Save Ralph'in Gerçek Yüzü ve Tavşanların Deneylerde Kullanılma Nedeni

Save Ralph’in Gerçek Yüzü ve Tavşanların Deneylerde Kullanılma Nedeni

Kısa süre içerisinde Humane Society International tarafından yayınlanan Save Ralph videosu milyonlarca insan ulaştı. Ülkemizde de ilginç şekilde ses getirdi ve birçok influencer tarafından paylaşıldı. Bu videoyu paylaşan influencerların çoğu paylaştıkları şeyin aslında ne olduğunu bilmeden sırf etkileşim aldığı için seri şekilde profillerinde yer verdi. Sadece influencerlar da değil, hayvanları deneylerde kullanan markalarla anlaşmış kuruluşlar ve web siteleri de bu akıma kapıldı. Olayın sadece makyaj malzemesi olduğunu sığ bakış açısıyla düşünen bu güruh, anlaştıkları markaların da hayvanları acımasızca kullandığının farkında değil.

Aşağıda paylaştığım video, deneylerde kullanan hayvanların gerçek seslerini, ne şekillerde ve ne kadar süre bu halde kullanıldığının canlı kanıtı.

Video silinmişse/açılmazsa buradan da izleyebilirsiniz: https://streamable.com/m2jhb1

Hayvanlar sadece kozmetik değil birçok sektörde kullanılıyor. Deterjandan tutun diş macununa kadar size ulaşmadan önce çeşitli testlerden geçiriliyor.

Save Ralph'in Gerçek Yüzü ve Tavşanların Deneylerde Kullanılma Nedeni

Tavşanlar Neden Hayvan Deneylerinde Kullanılıyor?

Her yıl amerika’da 148.000 tavşan hayvan deneylerinde kullanılıyor. Tavşanların hayvan deneylerinde sıkça kullanılmasının arkasında yatan sebebin çok az bir kısmı bilimle alakalı. Asıl sebebi tavşanların bu konuda pratik yönünün ağır basması.

Tavşanlar küçük ve hassas hayvanlar oldukları için kullanımı çok kolaydır. Diğer hayvanlara kıyasla temelde bakımı nispeten ucuzdur ve hızla üreyerek yeni kobaylar yaratırlar. Tavşanlar gözyaşı kanallarına sahip olmadığı için insanlardan farklı olarak gözlerinden zararlı maddeleri atamazlar. Bu, Draize göz testinde(videoda ralph’in gözüne sıvı enjekte etme şekli) tavşanın gözünün daha uzun süreler boyunca daha fazla test kimyasalına maruz kaldığı anlamına gelir. Bu da süreç için tavşanların seçilmesinin ana nedenlerinden biridir.

Save Ralph'in Gerçek Yüzü ve Tavşanların Deneylerde Kullanılma Nedeni

yazar

Yazar: cringefest

Blog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

9 Yorum