Doğayı tanımak

Doğa’nın bir parçasıyız ama ondan bir haberiz. Kötü bir dönemde yaşıyoruz. Binalara tıkılmış hayatlar. Sebze, meyvenin markette yetiştiğini sanan, tam da bu nedenle asıl besin ve hayat kaynağını koruması gerektiğini bilmeyen insanlar. Günlük ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılan onlarca şeyin aslında gelecekten çaldığının farkında değil kimse. Mesela plastik kullanımı. Hayatımızın her alanında kullandığımız plastik malzemelerin mikro partiküller halinde vücudumuzda kaldığının ve muhtemelen bizi zehirlediğinin farkında bile değiliz. Tamam mikro partiküllerin fark edilmesi pek öyle kolay değil. Ancak bunun bir de çöpü var. Bir zamanlar #savetheturtles yani kaplumbağaları koru diye bir etkinlik başlamıştı. İnsanlar en azından plastik pipet kullanımını bırakarak, çeşitli şekillerde kaplumbağaların ölümüne neden olan pipet kullanımını azaltıyorlardı. İllaki pipet kullanmak istiyorum diyenler metal pipet taşıyorlardı yanlarında falan.

Söylemek istediğim, doğanın farkında olursak onu korumamız da mümkün. Maalesef bizim bugün burada yaptığımız basit gibi görünen tek bir pipet kullanımı bile zaten soylarının tükenmesi söz konusu olan su kaplumbağalarından bir tanesinin daha ölümüne neden olabiliyor. 

Ben bunun için kendimce bir adım attım ve bir kuş gözlem etkinliğine katıldım. Çünkü bir şeye değer vermek istiyorsan onu yakından görüp tanımalı öğrenmelisin. Nasılsa bir insanla tanışıklık kurmak istediğimizde ilk olarak ismini soruyorsak doğaya da aynı şekilde yaklaşmalı ve öğrenmeliyiz. 

Sizinle, odtü kampüsünde gözlemleme fırsatı bulduğumuz bazı kuşları paylaşacağım. Gerekli ekipmana sahip olmadığım için fotoğrafları internetten ekleyeceğim ama bence bu bile doğayı tanımak için iyi bir başlangıç. 

Tanıştırayım çam baştankarası . Maalesef fotoğraflar boyut algılarını biraz kaybettiriyor. Bu aslında minicik ve aşırı hareketli bir kuş. Adından da anlaşılacağı  üzere çam ağaçlarında görmek mümkün. En kolay beyaz yanaklarından fark edilebiliyor. Sesi için aşağıdaki videoya bakabilirsiniz. 

Bu arkadaşımız da KERKENEZ. Yaklaşık olarak güvercin boyutlarında.  Ve çıplak gözle bakıldığında tüylerinin kahverengisi kolaylıkla görülebiliyor. Kendisi yırtıcı bir kuş. Ve kendi doğal ortamı içinde herhangi bir yerde görmeniz mümkün. Biz bir tanesini elektrik direği üzerindeyken gördük mesela. 

  Küçük Batağan

Bir su kuşu  olan küçük batağan dalış yaparak avlanabilir. 

Bu da KARATAVUK. Bu net siyah tüylü ve parlak sarı gagalı olan erkek karatavuktur. 24-25cm boyutundadır. Boyutu ve tüy rengi nedeniyle uzaktan çıplak gözle görmek kolaydır. 

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.