in ,

Mustafa Kemal Atatürk’ün Kendisi Hakkında Söylediği Sözleri

Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ulu önderidir. Kısa sayılabilecek hayatına onlarca başarılar sığdırmıştır. Gerçekleştirdiği devrimler ile günümüz modern Türkiye’nin temellerini atmıştır. Yapmış olduğu faaliyetler ve ortaya koyduğu eserler herkesin takdirini kazanmıştır. Tarih boyunca hem Türkiye’de hem de Dünya’da onun hakkında söylenmiş onlarca şey var. Lakin onu yine en iyi kendisi anlatabilir. Kendi ağzından kendini anlatan Atatürkün Sözleri serisini derledik.

atatürkün kendisi hakkında söyledikleri

Kendisi Hakkında Atatürk’ün Sözleri

“Ben diktatör değilim. Benim kuvvetim olduğunu söylüyorlar, evet, bu doğrudur. Benim arzu edip de yapamayacağım bir şey yoktur. Çünkü ben zorâki ve insafsızca hareket etmesini bilmem. Bence diktatörlük, diğerlerini râm edendir. Ben kalpleri kırarak değil, kazanarak hükmetmek isterim.”

“Ben istese idim derhâl askerî bir diktatörlük kurardım ve memleketi öyle idâreye kalkışırdım. Fakat ben istedim ki, milletim için modern bir devlet kurayım.”

Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kafidir.

Benim adım ‘çok içer’ diye çıkmıştır. Filhakîka ben, öteden beri içerim. Fakat istediğim zaman bunu keserim; karıştırmam. İçki, sâdece benim keyfim içindir. İçki yüzünden vazîfemi bir an geri bıraktığımı hatırlamıyorum. Daha gençken, manevralara çıkılmadan önce, muhabbete dalarak sabaha yakın zamanlara kadar içsek bile ben, bazen uyumadan saatinde vazîfem başına gider ve görülecek işi bir dakika geri bırakmazdım. İçki ve vazife, iki ayrı şeydir. Birbirine dokunacak yerde vazifeyi elbette keyfe tercih etmeli, içkiyi behemehâl kesmeli.

Benim naçiz vücudum, bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti, ilelebet payidar kalacaktır.

Çocukken fakirdim. İki kuruş elime geçince bunun bir kuruşunu kitaba verirdim. Eğer böyle olmasaydı, bu yaptıklarımın hiç birini yapamazdım.


Çocukluğumdan beri bir tabiatım vardır, oturduğum evde ne ana, ne kız kardeş, ne ahbapla bulunmaktan hoşlanmam. Ben, yalnız ve bağımsız olmayı, çocukluktan kurtulduğum günlerden başlayarak daima tercih etmiş ve sürekli olarak öyle yaşamışımdır. Tuhaf bir halim daha var: Ne ana -babam çok erken ölmüş-, ne kardeş, ne de en yakın akrabamın, kendi tutum ve düşüncelerine göre, bana şu veya bu tavsiye ve nasihatte bulunmasına tahammülüm yoktu.

İki Mustafa Kemal var. Biri ben, fert olan, fani olan Mustafa Kemal. İkinci Mustafa Kemal’den ise ancak “Biz” diye bahsedebilirim. Yani sizler, çalışan köylü, uyanık, münevver, milliyetperver vatandaşlar… İşte o Mustafa Kemal ölmez.

Orduya ilk katıldığım günlerde, bir Arap binbaşısının ‘Kavm-i Necip evladına sen nasıl kötü muamele yaparsın’ diye tokatladığı bir Anadolu çocuğunun iki damla gözyaşında Türklük şuuruna erdim. Onda gördüm ve kuvvetle duydum. Ondan sonra Türklük benim derin kaynağım, en derin övünç membaım oldu. Benim hayatta yegane fahrim, servetim, Türklükten başka bir şey değildir.

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

14 yorum

Yorum Yazın
 1. Tam bir diktatördü.zorbaydı ve islam düşmanıydı.
  ona müslüman diyen ona hakaret etmiş olur.(k.mısıroğlu)
  öz ana-babası yoktu ki onları seveydi.
  insanları,sevmeyeni bende sevmiyorum.
  o türk değildi,yunanlıdan zaten bu beklenir.

  • Sen yorumlara ve kelimelere sığmazsın,Allah seni sevmeseydi bukadar başarı ve güzellikleri yapmana izin vermezdi.Herkes günahlarından elbet sorgulanacak fakat biz sana ebediyen dua edeceğiz Rabbimde bunu muhakkak görüyordur ve seni en güzel yere koyacaktır Atam.

  • Sen yorumlara ve kelimelere sığmazsın,Allah seni sevmeseydi bukadar başarı ve güzellikleri yapmana izin vermezdi.Herkes günahlarından elbet sorgulanacak fakat biz sana ebediyen dua edeceğiz Rabbimde bunu muhakkak görüyordur ve seni en güzel yere koyacaktır Atam.

 2. Yazar yorum yapmıyor. Atatürk’ün söylediklerini sergiliyor. Atatürk’e bu denli düşman olmak “Yaratılanı hoşgör yaratandan ötürü” müslümanlığıyla, insanlıkla ve Türk olmakla bağdaşmaz.

 3. Çok yalan dolu bir yazı.Türk ve Müslümanın yazdığı bir yazı değildir.
  yunanlı kamalı sevmiyorum.
  çünkü türk ve müslümanım.

 4. Külliyen yalan uydurma sadece Atatürk ün artık bu millete verdiği zararlar ortaya çıktıkça tepkileri azaltmak uydurulmuş imzası gibi sahte yazılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.