Netflix LGBT+ Propagandası mı Yapıyor?

Netflix LGBT+ Propagandası mı Yapıyor?

Netflix son yıllarda ülkemizde oldukça popüler bir konu halini aldı. RTÜK’ün sansür iddiaları, Netflix’in Türkiye’den çekilme kararı gibi pek çok konu sosyal medyada olsun, basında olsun çokça yer aldı. Bir diğer tartışmalı konusu ise, Netflix’in hemen hemen her dizisinde bulunan LGBT+ bireyleri ve aleni desteği bazı kesimleri fazlaca rahatsız etse de bazıları için oldukça normal bir durum olarak görünüyor. 

Peki, Netflix gerçekten her dizisinde bilerek LGBT+ bireylerine yer vererek bir propaganda yapma amacı mı güdüyor? Yoksa sadece olması gerekeni olması gerektiği şekilde mi gösteriyor?

Dünya çapında 150 milyondan fazla aboneye sahip dijital yayın platformu Netflix’te yayımlanan birçok dizi, film ve hatta çizgi filmde LGBTİ+ bir şekilde yer bulmaktadır. Türkiye’de ise pek çok kesim propagandası yapılarak eşcinselliğin gençlere özendirildiği görüşünü benimsemektedir.  Bu durumda karşısında Türkiye’de 3 farklı tavır takınılmış görünüyor: 1. grup dizilerin ve filmlerin gayet normal olduğu ve bir sıkıntı bulunmadığı, 2. grup LGBT+ desteklemesine rağmen her dizide her yerde devamlı gösterilmesinin zoraki durduğunu düşünenler ve 3. grup ise yapılanan tamamen propaganda olduğunu, gençleri eşcinselliğe özendirmeye çalıştığını iddia edenler. Sizlere bu üç grubunda fikirlerini iletirken kararı size bırakacağız.

Netflix LGBT+ Propagandası mı Yapıyor?

Netflix Yapımlarının Olanı Gösterdiğini Düşünenler

Bir kesim insan Netflix yapımlarının dünyada olanları direkt olarak ekrana taşıdığını ve hiçbir abartıda bulunmadığını dile getiriyor. İnsanların propagandayla, tanıtımla eşcinsel olamayacağını bunun insanın zaten kendi doğasından geldiğini düşünen insanların sayısı oldukça fazla görünüyor. Eğer dizilerde bir kadın ve bir erkeğin cinsel birlikteliğine şahit olabiliyorsak, bir erkeğin bir erkekle ya da bir kadının bir kadınla yaşadığı cinsel birlikteliğe de şahit olabilmemiz gerektiğini savunmaktadırlar.  Bunun hayatının bir gerçeği olduğunu düşünmektedirler.

Ayrıca Netflix’in sadece cinselliği değil hayatından geri kalan her yönünü gerçekçi bir biçimde izleyicisine sunduğunu da söyleyenler bir hayli fazladır. Bununla birlikte böyle düşünenlerin büyük bir bölümü, kimsenin Netflix’i izleme zorunluluğunun olmadığını, özel bir platform olduğu için isteyen herkesin üyeliğini iptal edebileceğini dile getirmektedirler.

LGBT+ Destekçisi Olup Netflix’in Abarttığını Düşünenler

Böyle düşünen grup; bazı dizilerde bazı LGBT+ sahnelerinin zoraki durduğunu, senaryoda yeri olmamasına rağmen sırf LGBT+ bireylerini memnun etmek için konulan sahnelerin diziyi bozduğunu düşünmektedir. Cinselliğin ve LGBT+’in daha çok izlenme için kullanılan silahlar olduğunu dile getiriyorlar.

Bu işin bir diğer boyutunun da diğer dijital akış platformlarının gelişine bağlayanlar da var. HBO, Amazon, Apple ve Disney kendi dijital akış platformlarıyla yayına hazırlanmaktalar ve hepsinin de çok güçlü yapımları var. Bu yüzden Netflix’in aktivist ve hümanist bir tavır takınarak bir kesimin sempatisini kazanmaya çalıştığını düşüneneler de çok fazla görünüyor.

Netflix’in Tamamen Propaganda Yaptığını Düşünenler

Bir grup insan ise Netflix’in özellikle çocukları ve gençleri cinsel sapkınlığa yönelttiği ve olumsuz örnek oluşturacak tutumlar takındığını iddia etmektedir. Adeta eşcinselliği yayma, gençler arasında LGBT+ eğilimini arttırmak gibi bir misyona sahip olduğunu düşünen pek çok insan da bulunmaktadır. Başta Amerika olmak üzere pek çok Avrupa ülkesinde yayınlanan dizilerin ve filmlerin onların ülkesinde olduğunu gibi bizim ülkemizde de fazlaca izlenmesi; Türk gençliğinin devamlı olarak LGBT+ propagandasına muhatap olduğunu düşünenler de oldukça fazla görünüyor. Sadece gençler için değil çocuklar için de tehdit oluşturduğunu da düşünmektedirler.

Netflix’in dizi ve filmlerinde LGBT+ propagandası yapıp yapmadığıyla ilgili tartışmaları size sundum. Böyle bir amacının olup olmadığına karar vermek sizin kendi seçiminizdir. 

gramafoniğnesi
''Çünkü sadece gramafon iğnesi müziğe gerçek anlamda dokunabilir.'' 23 yıldır okumanın, tefekkür etmenin ve yazmanın peşinde... Toz tutmuş filmleri ve gramafonla tanışmış şarkıları sever.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Agave Sabır Çiçeği
Sonraki
Çamlıca’da Gazoz, Kanlıca’da Yoğurt

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.