Türkiye Neden Yabancılara Cazip Geliyor?

Herkese yaşadığı ve doğup büyüdüğü ülkeye kendine ait hissetmek zorunda değil. Bazen içinde doğduğunuz ülke dışındaki ülkeler de size çok cazip ve çekici gelebilir. Bu çekicilik gidip görmek istemek veya temelli orada yaşamak istemek gibi süreçler doğurabilir ve bu oldukça normaldir. Biz Türkiye vatandaşları olarak bu süreçle ilgili biraz sıkıntılı bir hayat yaşıyoruz. Özellikle de son 9-10 yıldır Türk parasının da diğer paralara kıyasla ne kadar düşük olduğu göz önünde bulundurulursa bizler için yurt dışına çıkmak ve yeni ülkeler keşfetmek çok da kolay sayılmaz.        

Herkes yurt dışında vakit geçirmekten ve yeni ülkeler, yeni kültürler tanımaktan hoşlanır. Ama elbette bu seyahatleri gerçekleştirmeden ve bu ülkelere ziyaretçi olarak gitmeden önce bazı şart ve koşulları sağlamış olması çok önemlidir. Ekonomik dinamikler yani özetle para, bu saatlerin gerçekleşmesindeki en önemli dinamiklerden biridir. Çünkü özellikle vize ile giriş yapacağınız ülkelerin sizden talep ettiği ilk şey bu seyahati karşılayacak ve ülkenize geri dönecek maddi birikime sahip olup olmadığınızdır. Bu sebeple ne yazık ki ülkemiz çok da avantajlı bir konumda değildir. Ama dinamiği tam tersine çevirdiğinizde Türkiye’nin Avrupa vatandaşları ve Amerika vatandaşları için oldukça cazip bir ülke olduğunu söylemek mümkündür. Şimdi bunun sebeplerine birazcık göz atalım.

Paranın Neredeyse Onla Çarpıldığı Bir Ülke: Türkiye

Başlıktan da anlaşılacağı gibi ülkemize gelen turistler kullandıkları para birimine göre ellerindeki paranın yedi ila on katını Türk parası bazında çevirebiliyor ve ellerindeki parayı burada verimli bir şekilde harcayabiliyorlar. Düşündüğünüz zaman bu elbette mükemmel bir şey. İlk olarak turistik seyahat bazında değerlendirelim. Özellikle Avrupa ve Amerika vatandaşları için, para birimleri ile doğru orantılı olarak, Türkiye’de veya Türkiye’ye turistik bir seyahat gerçekleştirmek oldukça cezbedicidir. Çünkü ellerindeki para değerlenecek ve burada görmek istedikleri şehirleri rahatlıkla görebilecek, oldukça ucuz ve kaliteli yerlerde konaklayabilecekler, yemek istedikleri yemekleri yiyip içmek istedikleri kadar içki geçebilecek ve bunlar için oldukça az bir para harcayacaklar.

Yanlış anlaşılmasın elbette biz Türkiye vatandaşları için kazancımızla doğru orantılı olarak, yüksek meblağlar ödeyecekler. Ama onlara fatura edilmiş olan her şey Türk parası cinsinden ne kadar pahalı olursa olsun kendi paraları özelinde değerlendirildiği zaman yediye veya ona bölünecek. Yani kendi para birimleri ile kazandıkları parayı burada Türk lirası cinsinden harcayacakları için her zaman kârda olacaklar. Yani ülkesinde kazandığı para birimi ile, dolar veya euro cinsinden aldığı maaştan arttırıp 1000 Dolar veya Euro ile Türkiye’ye tatile geldiğinde elinde neredeyse 7.000 ile 10.000 TL arası bir para olacak. Bu parayla da rahatlıkla tatil yapması mümkün. Bunu iki katına çıkarması halinde kendi bütçesini zorlamayacak ama Türkiye şartlarında çok şey değişecek.

Türkiye’de Yaşamak

Elbette yabancıların ülkemizle alakalı kararları yalnızca turistik geziler veya seyahatler için değil. Ülkemize yerleşmeyi ve burada yaşamayı seçen pek çok yabancı uyruklu birey bulunmakta. Bu insanların Türkiyeyi tercih etmesindeki en önemli dinamik elbette yukarıda bahsettiğimiz para durumu.

Eğer emekliliklerinden sonra yani hala kendi ülkelerinden bir kazanç elde etme durumları varsa Türkiye’de yaşamak bu yaş grubundaki insanlar için hem çok avantajlı hem de oldukça rahat olabilir. Bu yaş grubu özellikle İstanbul İzmir gibi büyük şehirleri değil daha çok rahatlıkla kafa dinleyebilecekleri Ege bölgesi ve Akdeniz bölgesindeki huzurlu kasabaları tercih etmektedirler. Hem ellerindeki para tüm ülke genelinde daha değerlidir hem de bahsettiğimiz bölgelerde yaşam daha ucuz olduğu için ellerindeki paranın değeri biraz daha artmaktadır. İşte size oldukça konforlu bir yaşam!

Bunun haricinde yabancı uyruklu vatandaşlar eğer birazda dil biliyorlarsa Türkiye’de iş bulma imkanları oldukça yüksektir. Özellikle evrensel bir dil olan İngilizceyi hakimiyetleri sebebiyle her kurumda iş bilen yabancı uyruklu bireyler çalıştırılmak istenmektedir. Bunun yanında bir de kişi eğer Türkçeye de hakimse çok büyük olasılıkla Türkiye’de iş bulamama ihtimali yoktur. Bu yüzden de şartlarından ve gördükleri muameleden ötürü Türkiyeyi tercih eden yabancı uyruklu pek çok insan mevcuttur.

Ülkeye Duyulan Hayranlık

Bizler Türkiye vatandaşları olarak bu başlık altında yazılmış herhangi bir şey duyduğumuz zaman biraz garipse biliyoruz. Çünkü içinde yaşadığımız bu ülkenin, diğer ülkelerin vatandaşlarının da yaptığı gibi, pek de çok kıymetini bilmiyoruz. Ama yapılan araştırmalar ve ülkemizde yaşayan yabancı uyruklu insanlarla gerçekleştirilen röportajlar sonucunda bu insanların büyük bir çoğunluğunun Türkiye’ye ve özellikle de İstanbul’un kültürüne hayran kalarak bu ülkede yaşamaya bir şans verdiklerini görebilirsiniz. Bizim için bu kadar belirgin olmasa da, bu ülkede yaşamayan ve bu ülkede doğup büyümemiş insanlar için Türkiye’nin kültürü ve fiziksel konumu oldukça büyüleyici olabiliyor.

Önerilen İçerik: Türkiye’de “İtibarsız” Görülen İşler ve Çalışma Hayatı

İdil Ceren Yılmaz
Gezegendeki yolculuğunun 24'üncü yılında. Atmosferde başıboş gezen hikayeleri yakalayıp insanlara anlatmak en büyük tutkusu.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Microsoft Yapay Zeka Yarışına Giriyor: 1 Milyar Dolarlık Yatırım
Microsoft Yapay Zeka Yarışına Giriyor 1 Milyar Dolarlık Yatırım

Microsoft Yapay Zeka Yarışına Giriyor: 1 Milyar Dolarlık Yatırım

Sonraki
En Çok Takip Edilen 5 Futbol Liginin Kısa Kuruluş Hikayesi

En Çok Takip Edilen 5 Futbol Liginin Kısa Kuruluş Hikayesi

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.