Doğru ve Ömürlük Arkadaşlıklar Kurmanın Altın Kuralları

Doğru ve Ömürlük Arkadaşlıklar Kurmanın Altın Kuralları

Hepimiz hayatımızın bir döneminde doğru arkadaşlıklar edinememekten muzdarip olmuşuzdur. Fakat gel gelelim bazen öyle arkadaşlıklar ediniriz ki onlar kan bağımızın olmadığı kardeşlerimiz gibidirler.

İşte hayatımızda böyle dostlara yer vermek için bizlerin de gözümüzü dört açması ve bütün işi kadere bırakmaması gerekir. Çünkü sevgi – Selvi Boylum Al Yazmalım’da da söylendiği gibi- emektir. İlla romantik bir ilişkide olmanız gerekmez, eğer seviyorsanız Ve karşınızdakine değer veriyorsanız muhakkak emek göstermelisiniz.

İşte bu yazıda nasıl doğru arkadaşlıklar edineceğimizi ve bu arkadaşlıkları ölene kadar nasıl muhafaza edeceğimizi konuşacağız.

Doğru ve Ömürlük Arkadaşlıklar Kurmanın Altın Kuralları

Doğru arkadaşı seçmek

 

Biz insanlar arkadaş seçimi söz konusu olduğunda genelde çok büyük bir yanılgıya düşeriz. Bu yanılgı da şudur: doğru arkadaş, gerçek dost bizimle aynı zevklere sahip olan her şeyi ve her tecrübeyi paylaşabileceğimiz ve bizim dilimizden en iyi anlayan insandır. Ama oysa baktığınızda insanların en yakın dostları aslında kendi karakterlerinin en zıttındaki insanlardır. Çünkü böyle insanlar birer puzzle parçaları gibi birbirlerini tamamlarlar. Bu insanlar birbirlerinden ayrı iki parçadır ama bir araya geldiklerinde ortaya ortak bir resim çıkarırlar.

Günümüz İlişkilerine Dair

Yani gerçek dostunuzun, en iyi arkadaşınızın sizinle tüm zevklerinin Ortak olması gerekmez. Birlikte eğlenebileceğiniz birkaç konu, paylaşabileceğiniz birkaç ortak zevk ve elbette üzerinden saatlerce konuşabileceğiniz mevzular olması yetecek ve atacaktır. Bu yüzden gerçek dostunuzu ancak size benzeyenler arasından bulacağınız yanılgısına kapılmayın. Gerçek dostunuz hiç ummadığımız bir yerde karşınıza çıkabilir ve hatta birbirinizden ayrı konuları savunduğunuz bir kulvarda ömürlük dostunuzu bulabilirsiniz.

Hepimiz hayatımızın bir döneminde doğru arkadaşlıklar edinememekten muzdarip olmuşuzdur.

Arkadaşınızla bir hayat paylaşmak

 

Evet, belki de kan bağımız yok ama gönül bağımız var. Bu ne demek? İşte şu demek: Evet arkadaşınız belki de ailenizden biri değil, belki de doğduğunuzdan beri yanınızda değil, belki de onu siz seçtiniz doğru. Ama gerçek dostlarımız bizim seçtiğimiz ailelerimizdir. Hatta bazen öyle durumlarla karşı karşıya kalırız ki ailelerimiz yanımızda olmadığında dostlarımız bizim için her zaman orada olacaktır. İşte bu sebeplerden dostlarımızla bir hayatı paylaşacağımızın daima bilincinde olmalıyız.

İkili İlişkilerinizi Artırmanız için 7 Basit ve Etkili Yöntem

Mutlu anlarımızda, düğünlerimizde, eğlencelerde daima yakın dostlarımız yanımızda olur.  Aynı şekilde birini kaybettiğimizde, ayrılık acısı çektiğimizde, maddi manevi çıkmaza girdiğimizde elimizden ilk tutacak olan da yine dostlarımız olacaktır. Bunları anlatıyoruz çünkü dostlarımızın bizim için neler yapacağını bilirsek bizim de onlar için neler yapmakla yükümlü olduğumuzu da biliriz. Belki evlilik yemini gibi bir yemin veya Bir ailenin ferdi olma sorumluluğu yok üzerimizde ama aramızdaki sevginin üzerimize yüklediği bir sorumluluk var. Bu sebeple daima, elimizden gelen her ne ise daima dostlarımızın yanında olmalıyız.

Doğru ve Ömürlük Arkadaşlıklar Kurmanın Altın Kuralları

 

Bir arkadaşı kaybetmek

 

Çoğu zaman ayrılık acısından beterdir bir arkadaşı kaybetmek. Bu kayıp ölüm acısı değildir belki ama en az o kadar acıtır. Bir çok şey paylaştığım daima yanında olduğunu hissettiğin birinin hayatından çıkıp gitmesi elbette kolay değildir. Ama bir insanla aranızdaki bağın artık düzelmeyecek bir şekilde yıprandığını ve bozulduğunu görüyorsanız belkide ikiniz içinde en doğrusu birbirimizi daha fazla kırmadan ve yormadan bu arkadaşlığı sonlandırmaktır.

 

Bazen karşımızdaki insanın en yanlış davranışları bile bizim için tolere edilebilirdir. Ama bazen de o insan ne kadar çabalarsa çabalasın bir dil sürçmesi bile bize hakaret gibi gelebilir. Bu, iki insan arasındaki kimyanın zamanla bozulması ve birbirlerine karşı aralarında mevcut olan o doğal çekimi kaybetmelerinden ileri gelir. Yani bazen ne kadar uğraşırsanız uğraşın, evrenin sizin için bir planı olabilir. 

 

Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda kendinizi üzmeyin. Biliyoruz söylemesi zor ama öfkeyi ve üzüntüyü seçmek yerine minnet duygusunu seçin. Şu anda hayatınızda olmasa da o insanla geçirdiğiniz güzel günleri, birlikte yaşadığınız harika anıları, uzun mutlu sohbetlerimiz anımsayın ve bunları neşeyle yâd ederek onurlandırdın. Çünkü insan hayatı pişmanlıklar yaşamak ve güzel anıları bile öfkeyle hatırlamak için çok kısa.

 

Gerçek dost her an her yerden çıkabilir. Uzaktan baktığınızda size hiç benzemeyebilir. Tanımaya başladığınızda aslında ne çok şey paylaşabileceğinizi görürsünüz. Ve emek ve özveriyle yaklaştığınızda daima karşılığını görürsünüz. Ve bazen bir dost kaybettiğinizde onun aslında gerçek bir dost olmadığını anlayabilirsiniz. Fakat denemekten ve yanılmaktan vazgeçmeyin! Sonunda onları bulacaksınız! Ve bunların hepsi için tecrübe etmekten ve insanlarla hayatı paylaşmakta asla vazgeçmeyin!

Herkes Tarafından Sevilen Biri Olmanın 5 Altın Kuralı


İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar:

İdil Ceren Yılmaz
Gezegendeki yolculuğunun 24'üncü yılında. Atmosferde başıboş gezen hikayeleri yakalayıp insanlara anlatmak en büyük tutkusu.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Aşık Olmak Kadının Genetiğini Bozuyor
Sonraki
Inception ve Interstellar’ın Yönetmeni Christopher Nolan’ın Robert Pattinsonlı Yeni Filminden Ayrıntılar Geldi
Inception ve Interstellar’ın Yönetmeni Christopher Nolan’ın Robert Pattinsonlı Yeni Filminden Ayrıntılar Geldi

Inception ve Interstellar’ın Yönetmeni Christopher Nolan’ın Robert Pattinsonlı Yeni Filminden Ayrıntılar Geldi

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.