Madalyalık Hareket: Geri Dönüştürülen Cihazlardan Madalya

Yaz Olimpiyat Oyunları 2020’de Japonya’nın başkenti Tokyo’da yapılacak. Japon yetkililer, atık ürünlerden olimpiyat madalyası yapmak için Nisan 2017’de bir kampanya başlatmıştı. Kampanyada Japon halkından kullanmadıkları eski elektronik eşyalarını istemişlerdi. 78 bin ton atık elektronik cihaz toplandı. Geri dönüşüme katılan bu cihazlardan, madalyalar için gerekli altın, gümüş ve bakır elde edildi. Yetkililer, bugüne kadar 6 milyon akıllı telefon, 32 kg altın, 3.500 kg gümüş ve yaklaşık 2.200 kg bronz içeren 78.000 ton geri dönüşümlü elektronik alet toplamayı başardıklarını açıkladı. Yaz Olimpiyat Oyunları’nda sporculara verilecek olan, geri dönüşüme giden elektronik cihazlardan üretilen ilk madalya örneklerinin tanıtımı önceki gün yapıldı.

Madalyalık Hareket: Geri Dönüştürülen Cihazlardan Madalya

Komite Yoğun Mesai Harcıyor

Diğer madalyalardan farklı görünmeyen bu madalyaların üretimi, elektronik cihaz kirliliğinin arttığı günümüzde doğanın korunması için önemli bir gelişme olarak tanımlandı. Tokyo Organizasyon Komitesi, sporculara verilecek olan 5 bin madalya için, Japonya’daki atık elektronik ürünlerin içinde bulunan nadir toprak elementlerinin toplanması için yoğun mesai harcamaya devam ediyor. Geri dönüşüm için önemli bir yöntem olan bu sistemin, gelecek Olimpiyat Oyunları için de uygulanıp uygulanmayacağı ise bilinmiyor.

Önerilen İçerik: Retweet’in Mucidi Pişman Oldu

Pelin Aykın
26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Kadınların İş Hayatında Yaşadığı Zorluklar
Sonraki
Hepimiz Eleştirmeniz Ben de Dahil!

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.