Microsoft Yapay Zeka Yarışına Giriyor: 1 Milyar Dolarlık Yatırım

Microsoft Yapay Zeka Yarışına Giriyor 1 Milyar Dolarlık Yatırım

Teknoloji dünyasının önde gelen şirketlerinden Microsoft, yapay zeka alanındaki büyük rekabete dahil oldu. 2014 yılında insan seviyesinde yapay zeka sistemleri geliştiren DeepMind’ı satın alan Google’dan sonra Microsoft da yapay zeka şirketi OpenAI’ye 1 milyar dolar (5.7 milyar lira) yatırım yapmaya karar verdi. İngiliz Financial Times’ın haberine göre; Microsoft, Silikon Vadisi’nin yapay zeka alanındaki en iddialı araştırma grubu olan OpenAI‘ye 1 milyar dolarlık yatırımıyla insan beynine benzer şekilde çalışacak yapay zeka teknolojisi geliştirmeyi hedefliyor. Ayrıca, Microsoft bu teknolojiyi şirketin bulut bilişim sistemi Azure’de çalıştırmayı amaçlıyor.

Microsoft Yapay Zeka Yarışına Giriyor 1 Milyar Dolarlık Yatırım

Amaç İnsanlardan Üstün Bir Yapay Zeka

Space X’in kurucusu Elon Musk’ın da bulunduğu teknoloji geliştiriciler tarafından kurulan OpenAI’nin, Microsoft’un 1 milyar dolarlık yatırımıyla yeni bir döneme girmesi bekleniyor. OpenAI, eşleme yapabilen ve insanların bilişsel yeteneklerine üstün gelebilecek tam yapay zeka sistemi geliştirmeyi amaçlıyor. OpenAI Başkanı Greg Brockman konuyla ilgili şöyle dedi: “İnsan beyninin büyüklüğüne yakın bir sinir ağının yapay zeka olarak eğitilebilmesini test ediyoruz. Bunun gerçekleşmesi durumunda insanlık için önemli bir gelişme olacak.”

Önerilen İçerik: 5 Dolara Yüzünüzü Google’a Satar Mıydınız?

Pelin Aykın
26 Şubat 1996’da İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Gazetecilik mezunu. 2 yıl bir gazetede çalıştı. Yazmayı, okumayı, seyahat etmeyi ve farklı renkleri tanımayı sever. En önemli özelliği ise Rock’n Roll aşığı olması.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Giydiğiniz Kıyafetlerin Saçtığı Zehirlerin Farkında Mısınız?
Giydiğiniz Kıyafetlerin Saçtığı Zehirlerin Farkında Mısınız?

Giydiğiniz Kıyafetlerin Saçtığı Zehirlerin Farkında Mısınız?

Sonraki
Türkiye Neden Yabancılara Cazip Geliyor?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.