NASA Uzay Turizmi İçin Tarih Verdi: Hazırlanın, Yakın Zamanda Uzay’a Tatile Çıkıyorsunuz!

NASA Uzay Turizmi İçin Tarih Verdi: Hazırlanın, Yakın Zamanda Uzay'a Tatile Çıkıyorsunuz!

ABD Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) Uluslararası Uzay İstasyonu’nu (UUİ) 2020’nin başından itibaren turizme açarak uzay turizmi yapacağını açıkladı. 

Yeryüzünden 350 kilometre yüksekte, saatte 28 bin kilometreden daha fazla bir hızda dünyanın etrafında dönen UUİ’nin ilk parçası 1998’de yörüngeye fırlatılmıştı. UUİ’de 2011’den beri aralıksız olarak insanlar yaşıyor. Ancak, NASA, Roscosmos, ESA, CSA ve Japon Uzay Araştırma Ajansı JAXA’nın ortak işlettiği, bugüne kadar uzay araştırmaları ve temel bilim deneyleri için kullanılan Uluslararası Uzay İstasyonu, hiçbir zaman uzay turizmi amaçlı kullanılmamıştı. NASA yaptığı açıklamayla Dünya’nın etrafındaki dönüşünü 90 dakikada tamamlayan UUİ’de günde 16’şar kez gündoğumu ve günbatımı izlemek mümkün olduğunu belirtti. Fırtınalı günlerde Dünya’ya bakan turistler şimşekleri yukardan görebilme şansını da elde edecek.

NASA Uzay Turizmi İçin Tarih Verdi: 2020’de Tatile Uzaya Gitmek Mümkün Olacak

 

Uzaya Çıkmanın Bedeli 60 Milyon Dolar

 

UUİ Direktör Vekili Robyn Gatens yılda en fazla iki özel seyahat gerçekleştirileceğini söyledi. Ticari uzay araçlarıyla yörüngeye çıkarılacak uzay turistleri UUİ’de 30 güne kadar kalarak eşsiz bir deneyim elde edebilecek. NASA’dan yapılan yazılı açıklamada, her bir yolculuğun kişilere yaklaşık 60 milyon dolara (360 milyon TL) mal olacağı vurgulandı. Amerika New York’ta konuşan NASA’nın finans yöneticisi Jeff DeWit ise insanlık için ilk olacak olan uzay turizminin bireylere eşsiz bir deneyim sağlamasının yanında NASA’ya da maddi olarak kaynak sağlayacağını söyledi. DeWit konuyla ilgili şöyle dedi: “Bu adım yeni maddi imkanlar sunuyor ve bu imkanları daha önce eşi benzeri olmayan bir şekilde pazarlamamamızı sağlıyor.”

Haber Editörü: Pelin Aykın | kooplog

Önerilen İçerik: Ay’a Kadın Eli Değecek: NASA Ay’a İlk Kez Kadın Astronot Gönderiyor

 

Pelin Aykın
26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Kendinizi Ne Kadar Tanıyorsunuz? Benlik Kuramı Nedir?
Sonraki
Photoshop Nedir, Ne İşe Yarar ve En Çok Kullanılan Photoshop Programları Nelerdir?
Photoshop Nedir, Ne İşe Yarar ve En Çok Kullanılan Photoshop Programları Nelerdir?

Photoshop Nedir, Ne İşe Yarar ve En Çok Kullanılan Photoshop Programları Nelerdir?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.