Vites Topuzu Tutkunlarına Debriyajsız Vitesli Araba: Hyundai Venue

Hyundai Venue Debriyajsız Vitesli Araba

Otomobil sürenler veya ehliyet almaya hazırlananlar bilir. Şoför olunduğu an başlayan ve mezara kadar giden bir tartışma vardır. Araba otomatik vites mi? Yoksa düz vitesli olarak mı kullanılır. İki tarafında kendilerince haklı sebepleri var tabi.. Hyundai Venue ile tüm bu tartışmalar bir son bulacak gibi duruyor.

Manuel sevenler sürüş esnasında kontrolün kendilerinde olduğunu ve o kontrol hissinin güven verdiğini söylerler. Farklı sebeplerle manuel sevenlerde var tabi onları ayrı tutuyoruz.🤷‍♂️

 

Otomatik vites tercih edenler ise vites değiştirme eyleminin sıklaşması ile sürekli olarak debriyaja basmak zorunda olmalarını sevmeyenler. Hele de İstanbul gibi trafiği saç baş yolduracak cinsten olan bir şehirde araç kullanıyorsanız bu vites değiştirme esnasında sol bacağınızın düştüğü hali bir siz bir de bacağınız bilir.

Vites Topuzu Var. Ama Pedal Yok

Hyundai Venue Debriyajsız Vitesli Araba

Tüm bu tartışmalar devam ededursun  Koreli otomotiv devi Hyundai vites savaşlarına bir son vermek adına yeni bir icat ile piyasaya girmeye hazırlanıyor. Venue modeliyle gelen firma bu yeni aracında sürücünün atması gerektiren bir vites topuzu bulundurmasına karşın debriyaj bulundurmuyor. Gaz ve Fren olmak üzere iki pedala sahip araçta debriyaj sistemi elektronik olarak var fakat ortada herhangi bir pedal yok. Ne şiş yansın ne kebap düsturuyla hazırlanan bu modelin fiyatlandırması ise manuel şanzımana göre pahalı otomatik şanzımana göre ise ucuz.

İşte detaylı incelemesi ile Hyundai Venue

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir yorum

Yorum Yazın
  1. En az 25 sene önce Saab debriyajsız düz vites araç çıkardı ve Türkiye’yede gönderdi. Yeni birşey değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.