Spotify’a Ne Kadar Hakimiz? Az Bilinen Özellikleri

Selamlar dostlar. Spotify, bildiğiniz üzere günlük hayatta en çok müzik dinlediğimiz platform haline geldi. Çevrimiçi ve çevrimdışı dinleme özelliği ve içindeki podcastler ile birçok kişinin severek kullandığı Spotify’ın öne çıkan özelliklerinin dışında az bilinen birtakım özellikleri de bulunmakta. Peki bu özellikler neler, gelin hep birlikte yakından bakalım.

  • Bilgisayarınızdaki Şarkıları Spotify’da Dinleme

Spotify’ın bilgisayar uygulamasında kullanıcı adının yanında bulunan Aşağı Ok’a tıklayarak Ayarlar bölümüne gidin. Yerel Dosyalar kısmından “Yerel Dosyaları Göster” seçeneğini aktif edin. Bilgisayarınızda İndirilenler klasöründe bulunan şarkılarınız otomatik olarak Spotify kitaplığınıza Yerel Dosyalar ismiyle eklenecektir. Kaynak Ekle butonuna tıklayarak bilgisayarınızda bulunan herhangi bir dosyayı seçerek o dosyadaki bütün şarkıları Spotify kitaplığınıza ekleyebilirsiniz.

  • Şarkı Sözleri İle Şarkı Bulma

Arama kısmına şarkı sözlerini yazarak bulmak istediğiniz şarkıyı bulabilirsiniz. Bunun için şarkının art arda geçen en az 3 kelimesini yazmanız gerekmektedir. Fakat her şarkıyı bulamayacağınızı bildirmekte fayda var. Yine de bu özellik ile revaçta olan şarkıları bulmanız oldukça kolay.

  • Ses Kalitesini Arttırma

Spotify’ı ücretsiz şekilde kullanıyorsanız erişebileceğiniz en yüksek ses kalitesi saniyede 160 kbit’tir. Spotify Premium ile bu kalite saniyede 320 kbit’e çıkabilmektedir. Ses kalitesini yükseltmek için Ayarlar’dan Ses Kalitesi kısmına gelerek kaliteyi çok yüksek seçin. Artık en yüksek ses kalitesinde müzik ve podcastdinleyebilirsiniz.

  • Benzer Şarkılardan Çalma Listesi Oluşturma 

Benzer şarkılardan oluşan bir çalma listesi oluşturmak için kendi oluşturduğunuz bir çalma listesinin üzerine sağ tıklayarak “Benzer Çalma Listesi Oluştur” butonuna basın. Fakat bu özelliği şu an için sadece bilgisayar uygulamasında kullanabilirsiniz.

  • Silinen Çalma Listesini Geri Getirme

Yanlışlıkla bir çalma listenizi sildiyseniz üzülmeyin, geri getirmek oldukça kolay. Spotify’ın bilgisayar uygulamasından ya da Spotify Web’den bu işlemi yapabilirsiniz. Kullanıcı adınızın yanındaki Aşağı Ok’a tıklayarak Hesap kısmına gidin. Ardından sol tarafta bulunan “Çalma Listelerini Geri Getir” butonuna tıklayarak geri getirmek istediğiniz listeyi seçin.

  • Grup Oturumu Başlatma

Bu özellik ile arkadaşlarınızla eş zamanlı olarak müzik dinleyebilir, müzikleri birlikte yönetebilirsiniz. Bu özellik sayesinde bir kişi dört farklı kişiyi davet edebiliyor. Grup oturumunu başlatmak için müzik çalarken “Dinlediğiniz Cihaz kısmından “Oturumu Başlat” butonuna basın.  Ardından oturumu link ya da Spotify kodları ile paylaşabilirsiniz.

  • Shazam Hesabını Bağlama

Shazam’da arattığınız şarkılar ile Spotify’da çalma listesi oluşturabilirsiniz. Bunun için Shazam uygulamasına giriş yapın. Ekranı sola kaydırarak Kütüphane sekmesine ulaşın. Ardından sol üstteki çark simgesine tıklayarak Ayarlar’a gidin. Spotify simgesinin yanında bulunan Bağlan butonuna tıklayın ve şartları kabul edin.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın. 🙂

Yüksel Gültekin
23'ist
Subscribe
Bildir
4 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Çocukluğumuzun Vazgeçilmez Çizgi Dizileri Ve Olaylarının İç Yüzü

Çocukluğumuzun Vazgeçilmez Çizgi Dizileri Ve Olaylarının İç Yüzü

Sonraki
İngilizcenizi geliştirmek için 3 Mükemmel Mobil Uygulama

İngilizcenizi geliştirmek için 3 Mükemmel Mobil Uygulama

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.