Uygur Yazar Halide İsrailden Haber Alınamıyor!

Halide Israil, Aralık 1952 ‘da Uygur Hükümeti yetkilisi bir ailenin  ferdi olafak Kaşgar’ da dünyaya geldi. Annesi, Bayan Salima Talip, çin işgalindeki Doğu Türkistan (Uygur  Özerk  Bölgesi)nde zamanında nadir bulunan bir Uygur kadın komiser yardımcısı ve sadık bir Komünist Parti üyesiydi.

Maonun Kültür Devriminin ilerleyen dönemlerinde Halide İsrail, yoksul ve orta köylülerden yeniden eğitim almak için dağlara ve kırsallara çıkmıştır.” Bundan sonra Merkezi Milletler Üniversitesi ( Çin Minzu Üniversitesi) ‘ ne gitti ve 1975. yılında mezun oldu. Bundan sonra emekliliğine kadar ′′ Xinjiang Daily ′′ de gazeteci ve kıdemli editör olarak çalıştı.

Halide İsrail ‘ in edebi eserleri yazmaya 1987. yılında başlamıştır. Etkili birçok edebiyat eserini yayınlamıştır. Uygurların tarihine ve gerçekliğine dayanan uzun ve kısa hikayelerden oluşan bir koleksiyon yayınladı. En etkileyici romanı ′′ Altın Ayakkabı ′′ Şubat 2016 ‘ de Xinjiang People Yayınevi tarafından  yayınlandı. Qimangul Awut editör olarak sorumluydu.

.Çağdaş Uygur Edebiyatının yetiştirdiği önemli isimlerden biri Olan  yazar, kaleme aldığı eserlerinde kendine özgü bir üslup kullanmıştır. Özellikle, kadın olarak yarattığı karakterlerin kadınsı özelliklerini, onların nazik ve karmaşık duygularını başarıyla ifade etmiş ve Uygur Feminizm Edebiyatının gelişmesi için büyük katkılarda bulunmuştur.Sanat hayatına geç başlamasına rağmen Uygur edebiyatında, özellikle 2000’li yıllardan sonra, büyük yankı uyandıran eserler yazmıştır. “Altın Ayakkabı” adlı romanı, Orhan Pamuk’un “Benim Adım Kırmızı” romanıyla gerek içerik, gerekse üslup açısından benzerlikler taşımaktadır  Uygurların  Duygu  Asenasıdır. 

2017. yılında evinden Çin polisi tarafından gözaltına alındı.Teyit edilmiş haberlere göre, sağlık durumu kötü olduğu için ev  hapsine alındı ı. Ondan beri onun hakkında hiçbir bilgimiz yok. Yani dış dünyayla temas kurmakta özgür değil ve normalde bir doktora görünemez.  Ciddi astım ve kardiyolojik sorunları var. Kocası vefat etti, bir tek oğlu var,Çin işgal   hükümeti  oğlunun Annesine   bakmasına izin veremiyor.

Annesi  ÇKP’nin sadık bir üyesi  olması  Halide İsralin Çin işgalcilerinin zulmüne uğramasına engel olamıyor. Uygur olduğu  İçin  Çinliler için Uygur doğmak suç, yıllarca kendileriyle işbirliği yapanları  bir çırpıda  harcıyorlar.

Yücel Tanay
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Seni sevdiğimi anlayacaksın, sevmediğim zaman

Seni sevdiğimi anlayacaksın, sevmediğim zaman

Sonraki
Save Ralph’in Gerçek Yüzü ve Tavşanların Deneylerde Kullanılma Nedeni
Save Ralph'in Gerçek Yüzü ve Tavşanların Deneylerde Kullanılma Nedeni

Save Ralph’in Gerçek Yüzü ve Tavşanların Deneylerde Kullanılma Nedeni

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.