Stres Hepimizin Hastalığı! Hayatımızdaki Stresin Etkilerini En Aza İndirme Yolları

Günümüz insanının en büyük problemi stres. Evde, işte, okulda, alışverişte, aklınıza gelecek her yerde karşınıza çıkıyor. Üstelik sizi etkilemesi için kaynağının sizden meydana gelmiş olması da gerekmiyor. Söylenen ters bir söz, minibüs şoförünün hızla yaptığı fren, iş arkadaşınızın ters bir bakışı, çocuğun yersiz ağlaması…

Her şey stresin kaynağı olabilir. Beklemediğiniz bir anda mutlu başlayan bir gün tepetaklak olabilir. Ne yazık ki insanın sosyal bir varlık olması sebebiyle stres kaynaklarını hayatından uzaklaştırması mümkün değildir. Ama belki de stresin etkilerini en aza indirmek ve hayatımızı huzur içinde yaşamak mümkün olabilir. 

Bunun için hayatımızda ufak değişiklikler yapmak ve kendimizi eğitmek zorundayız. Ama merak etmeyin, sandığınızdan kolay olacak.

Stres Hepimizin Hastalığı! Hayatımızdaki Stresin Etkilerini En Aza İndirme Yolları

İşte Hayatımızdaki Stresin Etkilerini En Aza İndirme Yolları

Empati Kuralım

Çoğu zaman maruz kaldığımız davranışlardan ve karşılaştığımız olumsuz tutumlardan çok etkileniyoruz. Yakından tanıdığımız veya yeni tanıştığımız birinim bize karşı takındığı bir tutum günümüzü cehenneme çevirebiliyor. Bunun en önemli sebebi ise bizim sürekli varsayımda bulunuyor olmamız. Neye maruz kalırsak kalalım hep ya bunun kaynağını kendimizde arıyoruz ya da karşımızdaki ile alakalı bir çıkarım yapıyoruz.

Önerilen İçerik: Yalnızlık ve Tek Başınalık: Birbirinden Bağımsız İki Kavram

Oysa olması gereken bu değil. Olması gereken, bize stresle yaklaşan her kim olursa olsun sakinliğimizi koruyup onu anlamaya çalışmak. Gerekirse soru sormak. Onu dinlemek. Özetle kendimizi onun yerine koymak. Davranışına veya reaksiyonuna stresini katlayacak şekilde cevap vermek yerine karşımızdakini sakinleştirmeye çalışmak… Unutmayın herkes mutlu bir sabaha uyanmamış olabilir. Kendi gününüzü de insanların gününü de daha iyi bir hale getirebiliriz.

Fizyolojik Olarak Rahat Olmak Önceliğiniz Olsun

Yeni bir güne başlamanın veya başlamış bir günde modumuzu olabildiğince yüksek tutmanın en önemli şartı fizyolojik olarak kendimizi yeterli hissetmektir. Bunun için dikkate almanız gereken birkaç dinamik vardır.

  • Düzenli Uyku Uyuyun

Uykumuzu almak bu fizyolojik yeterliliğin ilk şartıdır. Yeterince uyumadığınız veya uykunuzun sürekli bölündüğü bir gecenin sabahında kendinizi yorgun ve gergin hissedersiniz. Bu sebeple de stersin etkilerine açık olursunuz. Her ne olursa olsun uyku saatlerinizi sabit tutmaya ve her gece minimum 6-7 saat uyumaya özen gösterin.

  • Bol Bol Su Tüketin

Bu hem fiziksel hem de ruhsal sağlığınız için inanılmaz etkili olacaktır. Evde, iş yerinde, okulda, her nerede olursanız olun yanınızda daima bir şişe su bulundurun. Aklınıza geldikçe su için. Bunu alışkanlık haline getirdiğinizde sağlığınızın giderek düzeldiğini ve stres oranınızın azaldığını göreceksiniz. Vücudunuzu susuz bırkmayın.

  • Düzenli Beslenin

Kahvaltıyı atlamayın. Şekerli gıdalarla ilişkinizi azaltın. Gazlı içeceklerden kaçının. Vücudunuzun tolere edemediğini bildiğiniz gıdaları tüketmeyin. Kendinizi uzun süre aç bırakmayı ve akşam yemeğini olabildiğince erken yiyin. Bu saatten sonra da bitki çayları tercih edip vücudunuzu temizleyin.

  • Bir Hobi Edinin, Sizi Mutlu Edecek Şeylerle Uğraşın

Bir hobi sahibi olmak, hayata dair bir amaca ve yaşamak için bir motivasyona sahip olmak demektir. Hobi edinmek yalnızca puzzle yapmak, balık tutmak veya koleksiyonculuğa başlamak değildir. Hobi, herhangi bir maddi kaygı gütmeksizin yaptığınız ve sizi rahatlatan her şey olabilir. Toprakla uğraşmak, yürüyüş yapmak, hayvanlarla ilgilenmek de hobidir. Yeter ki size iyi gelsin.

Daha fazla sorumluluk almak ve duygusal tatmininizi katlamak isterseniz gönüllü çalışmalara katılabilirsiniz. Çocuklara, hayvanlara yardım edebilir veya doğanın korunmasına destek olabilirsiniz. İşe yaradığınızı ve bu dünyayı daha iyi bir yer yapmak için çalıştığınızı bilmek sizi motive edecektir.

  • Düzenli Hareket Edin

Hayatınıza sporu sokun. Bunun için mutlaka spor salonlarına gitmek veya kurslara tonla para harcamanıza gerek yok. Düzenli olmak şartıyla yürüyüş veya koşu yapabilir, hayatınıza meditasyonu sokabilirsiniz. Meditasyon, yoga, pilates gibi sporlara başlamak için Youtube videolarından yararlanıp bilgi alabilirsiniz. İnanın isterseniz çok kolay. Daha ilk gününüzde daha rahat uyuduğunuzu ve daha sakin olduğunuzu hissedeceksiniz. Üstelik hareket etmek fiziksel sağlığınızı da olumlu etkileyecek ve sisteminizin çalışmasına yardımcı olacaktır.

Unutmayın! Strese, stresle karşılık vermeyi bizler seçeriz. Her şeyin daha iyi olması bizim elimizde!

Önerilen İçerik:Gelişim İçin Evden Çıkmana Gerek Yok! Evden Çıkmadan Kendini Geliştirmenin 8 Yolu

İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar: 

 

İdil Ceren Yılmaz
Gezegendeki yolculuğunun 24'üncü yılında. Atmosferde başıboş gezen hikayeleri yakalayıp insanlara anlatmak en büyük tutkusu.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Twitter’da Viral Olan Resim Kadınları Şaşırttı
Sonraki
Filmin Sonunu Söyleyince Dayak Yedi: Avengers Çılgınlığı Hayranları “Perişan” Etti

Filmin Sonunu Söyleyince Dayak Yedi: Avengers Çılgınlığı Hayranları “Perişan” Etti

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.