NASA’nın Hatalı Satışı Stajyeri Zengin Etti

NASA’nın Hatalı Satışı Stajyeri Zengin Etti

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı’nın (NASA), dünya tarihinin en önemli olaylarından olan ve 1969’da gerçekleşen Apollo 11’in aya inişinin görüntü kayıtlarını yanlışlıkla bir stajyere sadece 217 dolara (1.230 lira) sattığı ortaya çıktı. Astronot Neil Amstrong’un Ay’a ilk ayak bastığı anın ve ABD’nin o dönemki başkanı Richard Nixon’ın konuşmasının yer aldığı görüntülerin bulunduğu kasetler, 1976’da o dönem NASA stajyeri olan Gary George’a, bir açık artırmada yanlışlıkla diğer 65 kasetle birlikte 217 dolar 77 sente satılmıştı. NASA’dan aldığı kasetlerin bazılarını yerel televizyonlara satan Gary George, söz konusu 3 kaseti babasının tavsiyesi üzerine elinde tutmuştu.

NASA’nın Hatalı Satışı Stajyeri Zengin Etti

NASA’nın En İyi Video Kasetinin Farkında Değilmiş

Gary George 2,5 saatlik görüntüden oluşan 3 kasetin önemini, Ay’a ayak basılmasının 50. yıl dönümü için NASA’nın kasetlerin peşine düşmesi üzerine kasetleri ilk kez izleyince anlamış ve aranan görüntülerin kendisinde olduğunu fark etmişti. Gary George’un bir köşede unuttuğu bu kasetler kendisine servet kazandırdı. Bugüne kadar saklanan 3 orijinal kaset önceki gün Amerika New York’ta Sotheby’s Müzayede Evi’nde dudak uçuklatan bir fiyata satıldı. Apollo 11‘in aya inişinin bugüne kadar kalan en iyi NASA video kaseti kayıtları olma özelliğine sahip olan kasetler, açık artırmada 1,8 milyon dolara (10.2 milyon lira) alıcı buldu.

             

Önerilen İçerik: NASA Uzay Turizmi İçin Tarih Verdi: Hazırlanın, Yakın Zamanda Uzay’a Tatile Çıkıyorsunuz!

Pelin Aykın
26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Yalan Söylemeden Yaşamak Mümkün Mü?
Sonraki
İsmimiz Gerçekten de Kişiliğimizi Etkiliyor Olabilir mi?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.