İsmimiz Gerçekten de Kişiliğimizi Etkiliyor Olabilir mi?

İsimimiz Gerçekten de Kişiliğimizi Etkiliyor Olabilir mi?

Siz de benim gibi isminizi seçememekten mustarip misiniz? Hayatım boyunca en garipsediğim konulardan biri olmuştur  “isimimizin bizim fikrimiz alınmadan seçilmesi” mevzusu. Dünyanın her yerinde bu böyledir ama yine de insan üzerine uzun uzun düşündüğünde mevzunun ne kadar garip olduğunun farkına varıyor. Daha sizin karakteriniz, görünüşünüz, huylarınız hakkında hiçbir fikri olmayan insanlar sizin hayatınız boyunca kullanacağınız belki de en önemli şeye kara veriyorlar ve bizler de dünyaya bu belirlenmişlikle geliyoruz. Elbette adınızdan hoşlanmadığınız takdirde reşit olduktan sonra onu değiştirmeniz mümkün. Ama yine de bu yaklaşık 16-18 yıl boyunca bu isimle yaşayacağınız anlamına geliyor.  

Peki gerçekten de isimlerimiz bizim hayatımızda ciddi etkilere sahip mi?  

Aynı hayatı yaşayan iki insan yalnızca isimleri farklı olduğu için farklı yollara sapabilir mi?  

Anlamlarına Göre İsimlerin Hayatımızdaki Etkisi 

Daha önce bir yazımızda “sözün” adeta dua niteliğinde olduğunu, evrene bir enerji yaydığını ve güce sahip olduğunu konuşmuştuk. Bu doğrultuda bakıldığında elbette bize verilmiş olan ismin hayatımızda bir şeyleri değiştirmeye etkisi vardır. Bu etki de ismimizin anlamı ile doğru orantılıdır. Bir aile eğer çocukları cesur ve yürekli olsun isterlerse ona Yiğit adını koyarlar. Bu bir beklentinin dile getirilmesidir. Doğacak ve aileye katılacak olan birey için bir temennidir. Bir duadır. Zeynep ismi, değerli/kıymetli mücevher anlamına gelir. Ülkemizde en çok tercih edilen isimlerden biridir. Kim kızının dünyadaki en değerli mücevherden daha az kıymetli olduğunu söyleyebilir? Elbette biricik çocuğunuza yakışan isim budur.  

Çocuğunuza isim koyarken ona hayatı boyunca veya hayatının büyük bir kısmında bu isimle seslenileceğini unutmamalısınız. Bu isim, yani söz her telaffuz edildiğinde veya akıldan geçirildiğinde evrene bir enerji yayacak. Bu enerjinin çocuğunuzu zorlamamasına özen göstermeniz gerekmektedir. Anlamı çok güzel olsa da belirli misyonlara sahip olduğu kabul edilen isimler, çocuğunuzun özgür iradesini sınırlandırmakla aynı kapıya çıkar. Herhangi bir siyasi ideolojiyi veya etnik grubu hedef alan veya destekleyen isimler seçmek doğru değildir. 

Fonetik Yapılarına Göre İsimlerin Hayatımızdaki Etkisi 

İsimlerimizin anlamları bakımından değerlendirilmesi dışında, bir de fonetik yapıları bakımından değerlendirilmesi gerekir. Yani isimlerimizi oluşturan kelimelerin bu kelimeleri meydana getiren harflerin okunuşları yani sesleri ile alakalı değerlendirme yapılmalıdır. Bu seslerin ismimizde nasıl yer aldığı veya ne sıklıkla yer aldığı bizim kişiliğimiz ve hayat yolculuğumuzla alakalı pek çok bilgiye sahip olmamızı sağlayabilir. 

İsimlerimiz de çokça yer alan sesli harfleri değerlendirmek gerekirse: A harfi ile başlayan veya içinde birden fazla a harfi barındıran isimler otoriter lider ve mantıklıdırlar. Yine baskın olarak isimlerimizde yer alan E harfi İsimlerimizi ve dolayısıyla kişiliğimizi yumuşatır bizi sıcak kalpli sevgi dolu insanlar yaparlar. Adımızdaki E harfinin yoğunluğu ne kadar fazlaysa kalbimizdeki bu yumuşaklık ve özgürlüğümüze olan düşkünlüğümüz de o kadar ön planda olacaktır. Asi ama insanları üzmemek için elinden geleni yapan biriyizdir. Son olarak, yine isimlerimizin içinde çok yoğun görünen bir diğer sesli harfler ise I ve İ harfleridir. Bu harflerin ismimizin içinde yoğun olarak kullanılması takdire ve beğenilmeye olan arzuyu gösterir. Aynı zamanda her ne kadar değişken ruh hallerine sahip olsalar da aşkı ve fiziksel teması da daima hayatlarına isterler. 

Adımız ve soyadınız hem anlamları hem de söylenişleri bakımından bizim için adeta birer kartvizit niteliğindedir. Biz kendimizle alakalı pek çok şey söylemeden önce ismimiz bizim yerimize konuşmaya başlar. Bu elbette daima arzulanan bir şey değildir. Bazı isimlere sahip olmak kendi ülkemizde bile yaşadığımız yöreyle veya yetiştiğimiz kültürle alakalı başkalarına pek çok şey söyleyebilir. Eğer bunlar sizin yıkmak istediğiniz imajlar asla korkmayın isminiz her ne kadar kaderiniz üzerinde etkiye sahip olsa da son söz daima sizindir. 

Önerilen İçerik: Çevrenizde Sizi Aşağıya Çeken İnsanların Ortak Özellikleri

İdil Ceren Yılmaz
Gezegendeki yolculuğunun 24'üncü yılında. Atmosferde başıboş gezen hikayeleri yakalayıp insanlara anlatmak en büyük tutkusu.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
NASA’nın Hatalı Satışı Stajyeri Zengin Etti
NASA’nın Hatalı Satışı Stajyeri Zengin Etti

NASA’nın Hatalı Satışı Stajyeri Zengin Etti

Sonraki
Water Fasting’in Bana Kattıkları: Tüm Alışkanlıklara “Madde” Gözüyle Bakmak
Water Fasting’in Bana Kattıkları Tüm Alışkanlıklara Madde Gözüyle Bakmak

Water Fasting’in Bana Kattıkları: Tüm Alışkanlıklara “Madde” Gözüyle Bakmak

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.