Leyla ile Mecnun'un Kalemi Burak Aksak Kimdir

Hazır Leyla ile Mecnun tam kadro geri dönmüşken kendi mizahını yaratan bu diziyi kimin kaleme aldığına bakalım. 

12 Eylül 1985 doğumlu Burak Aksak ilk ve orta öğretimini Koca Mustafa Paşa Lisesinde tamamlamıştır. Daha sonra hala devam ettiği Eskişehir Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümüne girmiştir. Fakat diplomada açık öğretim detayı yazmamaktadır dolayısıyla neredeyse örgün öğretimden bir farkı yoktur. 

2006 yılında burs ile Plato Film Okulu’na kabul edilmiştir. Televizyon hayatına, Kardeş Payı ve İşler Güçler gibi yapımlardan bildiğimiz Selçuk Aydemir (kuzeni) ile senaristliğini yaptığı Ramazan Güzeldir adlı yapımla başlamıştır. Bu yapımdan önce pek çok kısa filmin senaristliğini ve yönetmenliğini yapmıştır. 2017 yılında yazar Büşra Hacısalihoğlu ile evlenmiştir.  

Leyla ile Mecnun Devri

2011 yılına gelindiğinde ise Onur Ünlü’ nün yönetmenliğini yaptığı Leyla ile Mecnun dizisinin senaristi olmuştur. Pilot çekimden oldukça beğeni toplayan dizi kısa sürede fenomen haline gelmiştir. Sinema ve televizyon tarihinde pek çok başarılı absürt komedi işi yapılmış olsa da yakın dönem televizyon tarihi için kilit bir dizidir.  

Dizi döneme ait diğer pek çok dizide gördüğümüz klişelerden uzak olması bir yana usta bir mizah diliyle klişelere değinilmesiyle de ünlüdür. Kendinden sansürlü dizimizde küfür namına pek alışılmadık kelimeler ve tamlamalar kullanılıyor; tuvalet terliği, duş perdesi gibi. Ayrıca bedduaları da bir o kadar alışılmadık, ‘çengel bulmacada resimde ki sanatçıyı bulamazsın inşallah’ gibi.  

Mizahı bir yana detayları, metaforları, müzikleri ile de gönüllerde taht kurmuştur.  Hayatın içinden gerçekleri göstererek, gözyaşlarının da kahkahalar kadar gerçek olduğunu, dram olmasa komedinin de olmayacağını hikayesinde göstermiştir. 

Yayın hayatına 2013 yılında 3. sezonunda son veren Leyla ile Mecnun’un beklenmedik finali hayranlarını oldukça üzmüştü. Dizi ekibinin güncel siyasi politik ve çevre olayların karşı haklı tutumları bu finalin erken gelmesine yol açmıştı. Böylece 20 Ağustos 2013 tarihinde dizinin TRT ekranlarında yayından kaldırıldığı haberi Eflatun Film (Yapım Şirketi) tarafından açıklanmıştı. Pek çok ödül alan ve 9.1 ile en yüksek İMDB puanına sahip olan dizi puan listesinde başı çekmektedir.

2013 yılında Leyla The Band olarak müzik hayatına da giriş yapan dizi ekibi bir ilki gerçekleştirerek 2013 yılı mart ayında, vokalde Ali Atay olmak üzere, davulda Onur Ünlü, basgitarda Serkan Keskin, klavyede Osman Sonant ve gitarda Fırat İkisivri’den oluşan bir alternatif rock müzik grubu kurdu ve dizi bitene kadar çeşitli şehirlerde konserler verdi. 

Fakat aynı yıl içinde aynı kadro ile Star Tv de Bende Özledim dizisiyle ekranlara geri dönmüşlerdir. Peki bu dizi ne anlatıyordu? 

Oyuncuların fenomen dizinin ardından gerçek hayatta yaşadıklarını kendilerine has bir üslupla oynadıkları, İşler Güçler tadında bir dizi olmuştu. Fakat ‘Reyting Canavarı’ nın kurbanı olan dizi 13 bölüm sonunda final yapmıştır. Dizide yönetmen Onur Ünlü, Burak Aksak, Funda Alp, Orkun Ünlü gibi set ve yapım ekibi de kendilerini oynayarak dizide bulunmuşlardır. 

Bende Özledim’ in final yapmasıyla dizilerin hayran kitlesi tarafından çığ gibi büyüyen bir dizi edebiyatı oluşmuştur. Özellikle O Gemi Bir Gün Gelecek repliği yalnızca bir replik olmaktan çıkmış bir bekleme felsefesi haline gelmiştir. Sosyal medyada özellikle çay edebiyatı olarak geçen Leyla ile Mecnun geyikleri o kadar büyümüştür ki klişe olmak artık kaçınılmaz olmuştur.  

Dizi ekibinin sıklıkla dillendirdiği rolden kopamama durumu, seyircinin oyuncu olarak değil karakter olarak görmesiyle oluşmuştur. Hatta oyuncuların oynadığı dizilerde sıklıkla Leyla ile Mecnun’a gönderme yapılmıştır. 

                                                                          Burak Aksak Sineması

Bana Masal Anlatma 

2015 yılında vizyona giren filmin hem senaristliğini hem de yönetmenliğini yapmıştır. Baş rollerinde Fatih Artman, Hande Doğandemir, Erdal Tosun, Devrim Yakut, Cengiz Bozkurt, Sadi Celil Cengiz gibi isimlerin yer aldığı komedi filmi, mahallesi için savaşmaya hazır Rıza ve masallardan gelen Ayperi’nin hikayesini anlatmaktadır. Filmde ayrıca Tarık Ünlüoğlu, Burcu Biricik, Berat Yenilmez, Ercan Yazgan yer alırken Gürkan Uygun, Gökçe Bahadır ve Yılmaz Erdoğan da konuk oyuncu olarak bulunmaktadır. 

Kara Bela  

Yönetmen ve senaristliğini Burak Aksak’ın gerçekleştirdiği 2. sinema filmidir. 18 Eylül 2015’te vizyona giren film, halka açık bir gala düzenleyerek Türk sinema tarihinde bir ilki gerçekleştirdi. Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’ndaki galayı yaklaşık beş bin biletli izleyici izledi. 

2015 yapımı komedi filmin başrollerini Cengiz Bozkurt, Seda Bakan ve Erkan Kolçak Köstendil paylaşmışlardır. Filmde diğer rollerde Cihan Ercan, Berat Yenilmez, Tarık Ünlüoğlu, Hasibe Eren, İştar Gökseven, Erdal Tosun, Hakan Salınmış, Sadi Celil Cengiz, Benian Dönmez ve Seda Telciler yer alırken, Zihni Göktay ve Zerrin Sümer de konuk oyuncu olarak rol almışlardır. Yapımcılığını Aksak’ın ilk sinema filmi Bana Masal Anlatma filminde olduğu gibi BKM Film’in yaptığı film, 18 Eylül 2015’te gösterime girdi. 

Filmin çekimleri İstanbul, Adana ve Gaziantep’te yapıldı. Filmin tanıtımı için söz ve müziği Seda Bakan’ın müzisyen eşi Ali Erel’e ait olan Kara Bela şarkısı için Cengiz Bozkurt ve Seda Bakan stüdyo kaydı yapıp klip çektiler. ‘’ 

Ailesinin basısını yıllardır üstünden atamayan Kudret’in intihar ettiği sırada rüyasında annesinden aldığı bilginin peşinden gitmesini anlatan film yol filmi izlemek isteyenler için mükemmel bir tercih olacaktır. 

Dede Korkut Hikayeleri 

Bamsı Beyrek, Salur Kazan ve Deli Dumrul olarak üç film olan Dede Korkut hikayelerinin hem yazarlığını hem senaristliğini yapmıştır. Bildiğimiz Dede Korkut Hikayeleri’ni modern ve mizahi bir üslupla izlediğimiz filmler 2017 çıkışlıdır.  

Sen Kiminle Dans Ediyorsun? 

Başrollerini Demet Özdemir, Binnur Kaya, Uraz Kaygılaroğlu ve Okan Cabalar’ın üstlendiği komedi filminin oyuncu kadrosunda ayrıca, Bora Cengiz, Nergis Öztürk, Berat Yenilmez, Meltem Gülenç, Hakan Salınmış, Olivier Thouret, Lény Sellam gibi isimler yer alıyor. 

Ailesinin ölümü ardından psikolojisi alt üst olan Aysel’in sorunlarını yenebilmesi için dans etmeye teşvik eden psikoloğu ve dans hocası Şengül ile yaşadıkları ı anlatan film 15 Haziran 2018’ de vizyona girmiştir.  

50m2 

21 Ocak 2021 tarihli Netfilix dizi ile karşımıza çıkan Burak Aksak, yönetmenliğini kuzeni Selçuk Aydemir’in yaptığı bu projeyle global bir kitle yakalama adımı atmıştır.  

Hayran kitlesinin alışmış olduğu üzere mahalle her şeydir düşüncesiyle çekilen dizimiz; gerçek kimliğini bilmeyen ve sahte kimliklerle yaşayan Gölge’nin (Engin Öztürk) hikayesini anlatılıyor. Uzun yıllardır kendisine babası gibi davranan Servet’in (Kürşat Alnıaçık) tetikçiliğini yapan Gölge aniden uğradığı ihanetin ardından canını kurtarmak için kaçarken kendisini küçük bir mahallede bulunan, 50 metrekarelik bir terzi dükkanında bulur. Mahalleli yakın zamanda vefat eden terzinin oğlu zannettikleri için Gölge’ye iyi davranırlar. Yalanlarla var olan bu yeni kimlik, Gölge’nin geçmişi ve aslında kim olduğu ile ilgili sırları ortaya çıkaracaktır. Zamanla mahalleye alışan Gölge iyi birine dönüşecek ve merak ettiği soruların cevaplarını tek tek bulmaya başlayacaktır. ‘’ 


Leyla ile Mecnun Yeniden 

Son olarak geçtiğimiz aylarda müjdesi verilen Leyla ile Mecnun’un senaristliğini yine Burak Aksak yapmıştır. Kadrosu tamamen aynı olmakla birlikte yeni Leyla olarak karşımıza Deniz Işın çıkıyor. İlk Leyla hemen herkesin içinde ukde olarak kaldıysa da (Ezgi Asaroğlu) diğer Leylalar gibi (Müge Boz, Zeynep Çamcı, Melis Birkan) Deniz Işın da rolünün hakkını iyi vermiş.  

Henüz birinci bölümü yayınlanan dizi EXXEN ekranlarında yayınlanıyor. Yeniden çekilen diziler arasında açık ara farkla eski tadını en iyi veren dizi olabilir. Dizi yeni ve eski izleyici kitlelerinden oldukça iyi geri dönüşler almıştır.  

Burak Aksak ve Selçuk Aydemir aynı zamanda 2017 yılında Küsurat adlı bir yayınevi kurmuştur. 2018 yılında Leyla ile Mecnun 2019 da ise Ben Orada Değildim Üstelik Siz de Yoktunuz adlı iki kitabı bu yayınevinden çıkmıştır.  

Ayrıca 2013’ten günümüze yayın hayatını devam ettiren OT dergisinde düzenli olarak yazarlık yapmaktadır. 

Filmlerin ve dizilerin kahramanları karakterlere can veren oyuncular olsa da perdenin arkasında o hikâyeyi yazan ve yöneten tüm senaristlerimize ve set ekiplerimize teşekkür etmek gerekir.  

Bir izleyici olarak yazdığım yazımı beğendiyseniz beğenip yorum yapabilirsiniz. Eksik ve yanlış bulduğunuz noktaları bana mesaj ve yorum olarak iletebilirsiniz. Önerileriniz için bana @etnikblog Instagram adresim üzerinden ulaşabilirsiniz. 

 Keyifli okumalar! 

 

ÖZGECAN YILDIZ
bir kıvılcımla başlar her şey
Subscribe
Bildir
2 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Günlük 1; Sizi gerçekten tanıyorlar mı ? (Lise Yılları)

Günlük 1; Sizi gerçekten tanıyorlar mı ? (Lise Yılları)

Sonraki
KÖRİ NEDİR ?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.