*BEDELLİ EĞİTİM*

        Bugün bütün gün ders çalışmam gerekiyor. Ama hiç istemiyorum. Neden sürekli bir sınav var hiç anlamıyorum . Eğitim elbette çok güzel bir şey ama sürekli bizi eleyen bir sistem var .  Ve bu sistem bizi hiç kazanmaya yönelik değil . Pandemi döneminde çekilmez bir durum bilmiyorum belkide benim gibi düşünmeyenler olabilir .  Kendimi bazen robot gibi hissediyorum .7-24 programlanmış hali hazırda  bir robot ,bi insan her gün aynı şeyi yaşayıp aynı şeyi hisseder mi? Kendim için ayırdığım bi vaktim bile olamıyor malasef . Aslında ders çalışmayı seviyorum ama bu durumda değil . Neden bu kadar küçük yaşta sorumluluk sahibi oluyoruz ki gelecek kaygısı sınav stresi bazen yaşananlar hepsi çok fazla bence hayat bu kadar acımasız ve bedeli olan bir şey olmamalı. Her an herşeyle herkesle yarış halindeyiz kim daha çok çalışırsa kim daha fazla kendinden ödün verirse kim daha çok vaktini harcarsa kazanan o oluyor. Eğer bir gün anne olursam çocuğumu böyle saçma sapan sürekli insanları eleyen özgüvenini kıran bir sistemle yarış haline getirmicem. Onu böyle bir sınav yerine sanata ve müziğe yönlendiricem.

Sizce de çok fazla robotlaşmadık mı ? Zaten ileri dönemde bizler yerine robotlar yer alıcak çoğu yerde peki bizden farkları ne ki bizde şuan bir robot hayatı yaşıyoruz bence en azından böyle bir sistemle yarışanlarımız. Şuan ders çalışmam gerektiği halde burda buraya bunları yazıyorum neden bilmiyorum . Ya da ne değişicek onuda . Bu kadar kısa olan bir hayat için ve  ansızın bitebilcek bir hayat için fazla çabalamıyor muyuz . Şuan ki sistem herkese aynı eğitimi veriyor zekası farklı başka şeylere yönelik olanlar için bile aynı . Tİcaret zekası olanlar, sanata müziğe yönelik olanlar , esnaf zekası olanlar sayısal zekası olanlar ve daha birçok şey sayabiliriz ama herkese aynı yöntemle aynı eğitim sizce böyle bir sistem ne kadar başarılı olabilir ki ? Bu başarısızlığı gözle görüyoruz zaten. Tabiki eğitimsiz olmaz hayvanlar bile eğitebiliyorken insanlar eğitimsiz kalamaz  kalmamalı . Ama bunu bu kadar bedeli olmamalı bence bizi elemek yerine kazanmak isteyen bir sistemle olmalı . Birçoğunuz birçoğumuz sevmediği işi yapıyor ya da yapıcak . Neden : Ailesi istediği için , maaşı yüksek olduğu için,  havalı olduğu için yada yüksek bir mevkide olabilmek için böyle bir hayat ne kadar mutlu yaşanır ? 

Malasef ki son cümlelerimi yazıp dersime dönücem , galiba artık bu hayatın bir bedeli olduğunu, eğitimin bir bedeli olduğunu  kabullenmem gerekiyor. Ve bu yazıyı 18 yaşımda yazdığımı belirtmek istiyorum. Önümde çok sınavlar çok bedeller uzun yıllar olduğunu biliyorum tabi hayat buna izin verirse .  Umarım bir gün bir nesil gelecek kaygısı yaşamadan hayatının en güzel en genç yıllarını böyle heba etmek yerine dolu dolu yaşama şansına  sahip olurlar…

Bu yazıyı nasıl buldunuz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.