Retweet’in Mucidi Pişman Oldu

Popüler sosyal medya platformu Twitter’ın temelini oluşturan retweet butonunun geliştiricisi olan Chris Wetherell, BuzzFeed News’a verdiği röportajda, bir Tweet’i tekrar paylaşmayı sağlayan retweet butonunu geliştirdiği için pişman olduğunu söyledi. Bu özellikten önce kullanıcılar, Tweet’leri kopyala yapıştır mantığı ile paylaşmak zorunda kalıyordu. Bir Tweet’in geniş kitlelere daha hızlı bir şekilde ulaşması için retweet işlevini platforma eklediklerini belirten Chris Wetherell, günümüzde retweet özelliğinin kötü niyetli insanların elinde çok tehlikeli bir silaha dönüşmesinden dolayı rahatsız.

Retweet’in Mucidi Pişman Oldu

4 Yaşındaki Çocuğa Silah Vermek Gibi

Chris Wetherell, “Temelde masum duygularla hayata geçirilen retweet tuşu, bugünlerde yanlış bilgi yaymak ve zorbalığı teşvik etmek için bir enstrüman olarak kullanılıyor. Aslında yaptıkları şey 4 yaşındaki bir çocuğa dolu silah vermekten farksız”dedi. Retweet tuşu ile insanların sevmedikleri birinin itibarını kolayca zedeleyebildiğini belirten Chris Wetherell, “Sosyal medyada hedef olan insanlardan herhangi birine sorun. Eminim aynı şeyi düşünüyordur. Karşılaştığım olaylar, bu utanç verici davranışların yalnızca küçük bir gruba ait olmadığını gösterdi. Ve bu beni ölümüne korkuttu” diye konuştu. Öte yandan Chris Wetherell, Twitter’ın nefret dili kullanan ve yalan haber yayan hesaplar için retweet işlevini engelleyip daha güvenli bir platform haline gelebileceğini de sözlerine ekledi.

Önerilen İçerik: Microsoft Yapay Zeka Yarışına Giriyor: 1 Milyar Dolarlık Yatırım

Pelin Aykın
26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
En Çok Takip Edilen 5 Futbol Liginin Kısa Kuruluş Hikayesi

En Çok Takip Edilen 5 Futbol Liginin Kısa Kuruluş Hikayesi

Sonraki
Futbolda Irkçılığın Çirkin Yüzü

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.