Seramik Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Seramik Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev dekorasyonunun ayrılmaz bir parçası olan mutfak, banyo ve balkonlarda yüzey kaplama malzemesini doğru seçmek son derece önemli. Evinizin genel hatları ile uygun seçimler yapmanız, kusursuz bir sonuca ulaşmanızı sağlama noktasında en mühim etken diyebiliriz. Ayrıca mutfak, banyo ve balkonlar için seçilecek ürünün özelliklerinin de değişiklik gösterdiğini unutmamalısınız. Fayanslar yüksek ya da düşük su emilimine, 30×60 veya 45×45 seramik gibi farklı ebatlara, parlak ya da mat gibi farklı yüzey özelliklerine sahiptir. Bu doğrultuda mutlaka uygulama yapacağınız alana göre karar vermelisiniz.

Alana Uygun Seramik Seçimi

Alana Uygun Seramik Seçimi

Duvara ve zemine uygun seramiklerin özellikleri değişiklik gösterir. Duvara yapacağınız seramik kaplama uygulamasında tercih edeceğiniz ürün düşük su emilimine sahip olmalı. Öte yandan zeminde kullanılacak seramiklerde ise bu durumun tam tersi geçerli. Zemin kaplama uygulamasında kullanacağınız seramiklerin su emme yeteneğinin yüksek olmasına özen göstermelisiniz.

Tek bir mekana uygulama yapacaksanız seramiklerin aynı kaliber sınıfa sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde döşeme sırasında seramikler arasında ebat problemi yaşayabilirsiniz. Ürünün kaliber sınıfı kutu içeriğinde belirtilecektir. Ancak alışveriş sırasında tecrübeli bir kişiden bu konuda destek almanızı öneririz.

Alana Uygun Seramik Seçimi

Seramiklerin ebatlarına da uygulama yapılacak alana uygun olacak şekilde karar verilmelidir. Örneğin 45×45 seramikler genellikle zemin kaplama uygulamasında tercih edilirken duvarlarda daha küçük ebatlı ürünleri kullanmalısınız. Bu noktada alanın büyük ya da küçük olması da seramik ebatına karar verilirken dikkat etmeniz gereken hususlardan biri. Eğer küçük bir banyo ya da mutfağa sahipseniz küçük ebatlı seramikler alanın olduğundan daha boğucu ve dar görünmesine neden olabilir.

Alana Uygun Seramik Seçimi

Ürün özelliklerine dikkat edildiği kadar seramiklerin dekoratif açıdan da estetik olmalarına özen göstermelisiniz. Bu bağlamda evin genel itibari ile dekoratif çizgisine uygun ürünler tercih etmelisiniz. Özellikle mutfak ve balkonların odalar ile bir bütünlük içerisinde olmasını sağlamalısınız. Amerikan mutfağa sahipseniz salon dekorasyonunu tamamlayan ürünlere yönelmeniz doğru karar olacaktır. Yeni sezonda çok sık kullanılan parke görünümlü fayans modelleri özellikle salonla kolayca bir ahenk yakaladığı için bu ürünlere bir göz atmanızı öneririz.

Seramik Uygulaması Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Seramik Uygulaması Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Seramik seçimi kadar uygulaması da son derece özen gösterilmesi gereken bir süreçtir. Bu nokta işinin ehli ustalarla çalışmanız gerekir. Alanın ölçüsünün doğru alınması seramik döşeme uygulamasının en önemli adımıdır. Ardından fayansların düzgün bir şekilde yerleştirilmesi ve gerekli görülen yerlerin kesilmesi gerekir. Son olarak ise iş fayansın yapıştırılmasına kalır. Tüm bu adımlar ancak işinin ehli bir fayans ustası ile çalışıldığında kolaylıkla tamamlanacaktır. Bundan sonraki süreçte ise iş fayans uygulaması yaptığınız alanı korumak olacaktır. Doğru malzeme ve uygun yöntemler ile temizlerseniz uzun fayanslarınızı uzun ömürlü kullanabilirsiniz.

kooplog Orijinal
kooplog editörleri tarafından hazırlanan içerikler kooplog Orijinal adıyla yayınlanır.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
HAKSIZLIK BU
Sonraki
Bilenler ile bilmeyenler değişimi.

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.