Börü Efsanesi ve Alper Çağlar

İlk bölümü 2018’de Star TV de yayınlanan Börü Türk polisiye dram türünde ki televizyon dizisidir. Dizi altı bölüm yayınlandıktan sonra sinema filmiyle finalini yapmıştır. Dijitalde yeniliklere açık olsak da televizyon işlerinde bir ilkti bu. 

Dizinin proje tasarımını ve yapımcılığını (Doruk Acarile birlikte) Alper Çağlar Yapıyor. Senaryosunu ise yine Alper Çağlar, Cem Özüduru, Emre Sirel ve Can Emre üstlenmiştir. 

Ne anlatıyor? 

Börü Polis Özel Harekât teşkilatında 3450 telsiz kodlu bir timdir. Tim özelinde Türkiye’nin yakın dönem iç ve dış siyasi olaylarını izliyoruz. Özellikle 15 Temmuz olaylarını bölümler ilerledikçe ve sinema filminde görüyoruz. O gece neler olduğunu, halkın, polislerin, askerlerin nasıl tepki verdiklerini dıştan bir gözle inceleyebiliyoruz.

Bölümlerde işlenen olaylar ve eylemler ise gerçek olaylardan esinlenerek işlenmiş. 

Ayrıca Özel Harekatçıların yaşadıkları zorlukları, ne şartlar altında işlerini yaptıklarını, aşklarını da dizide izleyebiliyoruz.  

Tim kimlerden oluşuyor?

Dağ 1 ve Dağ 2 izleyicileri için az çok tanıdık bir kadrosu var. 

Serkan Çayoğlu (Kaya Ülgen)  

Dizi başlarken timin en yeni üyesi olan Kaya kolejli zengin ailenin çocuğu olarak karşımıza çıkıyor. Polisliğe girişi ise trajik bir olay sonucu olmuş. 

Mesut Akusta (İrfan Aladağ)  

Polis Özel Harekât’ın ilk nesil kurucularından. Üç Başkan diye anılan üç adamdan biri. BÖRÜ’nün adını, ruhunu ve taktiksel doktrinini koyan, hayatını doğuda, batakta, çatakta, asker ve halk ile elele geçirmiş, eşi benzeri zor bulunan bir vatan sevdalısı. Balyoz soruşturmasında safsata delillerle Hasdal hapishanesinde çürümeye terkedilmiş, yine de devletinden umudunu yitirmeyen yaşayan bir efsane. 

Ahu Türkpençe (Asena Tümer)  

Asena Börü timinin belkemiği. Doğruyu yapmaya çalışan, geçmişinden büyük bir yük ile en iyisini başarmaya çalışan bir kadın. Dünyada çok az yerde bulunan bir şey; sıcak çatışmada görevde erkeklerin ardında değil yanında duran kadın operatörler olması ayrıcalığı, Polis Özel Harekât’ın alameti farikalarından biri. Gerçek bir öyküden ilham alınmış olan Asena’nın öyküsü, Türk kadınının cesur ve nitelikli karakterinin bir temsili. 

Murat Arkın (Kemal Boratav)  

Kendine tamamen zıt mizaçta olan can dostu Turan ile operasyonlara katılan Kemal, BÖRÜ’nün ülkenin en iyi ve etkili taarruz Özel Harekât timi olarak bilinmesinin bir sebebi. Harvard Üniversitesi, adli antropoloji doktorasını birincilikle veren, tamamen gönüllü olarak Özel Harekât’a katılan bir dahi. İnsanüstü analitik kabiliyetlerinin yarattığı yalnızlığının boğucu gerçekleriyle her saniye cebelleşiyor. Kemal’in hızlı çalışan zekâsı, onu insanlardan iletişimsel olarak biraz uzak tutuyor. 

Emir Benderlioğlu (Turan Kaya) 

Börü’nün en disiplinsiz, en sorunlu üyesi. BÖRÜ ilk bölüm, o uzaklaştırma cezasından döndüğü gün başlıyor. Tüm kusurlarına, fevriliğine ve zapt edilemez doğasına rağmen gözünü kırpmadan silah arkadaşları ve görevi için tehlikeye keyifle giren bir problem çocuk. Kendi harabeye dönmüş, efkarlarla dolu özel hayatının kefaretini, operasyonlarda dostlarının ve masumların canını kurtararak ödüyor. 

Fırat Doğruloğlu (Behçet Orbay) 

Börü’nün tim lideri, 2014 senesinde Türkiye’nin karşı karşıya olduğu tehlikeler arttıkça endişeleri artan, babacan bir gönül adamı. Emrindekileri kardeşleri gibi gören, onların canlarının sorumluluğunu, kararlarıyla ömür boyu taşımaktan kendini yiyip bitiren, vakur bir lider. Onu yetiştiren, Özel Harekât’ın ilk neslinden İrfan Aladağ’ın Balyoz soruşturması bünyesinde Hasdal’da haksız yere tutuklu yargılanması en büyük dertlerinden. Buna rağmen görevini eksiksiz yerine getiren, devletinin bir dediğini iki etmeyen bir öncü. 

Ahmet Pınar (Barbaros Çepni)  

Barbaros, telsiz kodu 34 50 olan BÖRÜ’nün mekaniği ve üçüncü unsur lideri. Atölyesinde mucit, sahada ‘breach’ uzmanı, Barbaros iyi niyeti, cesareti ve dostlarına olan sarsılmaz inancıyla 34 50 unsurlarının en kıdemli üyelerinden biri. Babası bir Kıbrıs gazisi olan Barbaros, Yıldız Teknik Makine Mühendisliği mezunu, mektepli Polis Özel Harekâtçılardandır. 

Can Nergis (Tolga Erlik)  

Börü’nün gözü, kulağı ve istihbaratından sorumlu TEM görevlisi Tolga, timin fahri üyelerinden. Son on senedir her çetin görevde bilgi ve taze veri aktarımını time aktaran ve çatışan unsurların bir adım önde olmasını sağlayan zehir gibi zeki ve hazırlıklı bir polis. Onu yetiştiren kişi ise TEM Daire Başkanı Turgut Atalay, efsanevi ‘Üç Başkan’ diye anılan Özel Harekât’ı kuran üç kişiden biri. 

Armağan Oğuz (Ayı Murat) 

Börü timinin ağır silah uzmanı. Tüfeğinin takma adı ‘Ölümsüz’, gürlediğinde araba alarmları öttüren 7.62’lik bir azman. Murat bir zamanlar kiloluyken, Turan Kara’nın uzaklaştırmasından sonra perhiz ve sporla 20 kilo veren şen şakrak, şakacı ve romantik bir Barış Manço sevdalısı. En sevdiği türkü Gülpembe ve timi bunu biliyor. 

Ozan Ağaç (Baran Harput)  

İstanbul’un varoşlarından, serserilikten, BÖRÜ’nün cenah kolunda göreve kadar ilerleyen bir genç adam. En yakın dostu Ömer’le ayrılmaz bir ikili. 

Bedii Akın (Ömer Tunç) 

Börü’nün ikinci sürücüsü, Baran’ın can dostu. Parlak fikirleriyle şefini kızdırsa da doğaçlama çözümleriyle ve pes etmeyen yaratıcılığıyla vazgeçilmez bir unsur üyesi. 

Güral Tonbul (Turgut Atalay) 

Üç Başkan’dan ikincisi. Polis Özel Harekâtta geçirdiği senelerden sonra yüksek birikimi, istihbarat tecrübesi ve nitelikli milliyetçiliğinden dolayı TEM’in Daire Başkanlığına yükseltilen Turgut Başkan, kardeşi kadar sevdiği Kenan Tümer’in ölümünden ve İrfan Aladağ’ın haksız yere tutuklanmasından sonra doğrular uğruna artan karanlıkta mücadele etmekte. TEM’de olmasına rağmen BÖRÜ timi ona ayakta kalan son Başkan olarak her zaman hürmet eder. 

Tan Altay (Tan Altay) 

Börü’nün ‘abla’ diye anılan ihtiyaç, erzak, mühimmat ve yemek sorumlusu. Takım arkadaşları onun sayesinde çatakta biraz olsun sıla hasretini yenebiliyor. Yemekleri kötü diye çekiştirilse de tüm tim o çorba yaptı mı sıraya girer. 

Özge Gürel (Gökçe Demir)  

Yardımcı karakter olan Özge Gürel pilot üsteğmeni canlandırıyor. 

Melis Hacic (Zeynep)  

Tim de ki diğer kadın Özel Harekatçı. 

Biraz ilgilisi fark edecektir ki karakter isimleri de özenle seçilmiştir. 

Alper Çağlar Kimdir? 

1986 yılında dünyaya gelen Türk sinema yönetmeni ve senaristtir. Her zaman öykü anlatmayı ve sinemayı sevmiştir. Lise hayatı boyunca irili ufaklı animasyonlar ve çizgi romanlar tasarlamışa da gerçek anlamda ilk ilk sinema filmini lise iki de Not So Far Away ile yapmıştır. Virginia Üniversitesinde İletişim ve Medya okuduktan sonra Bilkent Üniversitesinde Grafik Tasarım okumuştur.  

Sinema hayatına 2004’de 4 Saat filmini yöneterek başladı. Yönetmen olarak adını duyurması ise aslen Camgöz: Kan ve Vanilya filmiyle oldu. 

2012’de Dağ vizyona girince oldukça olumlu geri dönüşler aldı. Türkiye’de gördüğümüz aksiyon filmlerinin zirvesine yerleşti ve 2016’da ikinci filmi çekildi.  

Yönetmen olarak anti kahramanları, düzensiz kurguyu, yenilikleri seyirciyle buluşturmayı sevdiğini yapımlarıyla bize aktırıyor. Ayrıca oyunculukta doğaçlamaya teşvik ettiğini de ekibinden gelen bilgilerden öğreniyoruz. 

“Canı yanıp, gözyaşı dökmeli ki hayatın aptalca saray gösterişinden ibaret olmadığını anlamalı.”

Börü 2039 

Yakın zamanda Blu Tv de izleyeceğimiz Börü 2039’un yapımcılığını yine Alper Çağlar yapıyor. CaglarArts ve Insignia stüdyoları ortaklığında yürütülen dizi aksiyon ve savaş türünde ancak bu sefer bilim kurguyu da izleyeceğiz. Türünde çok örneği olmayan dizi iddialı gözüküyor. Senaryosunu Alper Çağlar’ın üsteldiği 2039’un yönetmenliğini Ahmet Atalay yapıyor.  

Yenilikler bunla da kalmıyor. İsveç merkezli GoodbyeKansas adlı görsel efekt şirketi tarafından The Mandalorian projesinde büyük bir başarıyla kullanılarak] gündeme gelen StageCraft teknolojisini hem Börü 2039’da hem de ana projesi olan Göktürk Üçlemesi’nde kullanmak üzere GoodbyeKansas şirketiyle 2021 yılı Nisan ayı başında bir toplantı gerçekleştirmiş ve iki projede de bu teknolojiden yararlanmak konusunda GoodbyeKansas ile anlaşmaya varmıştır. 

Börü 2039’da eski ekibe ek olarak sürpriz yeni oyuncular da ekleniyor. 

Göktürk Üçlemesi 

İslamiyet Önce Türk Tarihi’ne ait yapımlar ana akım medyada yeni yeni kendine yer buluyor. Fakat uzun süredir proje geliştirme aşamasında olan Göktürk Üçlemesi fikri daha önceye dayanıyor. Film serisi ile ilgili bilgiler detaylı olmamakla birlikte beklentinin oldukça üstünde ve daha önce denenmemiş bir proje olduğunu söyleyebiliriz. 

Detaylı bilgi için Instagram: @alperthecaglar hesabından ulaşabilirsiniz.  

Not: Karakter tanıtımlarında ve bazı tanımlamalarda Vikipedi sayfasından doğrudan alıntılama yapılmıştır. Çünkü en net ve güzel tanımlar çoktan yapılmış 🙂 

Ayrıca şuanda görevini yapmakta olan kadın polis özel harekatçı arkadaşıma da en başta bana bu diziyi önerdiği için teşekkür ederim.

Yalnızca Bir Film Izleyicisi Ve Sinema Sever Olarak Yorumlamaya Çalıştığım Bu Filmleri Beğendiyseniz Ve Devamının Gelmesini Isterseniz Yorumlarda Belirtebilirsiniz. İzlemiş Olduğunuz Filmler Varsa Yorumlarda Belirtebilirsiniz. Yazımda Eksik Yanlış Gördüğünüz Noktalar Varsa Yorumlarda Belirtebilirsiniz. 

Instagram: @etnikblog 

ÖZGECAN YILDIZ
bir kıvılcımla başlar her şey
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Şiilik Karma Bir İnançtır
Sonraki
Eskiyen İlgiler

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.