Yıldız Savaşları Serisinin Efsane Olmasının 4 Nedeni

İlk filmi 25 Mayıs 1977’de yayınlanan efsane film serisi, yıllar geçse dahi hala izlenen yapımlar arasında yer alır. 11 filmden oluşan bu seride 2 adet antoloji filmi bulunuyor. “ Han Solo” ve “Roque One” filmleri yan filmler olurken kalan 9 film hikaye gelişimini ince ince işliyor. Peki bu seriyi, yıllar geçse dahi efsane yapan sebepler neler?

Yıldız Savaşları Serisinin Efsane Olmasının 4 Nedeni

1- Ölümsüz Bir Hikayede Var Olan Denge

Film serisine bakıldığı zaman iyinin ve kötünün hep bir denge içerisinde olduğu görülür. Bir tarafta iyiliği savunan Jedı, bir tarafta ise kötü olarak resmedilen Sith vardır. Jedı ve Sith çarpışmasını, sadece iyi ve kötü perspektifinden değil id ve ego çarpışmasıyla harmanlayarak aktarır tüm seri. Asırlardır katı kurallarla yönetilen Jedı ve onun tam aksi yönde bir serbestlikle hareket eden Sith. Bu iki taraf da son derece güçlü, ilgi çekici ve bir o kadar da kendilerine göre anlamlı değerlerin peşinden koşar. Bu değerler ve bu denge evrenin devamlılığı için son derece önemlidir. Aynı zamanda iyinin zamanla nasıl dönüştüğünü de anlatan bu seri adeta Yıng / Yang dengesinin somutlaştırılmış halidir. Film izleyicilere, iyi ve kötüyü tüm çıplaklığıyla yansıtır.

2 – Tüm Seri Boyunca Yavaş Yavaş İşlenen Karakter Gelişimi

Serinin gerçekçiliğini yansıtan en önemli detay ise karakter gelişimidir. Spoiler vermek gibi olacak ama zaten tüm filmi bilseniz dahi konuların işlenişlerinin mükemmelliği ve görsel efektler her izlediğinizde hayran olmanızı sağlar.

Bir Jedı olan Anakin Skywalker’ın nasıl Darth Vader’a dönüştüğünü sanki yaşıyormuşçasına hissedebiliyorsunuz. Anakin’in yolculuğu filmin serüvenini oluşturur aslında. Jedi tarafından keşfedilerek eğitilen Anakin, ilk maddede belirttiğimiz o sıkı kurallara da tabii tutulur. Ne kadar yetenekli ve usta olsa dahi zaman içerisinde Sith gücünün o baştan çıkarıcı serbestliği Anakin’i cezbeder. Böylelikle karanlık tarafa geçen Anakin’in ismi artık bir Sith lordunun ismi, “Darth Vader” olur. Bir diğer amacı ise aşkı için intikam almaktır. Ki bunun sebebini de söylemeyelim. Ama şunu söyleyebiliriz ki Natalie Portman’ın en güzel halini yine bu film serisinde göreceksiniz. Jedi içindeki çürümüşlüğü, belki de katı kuralların yarattığı sıkışmışlığı delip geçen Anakin’in Darth Vader olma yolculuğu filmin hüzünlü ve en önemli öyküsü olarak aktarılır.

Yıldız Savaşları Serisinin Efsane Olmasının 4 Nedeni

3 – Etkileyici Görsel Efektler Ve Teknolojik Donanımlar

Film serisinde karakterlere eşlik eden robotlar, tüm karakterler arasında özel yerleri bulunan kahramanlardır. En zorlu anlarda karakterleri kurtaran ve çekildiği dönem düşünüldüğü zaman ileri teknoloji örneği olan bu robotlar, isimlerini tarihe altın harflerle yazdırmıştır. İlk olarak ortaya çıkan “R2D2” bir droiddir ve Anakin’in değerli bir yardımcısı olmuştur.

Yıldız Savaşları Serisinin Efsane Olmasının 4 Nedeni

Bir diğer droid olan “C – 3PO” ise Anakin’in Padme’ye verdiği droiddir ve daha sonradan ortaya çıkar. Bu iki droid de çok başarılı işlere imza atmış ve film serisi içinde önemli konumları ile hayati rol oynamışlardır.

Filmde kullanılan görsel efektlere ise diyecek söz yok. İlk filmin 1977 yılında çıktığını düşünürsek çekimlerin de en az bir sene önce başladığını hesaba katarsak kullanılan efektler ayrı bir önem taşıyor. Günümüzdeki efektlerden eksik kalan hiçbir yanları olmaması, uzayda ve bambaşka bir evrende geçmesine rağmen bunun izleyicilere görsel bir şölen şeklinde aktarılması bu serisi efsane yapan sebepler arasında hatırı sayılı bir yerde bulunuyor.

Yıldız Savaşları Serisinin Efsane Olmasının 4 Nedeni

4 – Aşkın Gücünü Kanıtlıyor

Ah aşk… Güçlü, karşı konulmaz duygu olan aşk. Darth Vader’in oluşum sürecinin kilit noktası olan aşk, bir insanı nasıl değiştirebildiğini bu film ile gözler önüne serer. Sevdiği kadını kurtarma umuduyla kötülüğün tarafına geçen Genç Jedi Anakin, tüm evrenin kaderini değiştirir. Elbette tek sebep olarak bunu göstermek doğru olmaz fakat bardağın son damlası ve belki de en önemli damlası Padme’yi kurtarma umududur. İşe yarayıp yaramadığını da biz söylemeyelim siz izleyin ve mükemmel bir evrene giriş yapın.

Yıldız Savaşları Serisinin Efsane Olmasının 4 Nedeni

Eylül
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Sinirini Kontrol Et, Anlık Hatalar Yapma

Sinirini Kontrol Et, Anlık Hatalar Yapma

Sonraki
Beta Kişilik Sahipleri İyi Dinleyin

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.