Aşk İksiri

 Kim istemez ki herkes tarafından beğenilen, çekici bir kadın yada erkek olmayı? İstemeyen var mıdır? Sanmıyorum çünkü beğenidoğamızda var. Karşı cinsi etkilemenin sıkıntısını çekmeyenolmadığını düşünüyorum. Giyinip kuşanmanızda kim bilirbelki makyajınızda, sürdüğünüz parfümde, attığınız adımdaçoğu zaman bu düşünce yatar. Şimdi “Ben kendim için giyiniyorum” diyerek kendinizi kandırmayın! Çünkü insanlar çift olabilmek için yaratılmış.

 Çoğu zaman birbirine yakıştıramadığımız çiftler görürüz ve birbirlerinde ne bulduklarını anlamaya çalışırız. İşte bu anlayamadığımız gizli sırrın adı meğerse “Feromon” muş. Nedir peki feromon? Aslında önceleri sadece hayvanlarda eş seçimi konusunda belirleyici bir hormon sanılıyorsa da günümüzde artık insanlarında bu hormonu salgıladıkları saptanmış.

Kasıklar ve koltukaltlarından yayılan bu hormonlar, karşı cins tarafından algılanıyor ve beyne sinyal gönderiyor. Ancak bu kokuyu duymak için uğraşmayın! Çünkü koku alma süreci farklı ilerliyormuş.Yani feromon hormonunun kokusu yok! Ancak beyine gönderilen sinyaller sonrasında karşı cinste çekim, ilgi ve istek uyandırıyormuş

 Feromonun insanlarüzerindeki etkisi son 20 yılda keşfedilmiş.  İlk olarak 1950 yıllarında sadece hayvanlarda olduğu sanılan feromonlar, böceklerde erkeğin dişisini kilometrelerce uzaktan bulabilme yetisini kazandırıyormuş.

 Şimdi sıkı durun ! Eskiden sadece yağ hücresi olarak algılanan feromonlar, günümüzde yapay olarak üretilebiliyormuş. Üstelik içinde feromon bulunan pek çok parfüm bulmak mümkünmüş. Meraklı araştırmacılar bu feromon konusunu takıntı yapmış olacak ki, bu konu üzerinde oldukça fazla deneyler yapılmış. Hatta yapay feromonları insanlar üzerinde test etmişler. Parfümlerine feromon ekleyen ve eklemeyen olarak iki grup ele alınmış. Gruplar incelendiğinde ise iki grubun karşı cinsle olan ilişkilerinde farklılıklar gözlenmiş. Feromon kullanan  kadınların karşı cins üzerinde karşı konulmaz etkilerine rastlanmış.

 Feromonlar günümüzde genelde uyumsuzluk yaşayan çiftler arasında destekleyici bir yöntem olarak kullanılabiliyormuş. Hadi bakalım benden yazması feromon bulması  size kalmış 🙂

Nelliy
1971 İstanbulda doğdum. Anadolu üniversitesi Halkla ilişkiler ve Radyo Televizyon programcılığı mezunuyum. Tam bir edebiyat aşığıyım.
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Var Olan Ayarlarımız da Bozuldu!
Sonraki
Cilt Temizliği

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.