Hepimiz Eleştirmeniz Ben de Dahil!

Hepimiz Eleştirmeniz Ben de Dahil!

Son zamanlarda artık oldukça canımı sıkmaya başlayan ve gözüme batan konu şu, herkes herkesi eleştiriyor. Ya kitap eleştirmeni, ya müzik ya da film. Güzel bir akşam, şöyle kafa dinleyeyim, bir film izleyeyim istiyorum. Filmin adını yazdıktan sonra bir hata yapıp yorumları okumaya kalkarsam yandım demektir. Yorumların yüzde yetmişi ya da sekseni negatif yönde. Çok sığ bir film olmuş, yok hayatımdan bilmem kaç saat boşuna gitti. Bir de arkadaşlar bunu bir video izleyince de yazıyor. Hayatımdan dört dakika bilmem kaç saniye boşuna gitti. Sanki o sürede dünyayı kurtaracak ya da o kadar meşgul ki o süreyi boşa geçmiş sanıyor. Hep bir negatiflik hakim. Birbirine destek olmak yerine köstek olmayı seçen insanlar etrafımızı kuşatmış gibi. 

Hepimiz Eleştirmeniz Ben de Dahil!

Bir de son zamanlarda insanların dilinde ki cümle şu. “Herkes kitap yazıyor” e yazsın arkadaşım beğenmiyorsan okuma. Bu kadar kalitesiz içerik olur mu, bunu okuyacağına klasik kitaplardan seç birini oku. Bunlar çerez kitap ve daha neler neler. İnsanlar bunu bayağı kendilerine iş edinmiş, bir de toplantı falan düzenliyorlar bunun için. Ciddiyim. Bende merak edip bir kere katıldım, resmen o hafta kitabı seçen kişiyi dövmekten beter etti bazıları. Bize uygun bir kitap değil işte bu ancak çerez olarak okunabilir, biz dünya klasiklerinden seçmeler okuyoruz vesaire. Kendilerini artık nerede görüyorlarsa hemen karşı tarafı bir rencide etme eylemi içinde bu kimseler. Türk klasiklerimizin, yazarlarına elbette ki sonsuz saygım var, onları okumak bir ayrıcalık. Burada anlatmak istediğim tamamen farklı. Birbirimizin beğenilerine saygı duymuyoruz, rencide edici şekilde konuşuyoruz.

Eleştiri adı altında artık insanlar hızını alamayıp videolar çekip birbirini çekiştirme ve izlenme rekoru kırma peşinde. Fenomenler bile bunu yapıyor. Hımm acaba bugün kimi gömsem? Resmen kendine bunu iş edinmiş. Aslında kendileri de ticari kaygı içindeler haberleri yok. Benim kitabım daha dolu ama daha az satıyor, o bu kitabı ticari amaçla yazdı ve daha niceleri. Bu konuda çok doluyum, yazsam daha uzun yazabilirim ama susuyorum. Umarım kendimi doğru ifade edebilmişimdir. Bu da bir eleştiri yazısı ama artık gerçekten kendimi daha fazla tutamadım. 

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 Yorum

  1. Hep derim, eleştiri yapmak fikir sahibi olanın değil, bilgi sahibi olanın hakkıdır. Konu hakkında herkesin bir fikri var, ancak bu fikir sahiplerinin belki çeyreğinden daha azının konuya hakimiyeti (bilgisi) var. Örneğin bir filmi eleştirmek o iş hakkında uğraş veren/o sektörün içinde olan bir kimsenin hakkıdır diye düşünmekteyim ben.