Water Fasting’in Bana Kattıkları: Tüm Alışkanlıklara “Madde” Gözüyle Bakmak

Water Fasting’in Bana Kattıkları Tüm Alışkanlıklara Madde Gözüyle Bakmak

Kilo verip sağlığına kavuşmaya çalışan tüm şişman kardeşlerimi tüm içtenliğimle selamlıyorum.

Bu üçüncü yazım. İlk iki yazımda biraz aşağılayıcı konuştuğumun farkındayım, bunu kasıtlı yapmıştım. Kasıtlı yaptım çünkü şişman insanın şişmanlığını suratına vurmamak diye bir alışkanlığımız var toplum olarak. Karşımızdaki kişi şişman değilmiş gibi davranarak duygularını incitmediğimizi, bu sayede ona iyilik yaptığımızı düşünüyoruz. Evet, sürekli şişmanlığına vurgu yaparak itici olmak da hoş değil belki ama bunun bir sağlık sorunu olduğunun anlaşılması için, yokmuş gibi yapmayı da bırakmamız gerektiğini düşünüyorum. O yüzden İLK YAZIMI tamamen buna ayırmıştım.

İKİNCİ YAZIM ise water fasting yöntemi üzerineydi. Oruç tutmayı bir kilo verme yöntemi olarak ele almıştım.

Şimdi ise water fasting’in bana kattıklarından bahsedeceğim.

Bir kere her şeyden önce, water fasting serüvenim bana isteyince her şeyin mümkün olduğunu gösterdi. Yemek yemeden günlerce durabildiğimi görmek, insan iradesinin gücünü fark etmemi sağladı.

İkinci olarak, mental berraklığa kavuştum. Vücudunuz sürekli olarak sizden yemek yemenizi istediği halde siz yemediğiniz için, bir raddeden sonra vücut bu duruma adapte oluyor ve açlık hissi yavaş yavaş yok olmaya başlıyor. Bu olduğu zaman da, vücudunuzda gereksiz şeker, yağ, karbonhidratlar olmadığı için daha sağlıklı ve berrak düşünmeye başlıyorsunuz.

İşte bu da bizi water fasting’in bana kattığı en büyük farkındalığa getiriyor: Tüm alışkanlıklara “madde” (substance) gözüyle bakmak.

Nasıl yani? Hemen izah edeyim:

Sigara uyarıcı bir maddedir. Kanınıza nikotin karıştığı zaman bir rahatlama hissi yaşarsınız. Ama nikotin bağımlısıysanız (yani sigara tiryakisiyseniz), birkaç saat sigara içmediğiniz zaman, tarif edemediğiniz bir yoksunluk hissi yaşarsınız. Bir şeyler eksikmiş gibi hissedersiniz. Bildiniz mi o hissi?

Water Fasting’in Bana Kattıkları: Tüm Alışkanlıklara "Madde" Gözüyle Bakmak

Ya da alkol batağına düşmüş olanlarınız varsa onlar da bu hissi iyi bilir. Her akşam alkol alıyorsanız, tek bir geceyi pas geçeyim derseniz o geceniz zehir olur. Hiçbir şeyden keyif alamamaya başlarsınız. Sürekli eksik bir şeyler varmış hissi yaşarsınız.

Ya da her film izlediğinizde yanında mutlaka bir paket cips yiyorsanız, cips yemeden film izlemeye kalkınca filmden tat alamıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Yine bir eksiklik hissi olur.

Ya da mesela sürekli metroyla gittiğiniz yere arabayla gitmeye başlarsanız, metroyu bile özleyebilirsiniz. Metronun o sıkış tepişliğini değil belki ama, kulaklığınızı takıp müzik dinleme rutininizi arayabilirsiniz.

İşte yemek yemek de zengin/fakir, uzun/kısa, şişman/zayıf ayrımı olmaksızın hepimizde olan bir alışkanlık. Her gün 3 öğün yemek yemek, aralarda ağzımıza fındık fıstık atmak o kadar rutin bir hale gelmiş ki, bunun da yukarıda saydığım örneklerdeki gibi bir alışkanlık olduğunu fark etmiyoruz bile. Ama water fasting, işte bu en temel alışkanlığımızdan bizi mahrum bıraktıran bir yöntem. Water fasting yaptığım zaman, aslında her türlü alışkanlığın, uyarıcı birer madde olarak sigaradan, alkolden, uyuşturucudan çok da bir farkı olmadığını fark ettim. Bu maddelerin yoksunluğu nasıl zihninizi berraklaştırıyor, zindelik hissi yaratıyorsa, yemek yoksunluğu da işte tam olarak bu yüzden aynı hissi yaşamanızı sağlıyor.

Zayıf/şişman fark etmez, zihnini boşaltmak isteyen herkese water fasting’i tavsiye ederim. Tükettiğimiz o şekerler, tuzlar, sigaralar, alkoller, yemekler… Hepsi şu veya bu şekilde vücut ayarlarımızla oynuyor.

Kendinizi bir süreliğine hepsinden mahrum bırakın, bol bol su için, kendinizi ne kadar iyi hissedeceğinize siz bile şaşıracaksınız 🙂

Bu seferlik de bu kadar olsun.

Kendinize iyi bakın.

Önerilen İçerik: Kilo Vermenin Bilinen En Hızlı Yolu: Water Fasting

Dr. Nowzaradan
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
İsmimiz Gerçekten de Kişiliğimizi Etkiliyor Olabilir mi?
Sonraki
5 Dolara Yüzünüzü Google’a Satar Mıydınız?
5 Dolara Yüzünüzü Google’a Satar Mıydınız?

5 Dolara Yüzünüzü Google’a Satar Mıydınız?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.