Duygusal İnsanları Neden Çekici Buluruz?

Duygusal İnsanları Neden Çekici Buluruz?

Çekicilik, yalnız romantik ilişkilerimizde değil tüm sosyal ilişkilerimizde etkilidir. Tüm seçimlerimiz bir şeyi çekici bulup bulmamamıza göre şekilleniyor. İnsanları çekici bulmamızın da farklı nedenleri vardır. Bu nedenlerden pek çoğu fiziksel özelliklere bağlı olarak ortaya çıksa bile kişiliğin de çekicilik de büyük bir payı vardır. Bir insanın çekici olması için gereken şartlar, dış görünüşün ötesindedir. Bir insanın güzelliği, ona karşı daha yakın hissetmemize neden olabilir ancak uzun süreli ilişkilerde kişilik asıl etki eden şartları belirliyor.

Duygusal Kişiler Daha Çekici

Kişiden kişiye göre bu durum değişiklik gösterse de genel olarak duygusal kişileri daha çekici bulma eğilimindeyiz. Bu konu ile ilgili yapılmış herhangi bir çalışma henüz bulunmuyor ancak insanların kırılgan kişilerle daha sık ilişki kurmak istedikleri apaçık ortada. Özellikle erkekler, kendisine ihtiyaç duyan, kırılgan kadınları, koruma içgüdüleri nedeniyle daha fazla çekici buluyorlar.

Duygusal İnsanları Çekici Bulmamızı Sağlayan Özellikler

Duygusal kişileri çekici bulmamızın altında yatan pek çok psikolojik neden vardır. Bu nedenler duygusal insanların sahip olduğu, insan ilişkileri için gerekli birtakım pozitif özelliklerden kaynaklanıyor olabilir. Duygusal kişileri çekici bulmamızı sağlayan, ortak özelliklerden bazıları şunlardır:

  • Empati Kurabilme

Duygusal insanlar, diğer insanların duygularını sezme konusunda daha başarılıdırlar. Kolaylıkla kendilerini karşısındaki kişinin yerine koyabilir ve hislerini anlayabilirler. Bu yeteneklerin onları çekici hale getirdiği, kesin.

  • Orta Yolu Bulabilme

Duygusal kişiler, ilişkilerinde orta yolu bulma ve anlaşmazlıkları çözmede daha başarılıdırlar. Onlar için karşısındaki kişileri üzmek ve kaybetmek son derece büyük yıkımlara neden olabilir. Bu nedenle bir problemle karşılaştıklarında alttan alan taraf olmayı tercih ederler. Duygusal insanlara göre uzlaşmaya varabilmek, haklı çıkmaktan daha önemlidir. Duygusal kişilerin bu yönü, onları çekici hale getiren en önemli sebep.

  • Doğallık

Duygusal kişiler, hislerini kolaylıkla yansıtabilirler ve yapmacık değillerdir. Onlar, duygularını göstermeyi zayıflık olarak görmezler. Onların ne hissettiklerini anlamamanız mümkün değildir. Tüm hislerini apaçık, çekinmeden yaşarlar. Her zaman doğal olmayı başarabilmeleri, onları daha fazla sevmemizi sağlıyor.

Duygusal İnsanları Neden Çekici Buluruz?

  • İyi Bir Dinleyici Olmak

Duygusal kişilerin, en belirgin özelliklerinden biri de iyi birer dinleyici olmalarıdır. Sizin üzüntülerinize, mutluluklarınıza kendisinin başına gelmiş gibi içten tepkiler verirler. Asla sizi üstünkörü dinlemezler, sizin bile farkında olmadığınız tüm detaylara dikkat ederler. Yıllar sonra bile sevdiğiniz ya da nefret ettiğiniz bir şeyi hatırlayıp sizi şaşırtabilirler.

  • Güven Verirler

Duygusal kişiler, kendileri de kolay etkilenebilecekleri için sevdikleri insanlara karşı hata yapmaktan kaçınırlar. Çevresine güvenirler ve çevresindeki kişilerin de kendilerine güvenmeleri için çaba gösterirler. Güvenilir bir kişiliğe sahip olmaları, onları diğer insanlar için daha çekici hale getiriyor.

  • Detaycı Olmak

Duygusal insanlar, daha detaycıdırlar hatta sezgileri doldukça güçlüdür. Her şeyi, enine boyuna düşünür ve kavrarlar. Detaycılıkları kimi zaman bunaltıcı olsa da yeri geldiğinde sizi mutlu etmesini de bilirler. Yeni elbisenizin size ne kadar yakıştığını söyleyen birini çekici bulmamanız mümkün?

  • Ortalamanın Üzerinde İyilik Anlayışı

Tam bir duygu yumağı olan bu insanlar, iyilik yapma konusunda da epey başarılıdırlar. Mutlu ettikçe mutlu olabilmeyi başarırlar. Kadınların duygusal erkekleri çekici bulmasındaki temel neden budur. Kadınlar, iyilik yapmaya meyilli, duygusal erkekleri daha düşünceli buluyor ve ideal baba adayı olarak görüyorlar.

İşte tüm bu sebeplerden duygusal insanları daha çekici buluyoruz. Aşırı hassas ve kırılgan oluşları kimi zaman zorlayıcı olsa da hayatta onlardan birileriyle ilişki kurabilmek, büyük bir şans.

Nihal Zengin
İstanbul Üniversitesi TDE mezunu. Hâlihazırda yüksek lisans tezini tamamlamaya çalışıyor. Çok okur, çok yazar, az konuşur. Hoşgörünün dünyayı daha iyi bir yer yapabileceğine inanıyor.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Gemisini Kurtaran Kaptan: Sergio Ramos
Sonraki
Sabahattin Ali’nin Unutulmaz Eserlerinden Etkileyici 11 Alıntı
Sabahattin Ali'nin Unutulmaz Eserlerinden Etkileyici 11 Alıntı

Sabahattin Ali’nin Unutulmaz Eserlerinden Etkileyici 11 Alıntı

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.