Herkes Tarafından Sevilen Biri Olmanın 5 Altın Kuralı

Herkes Tarafından Sevilen Biri Olmanın 5 Altın Kuralı

Kabul ediyoruz başlıkta birazcık abarttık. Ne yazık ki dünya üzerinde geçirdiğimiz kıymetli yıllar boyunca tanıştığımız her insanın bizi sevmesini sağlayamayız. Bu bizim sevilecek biri olmamamızdan değil, insanların sevme yeteneğine sahip olmamasından kaynaklanır çoğu zaman.

Önemli olan bizim kendimizden emin olmamızdır. Bunun da ilk adımı elbette ki kendini severek işe başlamaktır. Kendini sevmeyen ve kendine saygı duymayan birinin bunları bir başkasından beklemesi akıl kârı değildir.

Bir diğer önemli şey de kimseyi karşılaşmak  istemediğiniz bir durumda bırakmamak ve kimseye hissetmek istemediğiniz bir duyguyu yaşatmamaktır. Unutmayın, evren daima yarattığınız eylemin size dönmesine programlıdır. Mutluluk doğurursanız mutlu olursunuz.

Herkes Tarafından Sevilen Biri Olmanın 5 Altın Kuralı

O halde gelelim sevilen bir insan olmanın altın kurallarına!

1) Empati Kurmak

İtiraf edin bu madde ile karşılaştığınıza hiç ama hiç şaşırmadınız. Klişe biliyoruz ama sağlıklı insan ilişkilerinin temelinde empati yatıyor. Empati -hala duymamış olanlar için- en basit ifadesi ile “kendini karşındaki insanın yerine koymak” anlamına gelir. Dünyaya başka birinin penceresinden bakmak. Başkasının ayakkabıları ile gezmek… Karşımızdaki insanın ne hissedeceğini, içinde bulunduğu durumların onda nasıl duygu durumları uyandırdığını anlamaya çalışmak. Ve elbette tüm bunları göz önünde bulundurarak hassasiyetle yaklaşmak… Empati yalnızca sevilen bir insan değil aynı zamanda erdemli bir insan olmanın anahtarı.

2) İyi Bir Dinleyici Olmak

Ne yazık ki çoğumuzun sahip olmadığı bir yetenek bu. Belki de kültürümüzün bir parçası değil, bu sebeple çocukluğumuzda yetişkinlerden öğrenemiyoruz bunu. Halbuki susup dinlemeyi bilmek, dinlediğimizi çözümleyip karşımızdakine yaklaşmak iletişimin yapı taşlarından. Karşınızdaki insan sizin onu dinlediğinizi düşünmezse otomatik olarak ona değer vermediğinizi düşünecektir. Mantık olarak sözüne değer vermediğimiz bir insanı sevmediğimiz izlenimi yaratmamız çok doğaldır. Bu yüzden iletişim kurduğunuz insanın gözlerinin içine bakın, beden dilinizdeki sözlerini takip edin. Ve düşüncenizi en kibar şekilde açıklayın.

Önerilen İçerik: Bilim İnsanları Bir Yalanın İçinde Yaşadığımıza İnanıyor: Simülasyon Teorisi Nedir?

3) Karşımızdakini Düşündüğümüzü Hissettirmek

Bir mesaj, bir mail. Ufacık bir not. Bulması için bırakılmış bir sürpriz… Bunlar hayatımızdaki insana “sen benim aklımdasın, sana değer veriyorum ve hayatımın bir parçasısın” deme yolumuzdur. O insanın sevdiği şeyleri bilmek, özel günleri hatırlamak, size onu anımsatan şeyleri onunla paylaşmak… Zor zamanlarında gücünüzün yettiği ölçüde varlığınızı ve desteğinizi hissettirmek sağlıklı bir ilişki için atılabilecek en güzel adımdır. Dünya üzerinde “biri beni düşünüyor ve seviyor” diyebilmekten daha güzel bir armağan yoktur. Karşınızdaki insan da sağlıklı bir iletişime açık biriyse sizi sevmemesi için ne sebebi olabilir ki?

4) Oynamayın!

Samimi olun. Karşınızdaki insan sizinle ne oranda paylaşımda bulunuyorsa siz de ona o oranda açılın. Olabildiğimizin şeffaf olun. Hayatınızdaki insanlarla konuşmaktan, derdinizi veya hayallerinizi onlarla paylaşmaktan çekinmeyin. Nasıl hissediyorsanız öyle davranın. Bir karaktere bürünüp benliğinizden taviz vermeyin. Kendinizi olduğunuzdan daha iyi göstermeye çalışmayın. Kısacası kendiniz olun. Kendiniz olursanız insanlar da size samimiyetle yaklaşacak, size karşı nasıl tavır sergilemeleri gerektiğini bilecekler. Böylelikle gün gelip maskeler düştüğünde siz tüm içtenliğinizle gülümsüyor olacaksınız. Böyle bir insan asla hayal kırıklığı yaratamaz. Çünkü vaadi en baştan bellidir.

5) İnsanların Hayatına Aktif Olarak Dahil Olun

Onlar da buna açık olduğu sürece daima sevdiğiniz insanların yanında olun. Hobilerinde eşlik edin. Beraber zevk alabileceğiniz aktiviteleri takip edin ve özel günler planlayın. Bu sevgilinizi de ebeveynlerinizi de arkadaşlarınızı da mutlu edecek ortak bir formüldür. Birinin sizin mutluluğunuzu ve paylaşacağınız güzel anıları planlayarak size gelmesi, sevilmeme ihtimalinizi tamamen ortadan kaldıracaktır. Yalnız aman dikkat, kimsenin hayatında yalınızca siz yoksunuz. O yüzen onların aileleri, arkadaşları ve sevgilileri ile geçirecekleri tüm zamanı sabote etmemeye özen gösterin. Yoksa bu düşünceli davranışınızın tüm olumlu etkisini bir anda tepetaklak edebilir, sevilen birinden insanları zorlayan birine dönüşebilirsiniz.

Önerilen İçerik: Hayatımızdaki Stresin Etkilerini En Aza İndirme Yolları

İdil Ceren Yılmaz
Gezegendeki yolculuğunun 24'üncü yılında. Atmosferde başıboş gezen hikayeleri yakalayıp insanlara anlatmak en büyük tutkusu.
Subscribe
Bildir
2 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Sosyal Medya Sosyalleştirir Mi?
Sonraki
Mesajlaşarak Karşıdan Karşıya Geçenlere Para Cezası Yolda

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.