Tuhaf

Ömrüm boyunca pek çok tuhaf durumun odağında bulunduğum, kimisinde de doğrudan tuhaf karşılandığım olmuştur. Üniversitede okurken, bir arkadaşım diğer bir arkadaşıma:

“Tuhaf bir aile,” demiş bizden bahsederken, “evlerinde sadece dört tane çay kaşığı var.”

Haklıydı. Zira özgün fikirleriyle hayatımıza dokunmaktan asla çekinmeyen yardımcı kadınımız, aile fert sayısına denk ve yeter gördüğü sayıda mutfak malzemesi dışında kalan ne kadar tabak, çanak vs.  varsa hepsini ortadan kaldırdığından, o sıralar çay kaşığı konusunda biraz sıkıntı çekiyorduk. Fakat bunu kime nasıl anlatacaksın değil mi?

Elbette ki her zaman yukarıda anlattığım gibi gülünç ya da hafif değildir yadırganmak. Ancak yaşaya deneye bir tür bağışıklık kazanıyor insan, hatta kimi zaman kendisini tuhaf bulanları, tuhaf bulduğu bile oluyor.

İşler karışmaya başladı değil mi? Nedir tuhaf ve nedir tuhaf olmayan? Bütünüyle muamma.

Meselâ tecrübeyle sabittir ki; herkesin ve her şeyin tuhaf olduğu bir ortamda, asıl tuhaf karşılanan, tuhaf olmayan oluyor çoğunlukla. Hadi bakalım, tuhaf kim, tuhaf ne şimdi?

Görünenler ya da arkalarındaki sırlı manalar anlaşılmadığında, ürküttüğünde ya da aykırı geldiğinde muhataplarına, taraflarca kolaylıkla tuhaf diye nitelendiriliyorsa eğer, tuhaf olmayan hiç kadar mevcut demektir yaşadığımız şu dünyada. Bu durumda nasıl farkına varılır tuhaf olanın ve nasıl ayırt edilir esas tuhaf olan, esas tuhaf olmayandan?

Gerçekten tuhaf.

yazar

Yazar: Özlem Pekcan

Okumayı sevdiği için yazar.Kısa öykülerinden bazılarını Farkındalık Yazarlığı Atölyesi Tüy Dergi'de bulabilirsiniz.Blogu: Goglar Kültür SanatFransızca ve İtalyanca bildiğinden çeviri yapmayı da sever. Çevirdiği kitapları merak eder de okumak isterseniz:Küçük Prens - Antoine de Saint-Exupéry (Fransızca'dan, Dorlion Yayınları, 2019)Candide - Voltaire (Fransızca'dan, Dorlion Yayınları, 2019)Prens - Niccolo Macihavelli (İtalyanca'dan, Öteki Yayınevi, 2018)Güneş Ülkesi - Tommaso Campanella (İtalyanca'dan, Öteki Yayınevi, 2017)

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir Yorum

  1. Tuhaflık la ilgili soruyorsanız
    bende biraz tuhafim aslında hatta bazı yönlerden benzer likler de gördüm nasıl goruyorsam o da ayrı bir tuhaflık ama en bariz olan çay kaşıkları o kadar çok ve o kadar küçük ler ki insan bikiyor onları yıkamaktan siz anlarsın aslında yada yardımcı hanımın sorunu nu çözmüş oluruz hem bence arkadaşınız daha tuhaf ev hali anlatilirmi başka yerde çok tuhaf