in

Şehir Hayatında Evcil Hayvan Sahibi Olmak

kadın dizüstü bilgisayar kullanırken köpek yanında yatıyor

Şehirleşmenin günden güne artmasıyla doğal yaşam ortamları ciddi can kaybetti, birçok hayvan ise doğal yaşam alanını kaybetti. Bu yüzden de birçok hayvan ev yaşamına uygun bir şekilde yaşaması için evcilleştirilmeye başlandı. 

kadın dizüstü bilgisayar kullanırken köpek yanında yatıyor

Apartman ve Sitede Evcil Hayvan Sahibi Olmak

Günden güne azalan yeşil alanlarla birlikte yiyecek bulamakta ve avlanmakta sıkıntı yaşayan hayvanlar bir zaman sonra insanlara muhtaç hale geldi. İnsanlığın her geçen yıldan daha fazla arttan şiddet ve istismar gibi problemlerinden etkilenen hayvanların barınma ihtiyacı da bir hayli fazlalaştı. Yani, insanların kurduğu bu düzen onların yaşamlarını ciddi oranlarda tehdit etmeye başladı. Bu sebeple de pek çok insan hayvanları evlerine alarak onlara bir yuva veriyorlar.

Fakat bir durum var ki şehir hayatında evcil hayvan sahibi olmak bir hayli zor. Pek çok insan apartmanlarda yaşıyor ve apartmanlarda hayvan beslemek birçok insan için çok zorlayıcı olabiliyor. Çoğu komşu hayvanlar konusunda pek de sevgi dolu davranışlar sergilemiyor.

Peki, apartmanlarda evcil hayvanlar beslenebilir mi? Evet, elbette beslenebilir. Bu hak şehirde yaşayan insanlara kanunen verilmiştir. Bu sebeple de birçok apartmanda hayvan sahiplenmiş insanlar olduğunu görebiliyoruz. Fakat üzücü bir durum ise apartmanlarda yaşayan hayvan dostlarımızı ne yazık ki herkes tam manada kabul etmiş durumda değildir. Bu yüzden de hayvan severlerin ve diğer apartman sakinlerinin ortak bir çözüm bularak bir noktada birleşmeleri gerekmektedir.

Apartmanda Köpek Beslemek

Herhangi bir hayvan sahiplenmemiş apartman sakinlerinin en çok şikâyetçi oldukları evcil hayvanlar köpek olmaktadır. Peki, bu kadar şikâyetçi oldukları apartmanda köpek beslemek yasak mı? 2004 senesinde meclis tarafından onaylanan ve AB Uyum Yasalarınca hazırlanan Hayvanları Koruma Kanunu kararınca, tüm hayvanların barınma ve korunma hakkına sahiptirler. Hayvan sahipleri, hayvanlarının bütün yükümlülük ve sorumluluklarını yerine getirdiği sürece yasalara göre evcil hayvan olarak kabul edilen bütün hayvanları evlerinden beslenme hakkına sahiptirler. Evcil hayvanlardan şikâyetçi olan sakinler ise hayvanların doğası gereği çıkarttıkları seslerden ve döktükleri tüylerden şikâyetçi olma hakkına sahip değillerdir.

Toplum hayatına ihlal edildiği takdirde elbette ki komşular şikâyetlerini söyleme hakkına sahiptirler. Bu duruma örnek olarak, evcil hayvanının dışkısını temizlemeyen ve kokuya neden olan hayvan sahipleri gösterilebilir. Herkesin kullandığı ortak alanların kirletilmesiyle ilgili şikâyet hakları anında doğacaktır. Çünkü bu durum sadece hayvan sahibini değil, bütün apartman sakinlerini ilgilendiren bir konudur. Apartman yöneticileri için evcil hayvan dışkısı ile apartmanın içine ya da bahçesine bırakılan çöp arasında bir fark bulunmaz.

Hangi Evcil Hayvanlar Evde Bakılabilir?

Şehir hayatında müstakil ev, site içerisinde ve apartman dairelerinde yalnızca ev ve süs hayvanları beslenebilmektedir. Peki, ev ve süs hayvanlarına hangi hayvanlar dâhil olmaktadır? Yasaklı türler dışında bütün köpek türleri, tüm kafes kuşları, evcil kediler, akvaryum balıkları, sürüngenler ve küçük kemirgenler ev ve süs hayvanları grubuna dâhillerdir.

Kanunun belirttiği gibi ev ve süs hayvanları ‘‘Ev ve süs hayvanı: İnsan tarafından özellikle evde, işyerlerinde ya da arazisinde özel zevk ve refakat amacıyla muhafaza edilen veya edilmesi tasarlanan bakımı ve sorumluluğu sahiplerince üstlenilen her türlü hayvanı ifade eder.’’ tanımlanmıştır.

Evcil Hayvan Beslediğiniz İçin Şikâyet Edilirseniz Ne Olur?

Eğer şikâyet alırsanız önce apartman sakinleriyle görüşmeniz gerekmektedir. Şikâyetin sebebi hayvanın çıkardığı gürültü ise bilirkişi apartmana gelir ve bir desibel ölçümü yapar. Şikâyet edenin evinde yapılan desibel ölçümünde sürekli ve belli bir desibelin üzerinde ses varsa şikâyet eden kişinin şikayeti kabul edilir. Evcil hayvanın apartmandan tahliye edilmesi için icra talep edilebilir hale gelir.

kooplogger

Yazar: gramafoniğnesi

''Çünkü sadece gramafon iğnesi müziğe gerçek anlamda dokunabilir.''

23 yıldır okumanın, tefekkür etmenin ve yazmanın peşinde...
Toz tutmuş filmleri ve gramafonla tanışmış şarkıları sever.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.