erzincan, Dörtyol Meydan

Erzincan Depremi ve Sonrasında Değişen Şehir Yapısı

Erzincan coğrafi olarak Doğu Anadolu bölgesinde kalan bir ilimizdir. Şehirin adı söylendiğinde akıllara ilk olarak Erzincan Depremi gelmektedir. Bazı iller doğal güzellikleri ile bazıları kültürel mirasları ile anılırlar. Ne yazık ki Erzincan’da durum pek öyle değildir. Türkiye tarihinin en büyük depremleri bu bölgede gerçekleşmiş ve büyük can kayıpları yaşanmıştır. Günümüzde nüfusun mevcut seviyelerde bulunmasının en büyük sebeplerinden birisi de geçmişte yaşamış olduğu depremlerdir. Küçük bir Anadolu şehri olan Erzincan özellikle doğa sporları alanında zengin imkanları barındırır. Bunun dışında doğal güzellikleri ile de görülmeye değer bir şehrimizdir. Şehir de ayrıca bir de üniversite bulunmaktadır. Şehir merkezi düz bir ova üzere kurulmuştur. Dört bir yanı yüksek dağlarla çevrilidir.

erzincan, Dörtyol Meydan

Erzincan Depremi

1939 erzincan depremi

Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde bulunan şehir deprem gerçekleşme ihtimali olarak riskli bir bölgededir. Bu bölge Türkiye’nin birinci derece deprem bölgesidir. Erzincan’ı da içine alan bu hatta irili ufaklı çok fazla deprem meydana gelmektedir. Erzincan yaşadığı depremler ile üç kere haritan silinme noktasına gelmiştir. Bundan sebepledir ki şehir merkezine gittiğiniz zaman mevut merkezi yerleşim dışında iki farklı yerleşim kalıntısı göreceksiniz.Bu kalıntılar depremler ile yerle bir olan eski şehir merkezleridir. Türkiye’nin olduğu gibi Dünya’nın da en büyük depremleri arasında gösterilen 1939 tarihli büyük Erzincan Depremi 7.9 şiddetin de gerçekleşmiştir. Deprem de 32.962 kişi hayatını kaybetmiş ve 100.000’e yakın kişi de yaralanmıştır. Bu deprem de yüz binin üstünde bina yerle bir olmuştur. Depremden bir yıl sonra 1940 yılında yapılan nüfus sayımında ülke nüfusunun 17 milyon civarında olduğu düşünüldüğünde can kaybının yüksekliğinde ki ciddiyet anlaşılmaktadır. 1992 yılında da bir deprem felaketi yaşayan Erzincan bu sefer de 653 vatandaşını kaybetmiştir. Son 2000 yılda 5 defa yıkılan Erzincan 13
Mart 1992 tarihinde olan depremle 6. kez yıkılarak, Erzincan Valisi’nin tanımıyla büyük şehirden
köye dönüşmüştür.

Erzincan Üniversitesi

binali yıldırım üniversitesi

Erzincan Üniversitesi, 2006 yılına kadar Erzurum Atatürk Üniversitesi‘ne bağlı olarak eğitim faaliyetlerini sürdürmekteydi. Bundan sebeple üniversitenin kuruluş tarihi yeni olsa dahi bazı fakülteleri köklüdür. Örneğin Hukuk Fakültesi 1987, Eğitim Fakültesi ise 1967 yılında kurulmuştur. Üniversite bünyesinde 11 fakülte, 3 enstitü, 4 yüksekokul, 12 meslek yüksekokul barındırmaktadır. Üniversitenin adı 2018 yılında yapılan değişiklik ile Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi olarak değiştirilmiştir.

Erzincan’da Spor

Erzincan, doğal zenginlikleri ile beraber birçok doğa sporu tutkununun da uğrak yeri. İşte şehir de gerçekleştirilen doğa sporları:

Base Jump

kemaliye karanlık kanyon, basejump, doğa sporları

Kemaliye, Karanlık Kanyon bölgesi base jump için oldukça uygundur.

Rafting

erzincan karasu rafting sporu

Erzincan Kemah bölgesinden geçen Karasu nehri yapısı gereği ekstrem sporlardan raftinge elverişlidir.

Yamaç Paraşütü

Erzincan yamaç paraşütü

Erzincan’da 1997 yılından bu yana yamaç paraşütü aktiviteleri artarak devam etmektedir. Yamaç paraşütü bölgede özellikle Keşiş ve Munzur Dağları’nda gerçekleştirilir. Aynı zamanda yamaç paraşütü tutkunlarına özel olarak derslerde verilmektedir.

Kayak

Ergan Dağı Kayak Merkezi

Munzur Dağı eteklerinde bulunan, 2 bin 970 metre yüksekliğindeki Ergan Kayak Merkezi 12 kilometre uzunluğundaki kayak pistleri ile kayak severlerin uğrak noktası olmaya devam ediyor.

 

Erzincan İlçeleri

Merkez ile beraber toplamda 9 ilçesi vardır. Bu ilçeler sırasıyla Çayırlı, İliç, Kemah, Kemaliye, Otlukbeli, Refahiye, Tercan, Üzümlü’dür.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.