İyilik eden her zaman iyilik bulamaz…

Piyanist

İyilik eden her zaman iyilik bulamaz…

Herkese merhaba, bugün sizle yaşanmış bir olayı anlatan filmi inceleceğiz. Öncelikle size belirtmek istediğim bir nokta var, filmimiz standartların dışında, çok yavaş ve ağır ilerliyor, bunun sebebi filmin yönetmeni olduğunu düşünüyorum çünkü yönetmenimiz kendisi de filmde gördüğümüz soykırımı ve yaşanan olayları o da yaşamış. Yönetmen o zaman yaşanan olayları olabildiğince net olabildiğince çarpıcı yansıtmaya çalışmış ve başarmış, bu netlik filmi izlerken beni aşırı derecede etkiledi.

Filmimizin konusu II. Dünya Savaşı zamanı Polonya’da geçiyor. Başrolümüz Polonya’da yaşan bir piyanist ve geniş bir aileye sahip. Filmimiz Nazilerin Polonya’da yaşayan Yahudilere yaptıkları hem ırkçılığı hem soykırımı anlatıyor. Bu kısımlara çok değinmek istemiyorum çünkü hiç izlemeyen bir insana tüm filmi anlatmak biraz ayıp olur ama şunu diyebilirim ki gerek kişi gerek olay gelişmelerini çok güzel işlenmiş. Filmi izlerken Nazilere nefret beslememek elde değil yaptıkları, yaşattıkları insanlığa sığmayacak derecede. Filmi bu derecede çok tebrik ediyorum yaşanan olayları ‘’sansürsüz’’ olarak bize yansıtması kelimenin tam anlamıysa inanılmaz.

Sonuç olarak film çok yavaş ilerlese de filmi bitirdiğimde verdiği his, verdiği bilgi, iletilen mesaj sizi çok tatmin ediyor film bir nevi tarih belgeseli. Bu yüzden izlemenizi şiddet ile tavsiye ediyorum. Teşekkürler…

okur

Yazar: Berke Meral

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.