Pomodoro Tekniğiyle Çalışıyoruz

Kaynak belirtilmedi

Ders çalışırken odaklanmakta zorlananlar için 80’li yıllarda Francesco Cirillo tarafından geliştirilmiş bir çeşit çalışma yöntemidir. Zaman yönetimi açısından çok başarılı buldum ve bende işe yaradığı için sizlerle de paylaşmak istedim. Çoğumuzun ders çalışamama sorunu bu tekniği başarılı bir şekilde uygularsanız ortadan kalkıyor. Artık ders çalışmak gözünüzde büyümeyecek!

Peki ya bu pomodoro tekniği nasıl bir şey?

25 dakika çalışma, 5 dakika mola şeklinde ilerleyen bir çalışma düzenidir. Çalışma süresinizi odaklanmanıza göre artırabilirsiniz. 50 dakika çalışma, 10 dakika mola şeklinde olarak da uygulanabilir. Şahsen benim için en verimli olan 25/5 oldu.

Hangi uygulamaları / siteleri kullanabiliriz? 

Youtube‘ta olan Study with me videolarına bakmanızı da tavsiye ederim. Bu teknikle çalışıp kaydeden çok fazla insan olduğunu göreceksiniz. 

Ben yalnız başıma bunu yapamam diyorsanız da size Discord topluluklarını önerebilirim. O topluluklarda da pomodoro tekniğini kullanan çok fazla insan var ve derslerle alakalı sorunuz olduğunda sorabileceğiniz sohbet kategorileri bulunmakta. Herhangi bir ders çalışma sunucusuna girdiğinizde belli odalarda ister tek başınıza ister gruplar halinde pomodoro tekniği ile çalışabiliyorsunuz. 

Ayrıca Google Chrome eklentisi olarak da pomodoro sayaçları bulunmakta. 

Bir şeyler öğrenmekten zevk almaya başlayın.

Nasıl çalışacağınıza karar verdikten sonra ilk işiniz hangi dersi kaç set çalışacağınıza karar vermek olmalı. Buna da karar verdiyseniz Pomodoro sayacınızı başlatabilirsiniz 🙂

1 gün içerisinde en az 6 pomodoro yaparsanız yaklaşık 3 saatlik bir çalışma elde etmiş olacaksınız. Hiç aralıksız 3 saat çalışabildiğinizi düşünebiliyor musunuz? Ben düşünemiyorum. Ama bu teknikle 25 dakikalık setler o kadar hızlı geçiyor ki, ne ara bittiğini anlamıyorsunuz. Ekstra olarak odaklanmanızı sağlayacak sesler de açabilirsiniz. Hepimiz için odağımız bozulmadan çalışmanın nasıl zor olabileceğini anlayabiliyorum. Bu nedenle çalışma ortamınızı ne kadar keyifli hale getirirseniz o kadar verim alacağınızı düşünmekteyim. 

5 dakikalık molalarınızda ise kendinize bayılacağınız ödüller koyabilirsiniz. Bu ödül sevdiğiniz bir çikolata da olabilir, sevdiğiniz bir şarkı da. Tamamen keyfinize kalmış. Fakat naçizane önerim sosyal medyadan uzak kalmanız olacak. Çünkü hepimiz biliyoruz ki sosyal medyaya 5 dakika diye girdiğimizde 1 saat oradan çıkamıyoruz. O nedenle sosyal medya yasak 🙂  

Unutmayın; çalışmadan başarı elde edilmez.

Bu tekniği uygulayıp başarılı olursanız derslerle olan sıkıntılarınızın son bulacağını umuyorum. Deneyip verim alan arkadaşlarımız yorum yaparsa çok sevinirim 🙂 Şimdiden herkese okul hayatında başarılar diliyorum. Kendinize iyi bakın 🙂

 

 

Tekoiy
Yeni mezun, yazmaktan zevk alan, kendi halinde biri
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Hobi Edinmekten Neden Korkuyoruz / Bizi Soğutan Ne?
Sonraki
Gençliğin Kabusu; Zorbalık Evresi

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.