Bir Garip Shakespeare / Onur Ünlü Trajedisi: Kırık Kalpler Bankası

Bir Garip Shakespeare / Onur Ünlü Trajedisi: Kırık Kalpler Bankası

Bilen bilir, Onur ÜNLÜ tarzı denen bir şey vardır ve bu şey insana insanı baştan aşağı süzdüren bir şeydir. Okuduğunuzda, dizisine başladığınızda, filmlerini izlediğinizde düşünce yapınızda bariz değişiklerin olduğunu fark edeceksiniz. Bunu garanti edebilirim.

Bir Garip Shakespeare / Onur Ünlü Trajedisi: Kırık Kalpler Bankası

Bir an tasavvufa kendinizi aşırı derecede yaklaşmış gibi hissederken aniden onur yürüyüşüne katılma isteğiyle dolup taşabilirsiniz. Sonra bu iki hissi aniden yaşatan anın absürt tebessümü dudaklarınızda belirir.

”Onur ÜNLÜ, 1997 yılından bu yana televizyon ve sinema sektöründe senarist, yönetmen ve yapımcı olarak çalışmaktadır. 2007 yılında senaryosunu yazıp yönettiği ilk uzun metrajlı filmi Polis, aralarında Altın Koza ve Moskova Film Festivalinin de bulunduğu birçok ulusal ve uluslararası festivalde gösterildi. 2009’da Beş Şehir filmiyle Altın Koza, Altın Portakal ve SİYAD’ dan ödüller aldı. 2013 ’de İstanbul Film Festivalinde Sen Aydınlatırsın Geceyi filmiyle Altın Lale En İyi Film Ödülü’nü, 2014’ de İtirazım Var filmiyle En İyi Yönetmen Ödülü’nü aldı. Aynı filmle Altın Portakal Film Festivalinde En İyi Senaryo ve En İyi Yönetmen ödüllerine layık görülen Onur Ünlü, Kırık Kalpler Bankası ve Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok isimli filmlerin senarist ve yönetmenliğini üstlendi.”

Benzetmelerden tanımlardan uzaklaşıp biraz da asıl konuya filmin içeriğine gelelim.

2017(?) yapımı bu film, 36. İstanbul Film Festivali kapsamında Atlas Sinemasında gösterildi. Tek salonun yetmediği bu filmi geri kalan talihsiz izleyiciler yakın zamana kadar izleyemedi. Tabi ben de dahilim bu talihsizlere.

Filmin senaryosu da Onur ÜNLÜ’ye ait. Ay Yapım haklarına sahip olduğu filmin müziklerini Korhan FUTACI ve Yasemin MORİ üstlenirken yapımcılığını da İçerde, Medcezir, Kara Para Aşk, Ezel, Yaprak Dökümü gibi bildiğimiz birçok dizinin yapımcısı olan Kerem ÇATAY ve yine Daha, Bizim Büyük Çaresizliğimiz, Mavi Dalga gibi başarılı yapımlardan anımsadığımız Yamaç OKUR yapmakta.

İdari kadrosu bu şekilde olan bir filmin oyuncu kadrosu ise tabiri caizse tam anlamıyla şampiyonlar ligi. Haluk BİLGİNER, Ahmet Mümtaz TAYLAN, Serkan KESKİN, Hazal KAYA, Nazan KESAL, Taner ÖLMEZ, Tansu BİÇER, Osman SONANT, Metin AKDÜLGER, Öner ERKAN, Şenay GÜRLER, Fatih ARTMAN …

Filmimiz, Shakespeare’in ünlü eseri Romeo ve Juliet’e dayanır. Filmde bol bol tirad ve müzikhol havaları seziyoruz. Ana karakterlerimiz Osman ve Enis Galata da ki amatör futbol takımında oynayan iki genç yetişkindir. Bir yandan futbol bir yandan aşk için savaş veren Osman, rakip takımın kaçakçılığıyla ünlü başkanı Rüstem Tor’un zorla yanında tuttuğu Aslım’a âşık olmuştur. Olaylar bu kemik konu çerçevesinde cereyan etse de izledikçe detayları arasında kaybolunacak bir hikayeyi izliyoruz aslında.

Bu bağlamda daha fazla ipucu vermek bana düşmez. Filme dair kişisel yorumum ise oldukça olumlu. İzlediğim için oldukça şanslı hissettiğim filmlerden biri. Arayış içinde ki tüm izleyici arkadaşlara gururla tavsiye edebilirim.

Teknik bilgilerin içeriğe nazaran daha fazla olduğu bu film yorumunu beğenmenizi umuyorum.

Film Youtube’da şu an için mevcut. Hayırsever arkadaşımızın linkini de buraya bırakıyorum. İyi seyirler.

https://www.youtube.com/watch?v=IyHGI-2TrmU&t=829s

ÖZGECAN YILDIZ
bir kıvılcımla başlar her şey
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
30. Hislerine izin ver
Sonraki
Hayatınızdan Memnun musunuz?

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.