En Çok Takip Edilen 5 Futbol Liginin Kısa Kuruluş Hikayesi

İlk keşfedildiği ve oynanmaya başlandığı gün bu kadar ilgi görüp para edeceği tahmin ediliyor muydu bilinmez ama “Futbol” katettiği gelişmeyle bütün dünyaya kendi çapında ufak bir “Sanayi Devrimi” yaşattı o kesin. Dünyanın neredeyse her yerinde futbol tutkunlarının gerek manevi gerekse maddi desteğiyle çığ gibi büyüyen futbol, gelinen noktada verilen milyon eurolar, üç haneli milyonlu bonservislerle devasa bir ekonomi haline dönüştü.

Peki şu anda tüm dünyayı peşinden sürükleyen liglerde futbol nasıl başladı?

İngiltere Premier Lig

Futbolun ana vatanı, doğduğu yer diyebiliriz İngiltere için. Tam profesyonel olmamakla birlikte 1857’de kurulan Sheffield FC, İngiltere’nin ilk futbol kulübüdür. Creswick ve Prest adlı iki kurucuya sahip kulüp, İngiltere Futbol Birliği henüz oluşmadığından bir dönem oyunun kurallarına bile müdahale etme şansı bulmuşlardır. İlk profesyonel Futbol Takımı ise 1862’de kurulan Notts Country’dir. Evrensel futbol turnuvalarıysa ilk defa 1863’te başlamıştır.

GÜNCEL PİYASA DEĞERİ: 7,5 MİLYAR EURO

1857 yılındaki Sheffield FC takımının fotoğrafı

En Çok Takip Edilen 5 Futbol Liginin Kısa Kuruluş Hikayesi


İspanya La Liga

19. Yüzyıl sonlarında deniz yoluyla ülkeye gelen Britanyalı göçmen halk tarafından Britanya’da eğitimini bitirip ülkesine dönen öğrencilere anlatılarak yaygınlaştı.

En eski kulübü Recreativo Huelva’dır 1889’da kurulmuştur.Tarragona daha önce kurulmuş olmasına rağmen futbol şubesi olmadığından öncelik Huelva’nındır.Ayrıca Bask bölgesinde 1890 yılında da şuanki ismi Athletic Bilbao olan Athletic Club kuruluştur.Lig ise 1929’da kurulmuştur ve ilk şampiyonu FC Barcelona’dır.

GÜNCEL PİYASA DEĞERİ: 4,68 MİLYAR EURO

O dönemki Recreativo Huelva Takımı

En Çok Takip Edilen 5 Futbol Liginin Kısa Kuruluş Hikayesi


İtalya Serie A

Futbolun farklı versiyonlarının Roma Tarihinden beri burda oynatıldığını bilmekteyiz fakat Modern futbol kurallarının gelişi 1880 yılına rastlar.İlk futbol kulübü hakkında kesin bir yargıya hala tam olarak varılamasa da 1863’te bir İngiliz tarafından ülkesini temsil etmek üzere kurulan Cenova Kriket ve Futbol Kulübü ilk kulüp olarak kabul edilir.Ligse 1898’de başlar fakat ligin ulusal bir kimlik kazanması 1929 yılına denkgelir.1898 yılı şampiyonu Genoa,1930 yılındaysa Şampiyon Inter olmuştur.

GÜNCEL PİYASA DEĞERİ:4,37 MİLYAR EURO

Genoa Kriket ve Futbol Takımı – 1922/23 sezonu

En Çok Takip Edilen 5 Futbol Liginin Kısa Kuruluş Hikayesi


Almanya Bundesliga

Kurulan ilk futbol kulübü 1887’de Hamburg’tur. 1963’te Profesyonel lig usülüne geçene kadar Bayern Münih ,Stuttgart,Werder Bremen gibi kulüpler de kurulmuştur. Profesyonel liglerin ilk şampiyonu FC Köln’dür.

GÜNCEL PİYASA DEĞERİ:3,49 MİLYAR EURO

Hamburg takımının 1927 yılındaki kadrosu

En Çok Takip Edilen 5 Futbol Liginin Kısa Kuruluş Hikayesi


Fransa Ligue 1

Ligin en eski takımı 1881 yılında kurulan Bordeaux takımıdır.Ligue 1 11 Eylül 1932 yılında National adıyla başlamıştır.2002 yılında ismi Ligue 1 olarak değiştirilmiştir.1932 yılında başlayan ligin ilk şampiyonu Marsilya takımı olmuştur.

GÜNCEL PİYASA DEĞERİ:2,82 MİLYAR EURO

Bordeaux takımı – 1937

En Çok Takip Edilen 5 Futbol Liginin Kısa Kuruluş Hikayesi

 Bu yazıyı ve daha fazlasını kalecioyuncu.com adresinden okuyabilirsiniz.

Önerilen İçerik: Futbolda Irkçılığın Çirkin Yüzü

Kalecioyuncu.com
www.kalecioyuncu.com Kalecioyuncu.com Koopblog Sayfası
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Türkiye Neden Yabancılara Cazip Geliyor?
Sonraki
Retweet’in Mucidi Pişman Oldu

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.