Ay’a Kadın Eli Değecek: NASA Ay’a İlk Kez Kadın Astronot Gönderiyor

NASA Ay’a İlk Kez Kadın Astronot Gönderiyor

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 2024 yılına kadar Ay’a ilk kez bir kadın astronot göndereceğini açıkladı. NASA, Apollo görevi kapsamında 1969-1972 yıllarında Ay’a 12 astronot çıkarmıştı. Bunların tamamı erkek astronotlardı. Apollo 11’in Ay’a astronot gönderdiği ilk görevinden 50  yıl sonra gerçekleşecek göreve, Ay tanrıçası olarak bilinen Artemis’in adı verildi.Artemis ayrıca Yunan mitolojisindeki tanrı Apollo’nun kız kardeşi olarak da biliniyor.

1 Kadın Ve 1 Erkek Gidecek

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) adına “Vostok 6” mekiğiyle 16 Haziran 1963’te yörüngede yolculuk yapan kozmonot Valentina Tereşkova, uzaya çıkan ilk kadın olmuştu. Uzaya 1983 yılında Challenger mekiği ile uzaya giden Sally Kristen Ride ise uzaya giden  ilk ABD’li kadın unvanını almıştı. Ancak şimdiye kadar Ay’a hiç kadın gönderilmedi.

NASA Ay’a İlk Kez Kadın Astronot Gönderiyor

Bu nedenle bu karar bilim dünyasında “heyecan verici” diye yorumlandı. Apollo’dan 50 yıl sonra Artemis programıyla Ay’a bir sonraki erkek ve ilk kadın astronotun gideceğini belirten NASA Direktörü Jim Bridenstine, “Artemis görevi kapsamında 1 kadın ve 1 erkek astronot sırayla Ay yüzeyine ayak basacak. Benim 11 yaşında bir kızım var. Onun da kendisini Ay’a ayak basmaya aday bir rolde görmesini arzu ediyorum.” dedi.

Trump’tan 1.6 milyar Dolarlık Bütçe

ABD Başkanı Donald Trump da NASA’ya ek 1.6 milyar dolarlık bütçe tanıdığını vurgulayarak “Benim yönetimimde NASA’yı eski azametli konumuna getiriyoruz, Ay’a tekrar gideceğiz ve sonra da Mars’a” diye konuştu.

Önerilen İçerik: NASA’da Çalışan Türk Bilim İnsanından İlginç Açıklama: Dünya 5 Milyar Yıl Sonra Ölecek

Haber Editörü: Pelin Aykın


 

İdil Ceren Yılmaz
Gezegendeki yolculuğunun 24'üncü yılında. Atmosferde başıboş gezen hikayeleri yakalayıp insanlara anlatmak en büyük tutkusu.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Yorgun Hissetmemizin 9 Nedeni ve Başa Çıkma Yolları
İnsanın Yapmak İstediklerinin Önündeki En Büyük Engel Olan Yorgun Hissetmenin 9 Nedeni

Yorgun Hissetmemizin 9 Nedeni ve Başa Çıkma Yolları

Sonraki
Etkili Bir Sosyal Medya Pazarlaması İçin 13 Öneri

Etkili Bir Sosyal Medya Pazarlaması İçin 13 Öneri

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.