Motivasyon İçin 6 Öneri

Motivasyon, yaşamımızda bizim için önemli bir hayat kaynağı ve yaşam enerjisidir. Bize enerji, güç veren ve harekete geçmemizi sağlayan, bizi besleyen bir kaynaktır. Motivasyon, bizi hedeflerimize, hayallerimize ulaştırmada büyük rol oynayan, insan için gerekli bir manevi enerjidir. Bu gücü, enerjiyi içimizde hissettikçe hedeflerimize, hayallerimize daha sıkı sarılırız, çabalamayı ve emek vermeyi kolaylaştırmış oluruz. Motivasyon arttıkça bununla birlikte çabamızda artar. Hedefimize ulaşmak için daha kapsamlı ve inanarak yola devam ederiz.Motivasyon sağlamak ve bunu devam ettirmek için yapabileceğiniz önerileri aşağıda bulabilirsiniz.

Motivasyon Sağlamak İçin Neler Yapılmalıdır?

  • Hedefler koy, Plan yap, Kendine güven

Motivasyonun en önemli ilkesi kendinize hedef koymaktır. Bir amacınız mutlaka olmalı ve buna ulaşmak için çaba içerisinde olmalısınız. Planlar yapmalıyız. Hayallerimizi veya hedeflerimizi netleştirip yazmamız bizim için iyi olur. Önce küçük ve kararlı adımlarla başlayın. Zamanla ne kadar yol kat ettiğinizi göreceksiniz. İlerlediğinizi gördükçe, başarıyı hissettikçe, kendinize güveniniz artacaktır. Güveniniz arttıkça daha azimli olacaksınız. Ve her konuda kendinize güveniniz olsun. Şu ana kadar yaptıklarınızı ve yapmayı istediğiniz şeyleri hatırlayın. Eski başarılarınızı hatırlayın. Motivasyonunuz bu sayede artacaktır.

  • Hayal kur, İnançlı ol

Hayal kurmak, motivasyon sağlamada önemlidir. Hedefinizle ve yapmak istediklerinizle ilgili her gün hayal kurun. Hedefinizi başardığınızı düşünün, hayal edin. Hedefinizi başardığınızdaki o mutluluğu, o mutluluk hissini hayal edin. Hayal etmek, motivasyonu sürdürmede önemlidir. Zihinde imgeleme yapmak motivasyonu artıracaktır. Hedefinizi, hayalinizi gerçekten isteyin. Olumsuz sözlere ve eleştirilere kulak asmayın. ‘’Yapacağım, başaracağım, kendime güveniyorum, üstesinden geleceğim’’ gibi kelimelerle kendinizi motive edin. Her zaman yapacağımıza inanalım ve güvenelim. Başaracağınıza inancınız tam olsun. Başarı hikayeleri okuyun, motive edici filmler izleyin. Bu hikayeleri okudukça, izledikçe, kendinizinde yapabileceğinizi düşünecek ve bu sayede kendinize güveniniz artacaktır.

  • Sana iyi hissettiren insanlarla vakit geçir

Bizi mutlu eden, bizi destekleyen ve motive eden, ne yaparsak yapalım kararlarımıza saygı duyan insanlarla birlikte olalım. Hayallerimizi, hedeflerimizi rahatça anlatabildiğimiz ve bize ilham verdiğine inandığımız insanlarla vakit geçirdikçe, motivasyonumuzda artacaktır. İyi hissettiren insanlarla birlikte oldukça, kendimizde pozitif bir ruh hali içine gireceğiz. Olaylara ve durumlara olumlu bakacak, iyi hissettikçe olumlu düşünmeye, umudumuzu canlı tutmaya başlayacağız. Olumlu düşündükçe hedefinize korkmayarak, emin adımlarla yürüyeceksiniz.

  • Dışarı çık, Sosyalleş, Doğayı hisset

Her gün düzenli yürüyüş yapın. Derin nefes alın verin. Doğaya bakın, doğanın güzelliklerini içinizde hissedin. Böyle yaptıkça zihninizden olumsuz duygu ve düşünceler arınacaktır. Zihniniz gereksiz ya da fazla düşüncelerden arınacak; böylece hedefleriniz, hayalleriniz hakkında daha net düşünebileceksiniz. Hedefinizle ilgili eksik, gereksiz tarafları görebileceksiniz. Böylece buna göre değişiklikler yapabilirsiniz. Bir yandan da hayallerinizle ilgili önemli ipuçlarını veya yapmanız gerekenleri görebilirsiniz. Sosyalleşmek de, zihnimize, düşüncelerimize, duygularımıza iyi gelecektir. Sevdiklerimizle muhabbet ettikçe, birlikte aktiviteler yaptıkça stres, kaygı düzeyimiz azalacak, zihnimiz ferahlayacaktır. Stresten arındıkça hedefimize, hayallerimize daha sıkı sarılacağız. Bu da oldukça motivasyon sağlamada etkilidir.

  • Sana iyi gelen şeyleri yap, Kendine zaman ayır

Motivasyon için bize hedefimizi hatırlatan; bize güven, inanç, öz güven verdiğine inandığımız şeylere vakit ayırmak gerekir. Yine bu yöntemle zihnimiz, bedenimiz rahatlayacak, bu sayede hedefimize odaklanmamız artacaktır. Kendimize iyi geldiğine inandığımız aktivitelerle, hobilerle uğraşmak, yeni şeyler öğrenmek ve yapmak kısacası kendimize vakit ayırmak; hem bizi eğlendirecek, dinlendirecek hem de motivasyon sağlamada bize yardımcı olacaktır. Kendimizi ödüllendirmek, mutlu etmek gerekir. Başardığınız tüm işlerin sonuna ödül koyun. Ödül motivasyonu sürdürmede önemlidir.

  • Uykuna, beslenmene dikkat et, Düzenli bir hayat tarzı benimse

Düzenli bir yaşam tarzı, motivasyon sağlamanın yanı sıra sağlığımız için de çok önemlidir. Her gün aynı saatte yatıp, kalkmalıyız. Vitamini yüksek, sağlıklı besinler tüketmemiz gerekir. Sağlığımıza dikkat ettikçe, hem bedensel hem de ruhsal enerjimiz artacaktır. Konsantrasyon ve odaklanmamızda bu ölçüde artacaktır. Böylece motivasyonumuzda bundan olumlu etkilenecektir. Gün içinde ne yapacağımızı planlamak, düzenli bir hayat için gereklidir. Nerede, ne zaman, ne yapacağımızı planlamak, zaman yönetimi yapmak işlerimizin zamanınında bitmesini sağlayacaktır. Bu da bizim içimizi rahatlatacaktır. Bu da yine bize motivasyon sağlamak için gerekli ve çok önemlidir.

Sevgili okuyucularım; tüm insanlar gibi bizimde bir hayalimiz veya hedefimiz olabilir. Önemli olan bu sonuca ulaşabilmek için verdiğimiz emek ve azimdir. Elimizden geleni yapalım. Çaba sarf edelim. Motivasyonun enerjisini içimizde hissedelim. Hayallerimizden vazgeçmeyelim. Hayal ettiğimiz o yolda mücadele verelim. İnançlı, kararlı olalım. Unutmayın ‘’inanmak, başarmanın yarısıdır.’’(Theodore Roosvelt) Zaten inanarak başarı yoluna girmiş oluyoruz. Keza başarmanın yarısını zaten inanarak elde etmiş oluyoruz. O yüzden başaracağımıza hep inanalım.

Sevgiyle kalın…

Esin Özgan
Yazmayı, okumayı, araştırmayı, öğrenmeyi seven bir ilham perisi...🧚🏻‍♀️
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
5 yıl önce kaybolan Malezya uçağı MH370

5 yıl önce kaybolan Malezya uçağı MH370

Sonraki
SHİFTİNG REALİTY

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.