Küçük Kalbin Büyük Başarısı: Malala Yusufzay

Küçük Kalbin Büyük Başarısı: Malala Yusufzay

“Sesimizi kaybettiğimizde değerini anlarız.” diyen 20 yaşında bir kadının büyük başarılarından ve başka bir dünyanın biz istersek  mümkün olabileceğinden bahsetmek istiyorum.  Malala Yusufzay herkesin taliban tarafından vurulan kız çocuğu olarak bildiği ama kendisinin eğitim ve kadın hakları savunucusu olarak anılmak ve bunları başarmış olan biri olarak hatırlanmak isteyen aktivist.
 

Malala Yusufzay ve Hikayesi

12 Temmuz 1997 tarihinde Pakistan’ın kuzeybatısındaki Mingora şehrinde doğan ve küçücük yaşta babası Ziauddin Yusufzay’ın izinden giderek eğitim ve kadın hakları için mücadele etmeye başlamış hatta mücadelesine arkasına aldığı kitlelerle talibanı korkutmayı bile başarmış. 9 Ekim 2012 günü Malala’nın içinde bulunduğu okul otobüsünü durduran Taliban ve militanları, 15 yaşındaki kızı başından ve boynundan vurmuş.
 
Ağır şekilde yaralanan Malala, hemen Ravalpindi şehrindeki askeri hastaneye götürülmüş. Bir süre sonra  tedavisinin devamı için İngiltere’ye nakledilmiş.  Malala’nın vurulması ülkede büyük yankı uyandırmış, halk sokağa dökülmüş, 2 milyondan fazla imza toplanmış ve Pakistan’da eğitim yasası değiştirilmiş. İyileşmesi oldukça uzun süren Malala, 2013 yılının Mart ayında hastaneden çıkabilmiş. Malala hastaneden çıktıktan sonra çalışmalarına kaldığı yerden devam etmiş “Eğitim, kadın-erkek herkesin hakkıdır,” mesajı onun sayesinde tüm dünyada yayılmaya başlamıştır.
 

Hayatına ve eğitimine İngiltere’nin Birmingham şehrinde devam eden Malala, 2014 yılında Nobel Barış Ödülü’ne layık görülmüştür. Ödülü, 60 yaşındaki Hindistanlı çocuk hakları savunucusu Kailash Satyarthn ile paylaşmıştır. Malala eğitimin önemini şu sözlerle belirtiyor. “Bir çocuk, bir öğretmen, bir kitap ve bir kalem tüm dünyayı değiştirebilir.” Kim bilir başarılı olmak için belki sadece harekete geçmek gerekiyordur. Oturduğumuz yerden kurulu düzenleri eleştirerek belki başaramamız normaldir!


Bu İçeriği Okuduğunuz için Önerdiğimiz İçerikler:

İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar:


 

II.Edep
II.edep
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Bağımlılık Yapan Mobil Oyun: Gardenscapes
Sonraki
Fastlane: Road to Revenge

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.