün araç gereçlerden kurtulacaksınız. Belki telefonunuz ve internetiniz çekmeyecek, Netflix’iniz olmayacak ve en önemlisi şehir hayatının hiçbir sıkıntısını yanınızda taşımıyor olacaksınız. Tatil yapmanın gerçek amacı bunlar değil de nedir?

Belki kamp çadırınızı bir sahil kenarına bir dağ başına ve belki de ormanlık bir alanda kuracaksınız. Her nerede olursa olsun orada doğanın tam ortasında bambaşka canlılarla tanışmanın mutluluğunu yaşayacaksınız.  İlk kez çadır kurmanın ve kamp ateşini yakmanın vereceği sevinçte bir başka olacaktır.

İlk Defa Kamp Yapacaklar için Hayati Önem Taşıyan 8 İpucu

Kamp çadırınızı kurduğunuz yerin yakınında belki bir meyve ağacı keşfedeceksiniz ve dalından yenilen organik meyvenin tadına doyamayacaksınız.  Ve yuvanıza geri döndüğünde anlatacak o kadar şey olacak ki dinleyen herkes sizin ardınızdan kamp kurmaya gitmeye karar verecek.

Yeni & Farklı Deneyimler Keşfedin

Bir kamp alanında çadır kurmanın en güzel olanaklarından biri de çadırınızda takılırken, yemek yerken ya da etrafı keşfe çıkmışken pek çok kampçı tanıyabileceğiniz. Sohbet başlatmak kamp macerasında çok da kolay olduğunu söylemekte yarar var. Etrafınızda pek çok ilginç insan bulacak ve yeni ve farklı hayat deneyimleri tecrübe edebileceksiniz.

İlk Defa Kamp Yapacaklar için Hayati Önem Taşıyan 8 İpucu

Eğer ilk kez kamp yapacaksanız dikkat etmeniz gereken önemli şeyler de var.  Herkesin hayali olan kamp yapmak fikri bazen yanlış bilgi ve deneyimsizlikten dolayı felaketle sonuçlanabiliyor ve hayal kırıklığı yaşatıyor. Fakat bazıları için ise dünyanın en güzel deneyimlerinden biri oluveriyor. Bir dahaki sefer nerede kamp yapacaklarını ve ne zaman yapacaklarını kararlaştırmaya başlayabiliyorlar.

İşte bu ikinci grupta olmak isteyenler için kamp konusunda yardımcı olacak en önemli 8 noktayı listeledik!

1) Kaliteli Bir Çadır Seçimi Yapın

Doğanın bize nasıl sürprizler hazırlayacağını bilemeyiz. Gerçekten kaliteli ve sağlam çadır sizi rüzgârdan, yağmurdan ve diğer sürprizlerden koruyacaktır. Doğru çadır seçimini kamp yapacağınız yer göre de düşünmenizde yarar var.  Bu sayede doğanın ortasında rahat bir uyku çekebilirsiniz. Ayrıca çadır konusunda dikkat etmeniz gereken diğer bir konuda yakacağınız kamp ateşinin mesafesi olacaktır. Çadırınızın yakınlarında odun kırmamaya, ateş yakmaya dikkat edin.

2) Çadırınızı Havalandırın

‘’Bu kural da ne demek?’’ demeyin. Çoğu insanın unuttuğu bu kural hem yaz ayları hem de kış ayları için geçerli ve önemlidir. Çadırınıza girmeden önce çadırın bütün havalandırmalarını açmanız icap etmektedir. Bu içeride birikmesini muhtemel olan neme engel olur ve havalandırma sayesinde daha rahat bir uyku geçirmenizi sağlar.

İlk Defa Kamp Yapacaklar için Hayati Önem Taşıyan 8 İpucu

3) Uyku Tulumu Seçimine Dikkat Edin

Tabi ki uyku tulumunu çadırda olduğu gibi kullanacağınız mevsime göre almanız mantıklı olacaktır. Netice -25 derece için hayati önem taşıyan uyku tulumunu yazın yapacağınız kampta kullanamazsınız.  Eğer kışın kamp yapacaksanız da size bizden bir öneri: Kışın nemli kıyafetlerimizi nasıl kurutacağız diye düşünüyorsanız-ki bu gerçekten hayati bir soru-gece uyumadan önce bu kıyafetlerinizi bir havluya sarın ve uyku tulumunun içine koyun. Sabah uyandığınızda onları kurumuş bulacaksınız. Vücudunuzun sıcaklığı onu istediğiniz kuruluğa getirmiş olacaktır.

Siz de ‘’Ben yastıksız yatamam’’ diyorsanız onun da çözümü var. Havlunuzu, tişörtünüzü, sarıp yastık yapacağınız gibi küçük şişirilebilir yastıklar yardımıyla da bu ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Hem böylece yer kaplama sorunu da ortadan kalkar.

İlk Defa Kamp Yapacaklar için Hayati Önem Taşıyan 8 İpucu

4) Yemek için Araç Gereç Edinin

Bunun için en iyi öneri kesinlikle pişirme setlerinden almanız olacak. Evden çok kullanılmayan tencereleri alırız demeyin, evde kullanılan ürünler kesinlikle ağır ve çok yer kaplıyorlar. Ağır ve çok yer kaplamak bir kampçının en büyük düşmanlarıdır. Bu kamp için pişirme setleri ise genellikle alüminyum olurlar ve çabuk ısınıp soğuma özellikleri vardır. Bu set, pişirme kaplarından, tabak ve bardaktan oluşur. Ayrıca set oldukları içinde bir arada duracaklar ve kaybetmek kolay olmayacaktır.

Ayrıca tek tek çatal, kaşık, bıçak taşımakla da uğraşmayın derim.  Çakı gibi görünen takımlardan alın. Hem takım olarak bir arada tutmuş olursunuz hem de kaybetme riskini azaltmış olursunuz.

5) Nerede Kamp Kuracağınıza Karar Verin

‘’Alt tarafı bir gece yatacağız şurada’’ demeyin sakın. Düz, taşsız ve temiz bir zeminin ne kadar önemli olduğunu tahmin bile edemezsiniz. En önemlisi ise etrafta hayvan dışkısı varsa ya üstünü toprakla örtün ya da orada kamp kurmayın. Hele ki hayvan leşinin olduğu bir yere asla kamp kurmayın. Gece kimlerin misafir olacağını tahmin bile edemezsiniz.

İlk Defa Kamp Yapacaklar için Hayati Önem Taşıyan 8 İpucu

6) Doğru Yiyecek Seçimlerinde Bulunun

Kampta en önemli şey bozulmayacağından emin olacağınız şeyleri yanınızda taşımanız olacaktır. Fakat özellikle yanınıza alın diyeceğim şeyler bozulmayacağından emin olacağınız çikolata, reçel, kaşar peyniri, zeytin gibi kahvaltılıklar. Akşam için de sizi tok tutacak besleyici şeyler düşünmelisiniz. Makarna, ton balığı ve belki bardak çorbalar olabilir. Eğer bulabilirseniz kamp ateşinizde balık ve et yapabilirsiniz.  Belki de hayatınızın en büyük lezzet deneyimlerinden biri olacaktır.

Dikkat: Bilmediğiniz mantar ve meyvelere asla dokunmayın. Öldürücü olabilirler.

Ayrıca yemek yapma seçimlerinizi nerede olduğunuza göre belirleyin. Kamp alanında yemek yapmak ile ormanlık bir alanda yemek yapmak arasında ciddi farklılıklar olacaktır. Eğer domuz, ayı ve benzeri hayvanların bulundukları yerlerde kamp yapıyorsanız çadırınızın uzaklarından yemeğinizi yapın. Çünkü yaptığınız yemeğin kokusu hayvanları o bölgeye çekebilir ve siz gece misafir ağırlamak zorunda kalabilirsiniz.

İlk Defa Kamp Yapacaklar için Hayati Önem Taşıyan 8 İpucu

7) İlk Yardım Setinizi ve Temizlik Setinizi Almayı Unutmayın

Özellikle kamplar için eczane setleri bulunmaktadır. Küçük ve pratiktirler. Zaten sizin için en önemlileri yara bandı, ağrı kesici, aspirin, sargı bezi ve alkol olacaktır.

Eğer bir kamp alanına gidiyorsanız duş ve tuvalet bulma konusunda rahatsınızdır. Fakat eğer direkt doğanın içindeyseniz belli mevzulara dikkat etmelisiniz. Derelere, akarsulara şampuan, sabun, diş macunu gibi kimyasallar bulaştırmayın.  En büyüklerinden ıslak mendilleri mutlaka alın, en çok onlar işe yarıyor. Ve yanınızda muhakkak çöp poşeti taşıyın.  Doğayla iç içe olurken onu kirletmeyelim değil mi?

8) Uyumlu Arkadaşlarınızı Seçin

Evet, pek çok arkadaşımızı seviyoruz ama özellikle kamp gibi iddialı bir maceraya her arkadaşımızla çıkamayız.  İyi ve uyumlu bir arkadaşla yapılan kamp eşsiz bir deneyim olacaktır. Ama eğer küçük şeyleri büyüten biriyse, yemek seçiyorsa ve yatağını arıyorsa geçmiş olsun size, kamp hayalleriniz suya düştü! Yani diyeceğim o ki iyi ve uyumlu bir arkadaş size muhteşem bir deneyim yaşatacak, ateşin başında ettiğiniz muhabbetleri asla unutturmayacaktır.

İlk Defa Kamp Yapacaklar için Hayati Önem Taşıyan 8 İpucu

Kamp macerasına çıkmadan önce Türkiye’de nerelerde kamp yapabileceklerinize bir göz atın:

Türkiye’de Kamp Yapabileceğiniz Yerler

  • Akyaka Orman Kampı(Muğla)
  • Karagöl Kampalanı (İzmir)
  • Olympos’da Kamp(Antalya)
  • Bozcaada KampAlanı (Çanakkale)
  • Kapadokya Kaya Camping (Nevşehir)
  • Fethiye Kabak Koyu (Muğla)
  • Uludağ Çobankaya KampAlanı (Bursa)
  • Ödemiş Bozdağ KampAlanı (İzmir)

 Bu İçeriği Okuduğunuz için Önerdiğimiz İçerikler:

İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar:


Kapak Görseli: rawpixel.com | www.freepik.com
gramafoniğnesi
''Çünkü sadece gramafon iğnesi müziğe gerçek anlamda dokunabilir.'' 23 yıldır okumanın, tefekkür etmenin ve yazmanın peşinde... Toz tutmuş filmleri ve gramafonla tanışmış şarkıları sever.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Feminizmi Anlayanlar, Ondan Neden Korkuyorlar?
Sonraki
Zorlayıcı & Korkutucu Bir Antoloji Dizisi: Inside No. 9
Zorlayıcı & Korkutucu Bir Antoloji Dizisi: Inside No. 9

Zorlayıcı & Korkutucu Bir Antoloji Dizisi: Inside No. 9

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.