Üşenme, Erteleme, Vazgeçme; İnanıyorsan Başaracaksın!

başarının anahtarı motivasyon illustrasyon

Her birinizi saygı, sevgi ve hürmetle selamlıyor, hoş geldiniz diyorum. Bugün aslında daha önce bahsettiğim bir şeyden konuşacağız. Söz konusu başarı olunca hepimiz daha fazla şey öğrenmek istiyor, daha iyisini yapmaya çalışıyoruz. Sonuçta başarı ulaşması zor ancak asla imkansız olmayan bir hedeftir. Şimdi bu konuda bildiğim her şeyi anlatmaya geçmeden belirtmek isterim ki bende yolun henüz başındayım. Söyleyeceğim hiç bir şeyin yüzde yüz etkili olduğunu iddia etmiyorum. “Kardeşim bilmediğin konuda neden yazıyorsun o zaman?” diyenleriniz var belki. Bilmiyorum demedim. Yolun henüz başındayım dedim. Ne derler bilirsiniz; “Suya girmeden yüzmeyi öğrenemezsiniz.” E o zaman çayınızı kahvenizi alın da başlayalım. 🙂

başarının anahtarı motivasyon illustrasyon
Görsel: Freepik

ASLA ÜŞENMEYİN!

Üşenmek ve tembellik etmek. Bunlar gerçekten çağımızın hastalıkları. Bundan kurtulmaktan başka bir çaremiz yok. Başarmak. yükselmek, zirveye çıkmak istiyorsak ataleti üzerimizden atmalıyız. Basit bir örnek vereyim, eğer canınız çay istiyorsa ve hazırda çayınız yoksa kalkıp bir çay demlemeniz gerekir. Çoğumuzda bunu yaparız. Üşenmek, çay keyfimizden de vazgeçmemiz demektir. Hedeflerimizde aslında böyledir. Onlara ulaşmak istiyoruz. Ama eğer üşenirsek, tembellik edersek bu imkansız bir hal alır. Amacınız A noktasından B noktasına yürümekse kalkın ve yürüyün. Asla üşenmeyin. Düşmanlarınıza, ezilmenizi, başarısızlığınızı dört gözle bekleyenlere bu hazzı yaşatmayın. Başarıyı kovalayın. Arkasından koşun. Yılmayın, yorulmayın, pes etmeyin. Onu yakalayın ve sen bana aitsin deyin. Tutun onu ve asla bırakmayın. Bununla ilgili sizlere bir de kitap tavsiyem olacak, Mümin Sekman, “KİŞİSEL ATAKETİ YENMEK.” Eminim ki size çok şey katacaktır.

ERTELEMEKTEN VAZGEÇİN!

Yapmayın arkadaşlar. Çok önemli, gerçekten öncelik arz eden bir şey olmadıkça ertelemeyin. Bugünün işini yarına bırakmayın. O gün yapmanız gerekiyorsa o gün yapın ve bitirin. Bir şeyleri sürekli ertelerseniz ne olur biliyor musunuz? Hemen söyleyeyim, Gün gelir, ertelediğiniz her şeyi üstü üste yığılmış ve içinden çıkılmaz bir hal almış olarak bulursunuz. Her şey zamanın da güzel. Meyveler bile kendi mevsiminde güzeldir. “Ne alaka meyve şimdi?” diyeceksiniz biliyorum. Zamanın önemini anlatması açısından  çok önemli bence. Gidin ve sevdiğiniz o işi olması gereken zamanda yapın.

HİÇ BİR ZAMAN VAZGEÇMEYİN!

Arkadaşlar, ulaşabileceğinizi hissettiğiniz her şey size aittir. Ha ne var, hayat bu. Zaman zaman kötü şeylerde yaşayacaksınız. Zor günleriniz olacak. Bazen tam başarmak üzereyken elinizden kayıverecek. Ama peşini bırakmayın. Vazgeçmeyi düşündüğünüzde, Neden başladığınızı hatırlayın! Tekrar deneyin. Kaybedin yine deneyin. Kaybettikçe tekrar, tekrar ve tekrar deneyin. Ta ki kazanana, başarılı olana dek denemeye devam edin. Allah, yeniden başlayanların yardımcısıdır. Unutmayın. Her yenilgiyi, her kaybı, her başarısızlığı, hatalarınızı görmek için bir fırsat bilin ve ders çıkarın. Unutmayın, “Asıl başarı hiç düşmemekte değil, düştüğünde tekrar ayağa kalkabilmektedir.” (Nelson Mandela)

İNANIYORSANIZ BAŞARACAKSINIZ!

Başarının ilk şartıdır inanmak. Şüphe etmeyin. “Acaba yapabilir miyim?“, “Mümkün mü?” gibi sorulardan uzak durun. Şüphe ederseniz zaman kaybedersiniz. Bir an önce net bir karar verin, kesin bir amaç belirleyin ve ona doğru yürümeye başlayın. Kim ne derse desin sakın aldırmayın. “Ya bu senin işin mi?“, “Sen ne anlarsın?“, “Sana mı kaldı?“, diyenlerden uzak durun. Duymayın onları. Siz inandığınız yolda yürümeye devam edin. Kendinizi küçümsemeyin, “Yapamam” demeyin. Çünkü YAPARSINIZ. YETER Kİ BUNA İNANIN!

Başarı hakkında konuşacak daha çok şey var. Günümüz dünyası, ümidini yitirmiş, başaracağına inancı kalmamış, yolunu kaybetmiş ya da kaybetmek üzere olan insanlarla dolu. Bunu kıracağız. Kırmak zorundayız! Canlı ve cansız, yaratılan hiç bir varlık boşuna yaratılmamıştır. Hele de İnsan! Bu yüzden bir ışığa, bir umuda ihtiyacı olan herkesin aradığını bulması için elimden geleni yapacağım. Motivasyonunuzu tazelemesi açısından “Başarıya Giden Yolda Motivasyonunuzu Artıracak 18 Tüyo isimli yazımı da okuyabilirsiniz. Soru ve yorumlarınızı lütfen belirtin. Birlikte tartışalım ve birlikte gelişelim. Ve şunu bilin. Umut uzakta değil. Yokta olmadı. Onu ben bulduysam sizde bulabilirsiniz. 

Tevfik Emre Aydın
Okuyan, Düşünen ve Yazan Sıradan Bir İnsan.
Subscribe
Bildir
2 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Kadın Olduğum İçin “Anne” Olmak Zorunda mıyım?
esneyen asyalı bebek ve ayıcık

Kadın Olduğum İçin “Anne” Olmak Zorunda mıyım?

Sonraki
Şehir Hayatında Evcil Hayvan Sahibi Olmak

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.