ÇOCUK GÜZELLİK KRALİÇESİ | JONBENET RAMSEY CİNAYETİ

90’lı yıllarda dünyada oldukça meşhur olan JonBenet Ramsey, henüz 6 yaşındayken faili meçhul bir cinayete kurban gitti. Amerika halkının hafızasına işlemiş JonBenet Ramsey davası 25 yıldır çözülemedi.

JONBENET RAMSEY

Adını babasından alan JonBenet Patrica, John ve Patsy Ramsey çiftinin ikinci çocukları olarak Georgia’da dünyaya geldi. Ağabeyi Burke kendisinden üç yaş büyüktü.

Anne Patsy, 1977 yılında Virginia eyaletinde güzellik kraliçesi seçilmişti. Patsy, kızının da kendisi gibi olmasını istiyor ve kızının yaşının küçük olmasını hiç umursamadan saçlarını devamlı sarıya boyatıyor, maşalar yapıyor, makyajlar yapıyor, yetişkinler gibi kızını süslüyordu.

Anne Patsy, Amerika’da düzenlenen çocuklar arası güzellik yarışmasına JonBenet’in de katılmasını sağladı. Yarışmada JonBenet birinci oldu ve güzellik kraliçesi ilan edildi. Bu sayede üne kavuşan JonBenet reklamlarda oynadı, birçok kez sahne aldı ve sevimliliğiyle tüm dünyaya kendini sevdirdi.

JONBENET’İN CİNAYETİ

Anne Patsy’nin kanseri yenmesi, baba John’nun kariyerinde başarısı, JonBenet’in ünü ve Noel kutlaması için 1996’da kendi evlerinde yaklaşık 400 kişilik parti düzenlediler. Partide her şey yolundaydı. 21.00 itibariyle JonBenet odasına çekilmişti.

Gece ilerledikçe konuklar evlerine dağıldı. Anne Patsy, evin merdivenlerinde fidye notu buldu ve hemen kızının odasına koştu. Kızını odasında bulamayan anne 911’i arayarak  kızının kaçırıldığını, tam üç sayfalık el yazısıyla yazılmış ve kızının hayatına karşılık 118 bin dolar istediklerini ve evi saat 8 ila 10 arasına arayacaklarını anlatan bir fidye mektubu bulduğunu polise anlattı. Telefon görüşmesinde diğer çocuğun nerede olduğunu soran polis memuruna Burke’nin odasında uyuduğunu söyledi. Bunun üzerine polisler eve geldiler ve bir yandan aile ile konuşurken bir yandan da arama yapacak kişileri beklediler. Ancak ne verilen saat aralığında ne de daha sonra arayan olmadı.

911 Kayıtları dinlenince …

Durumdan şüphelenen polisler 911 kayıtlarını tekrardan dinlediler. Anne, Burke’nin uyuduğunu söylemişti ancak arkada babasıyla konuştuğu anlaşılır. Şüpheleri iyice artan polisler, ailenin evini aramak istediler. Aile aramayı hemen  kabul etmeseler de bir süre sonra kabul etmek zorunda kaldılar. Ancak Baba John ve arkadaşı polislere yardım etmek istediler ve hemen mahzen olan bodruma indiler.

Saatlerdir aranan küçük JonBenet, evin bodrumunda ölü halde bulunur. Küçük kızın ağzı koli bandıyla kapalı, elleri ve boynu boğulmuşçasına iple sarılmış ve üzeri beyaz bir örtüyle örtülmüştü.

JonBenet’in Otopsi Sonuçları

Otopsi sonuçlarına göre midesinde ananas bulunmuştu. Kafasına sert cisimle vurulduğu ve kafatasında çökük olduğu, feci şekilde dövüldüğü ancak ölüm nedeninin boğulma olduğu belirlenmişti. Otopsi raporuna göre uzmanlar, JonBenet’in daha önceden cinsel istismara maruz kaldığını açıklarlar. Çünkü küçük kızın üzerinde hiç meni olmamasına rağmen iç çamaşırında kan ve vajinal yaralanmalar görülmüş ve daha önceden JonBenet’in defalarca tecavüz edildiği ortaya çıkmıştır.

OLAY SONRASI ŞÜPHELİ AİLE

Ramsey’ler çocuğu vahşi şekilde ölmesine rağmen yas tutmak yerine hemen bir avukat tutarlar. O evden taşınırlar. Aile polisin yalan makinesi talebini üç ay boyunca reddeder. Çevrelerinde pedofili çetelerini tanıdıklarını ısrarla reddederler. Aileye göre cinayeti eve giren bir yabancı yapmıştır. Ailenin şüpheli davranışları üzerine polislerin ve Amerika halkının dikkatini çekerler.

TEORİLER

Böylesine ünlü küçük bir kızın cinayeti üzerine tün Amerika halkının teorileri elbette ki oluştu. Bazıları ise;

1-   Bilindiği üzere anne Patsy de güzellik kraliçesiydi. JonBenet’in şöhretini kıskanıp kendisi öldürmüş olabilir mi?

2-   Ağabey Burke, geçmişte bazı davranışlar sergilemişti. Birisi de JonBenet’in odasının duvarlarına dışkısıyla yazılar yazmasıydı. Otopsi raporuna göre JonBenet’in midesinde ananas vardı, evdeki ananas kasesi üzerinde de Burke’nin parmak izleri. Bir de 911 aramasında uyuması ile ilgili çelişkiler vardı. Acaba Burke, kardeşine olan ilgiyi kıskanıp ona zarar vermiş, aile de olayın üzerini kapatmış olabilir mi?

3-  JonBenet’in vajinal yaralanmaları anneye sorulduğunda anne, geçmişte tahriş olduğunu ve doktora götürdüğünü söyledi. Peki köpük banyosundan tahriş olunca vajinal yaraların olması mümkün mü?

4-   JonBenet’in iç çamaşırında bulunan kan örneği polisin 1.6 milyonluk veri tabanında hiçbir eşleşme sağlanmadı. Ancak kanın erkek bireye ait olduğu belirlendi. Hiç kimseyle eşleşmeyen bu kan kime aitti?

5-   Fidye notu tam üç sayfa ve el yazısıyla yazılmıştı. Notta paranın miktarından, nasıl teslim edileceğinden, eğer teslim edilmezse JonBenet’e neler yapılacağından detaylıca bahsedilmişti. İşin ilginci kağıt ve kalem eve aitti. Not üzerinde aile ve polisler hariç başka parmak izi de yoktu. Yazı incelendiğinde ise anne Patsy’nin yazısına benzetildi ancak 3 kere reddedildi. Peki kim çocuk kaçırmak üzere gittiği evde üç sayfalık mektup yazardı ki?

6-   Fidye ile ilgili bir başka ayrıntı ise, 118 bin dolar. Neden 120 ya da 115 değil de 118’di? Baba John, 118 bin doların geçen sene Noel bonusu aldığını ve bunu bilen birinin istediğini öne sürdü.

7-   Bodrum katta bavul bulundu ve Ramsey ailesi kendisine ait olmadığını söylediler. Bavul içinde kitap, battaniye ve battaniye üzerinde de meni vardı. İncelemeler sonucu, John’un ilk evliliğinden büyük oğluna ait olduğu belirlendi. Fakat büyük oğlan o evde yaşamıyor ve hatta cinayet saatinde şehir dışında olduğu belirlendi. Peki o bavulu oraya kim getirdi?

8-   JonBenet’in cesedinin olduğu odanın penceresi kırıktı ve içeride ayak izi vardı. Fakat dışarıda kar üzerinde ayak izi yoktu. Peki kırık cam ve ayak izi bir kurgu muydu?

9-   JonBenet’in boynunda sersemletici silahın bıraktığı ize benzer iz vardı. Mahallede 38 tane seks suçlusu yaşamaktaydı. Hepsi soruşturmaya dahil edildi. İçlerinden birisi Gary Oliva, çocuk pornosu bulundurmaktan, kızdaki ize benzer iz olmasından ve arkadaşına yazdığı bir mektupta “Bir kazaydı, ellerimden kaydı ve başını çarparak öldü.” yazmıştı. Ancak delil yetersizliğinden serbest bırakıldı. Peki küçük kızın boynundaki iz ne iziydi?

YANLIŞ İTİRAF

2006 yılında Tayland’da pedofiliden suçlanan ilkokul öğretmeni John Karr, “JonBenet’i ben öldürdüm! Öldüğü an beraberdik!” diye bir itirafta bulundu.

Küçük kıza uyuşturucu verdiğini, istismar ettiğini ve kazayla onu öldürdüğünü anlattı. Ancak JonBenet’te uyuşturucu rastlanmamıştı ve DNA örnekleri eşleşmedi. Olaya dair hiçbir kanıt olmamasından tamamiyle dikkat çekmek üzere böyle bir itirafta bulunduğu düşünüldü.

SONUÇ

Aile defalarca şüpheli olarak görüldü ancak delil bulunamadı. Aile kendini aklamak için kitap yazdı ancak halk ikna edici bulmadı. Bazı uzmanlar olayın kaza sonucu olduğunu ve sonradan böyle bir şekle sokulduğunu iddia etti. Olay üzerine birçok teori atıldı.En garibi ise JonBenet’in büyüyüp Katty Perry olmasıydı.

Anne Patsy 2002 yılında tekrar kansere yakalandı ve 2006’da vefat etti. Ağabey Burke ve baba John hâlâ hayattalar.

JonBenet’in cinayeti ile ilgili belgeseller, filmler çekildi, araştırmalar yapıldı. Ancak hiçbir zaman cinayetin zanlısı bulunamadı?

Peki sizce katil kim ve cinayeti nasıl işledi?

yazar

Yazar: Zübük

Blog OkurBlog Yazar

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 Yorum