Özgüven!

Özgüven!

Özgüven nedir ya da sen özgüvenli misin ?

İkinci soruma hemen karar verme çünkü ucu açık bir soru

Özgüven, kişinin kendi değeri hakkındaki subjektif değerlendirmesi ve kişinin kendi özelliklerinin ne ölçüde olumlu ya da olumsuz olduğu hakkındaki yorumudur.

Yani halk ağzıyla  kişinin kendine olan güveni . Özgüven ile birçok şeyi öğrendiğimiz yaşlarda tanışırız . Bu tanışmadan memnun olacağımız da çevremize bağlı . Yani sen 3 yaşında bir bebekken , minik ellerin ile bir kağıda uğraşıp , kötüde  olsa bir resim yaptıktan sonra babana götürüp “baba resmim güzel mi?” dersen babanda az önce geldiği işin yoğunluğu ve stresi veya başka bir sebebden dolayı seni mutlu edicek 2 kelime söylemezse sende sosyal alanda özgüvenini kaybediceksin . Çünkü bir insanla iletişime kurdun ama bu bağlantı error verdi. Ve sen bir dahaki  ve dahada sonraki sosyalleşmende bunun gibi olumsuzluklar yaşarsan . Ne kadar bu olumsuz iletişimin sebebi sen olmasanda artık insanlara karşı tepkinli yaklaşacaksın.  Söylemek istediklerini söylemiyeceksin  yada hiç birşey söylemeyip öyle susacaksın . İyi yada kötü bir şekilde tanıştın bu özgüven denen şeyle. İlerideki yaşamında bazen başarısız bir olay yaşıyacaksın özgüvenin düşecek  .

Bazen de başarılı olucaksın özgüven tavan olucak. Burda önemli  olan husus seni etkiliyecek bir işi düşünerek yapıcaksın ve ya yapmıyacaksın . Adeta bir santranç oynunda ki gibi her hamleyi yani her olasılığı düşüneceksin . Bu seni  yoracak . Çünkü  birkaç olasılığı düşündükten sonra bütün herşeyi düşündüm diyemezsin . Unutma hayat süprizler ile dolu. Şimdi başdaki ikinci soruma gelelim . Mesela ben 3 kez tiyatro oynunda yer aldım ve bu oyunlarda en az 45 kişi seyirci vardı. Ama ben hiç bir şekilde utanmadan çekinmeden rahat rahat oynadım . Ama insanlar ile tanışmamda ve sohbet kurmamda hep özgüvensiz olmuşumdur. Kendime güvenip rahat bir şekilde konuşamamışımdır . Demek istediğim bazı konularda özgüvensiz olduğunuz zaman bunu diğer konularada yansıtmayın.

Özgüven!

Geçmişte bir olay yüzünden bir konuda özgüvensiz olabilirsiniz ve “Ben de hiç özgüven yok” demeyin . Son olarakda “nasıl  özgüven kazanılır ?” cevaplandırmak istiyorum . Öncelikle kendinize dürüst bir şekilde hangi konularda özgüvensizsiniz düşünün.(Normalde bir kağıda yazılır ama insanlar üşendiklerinden dolayı yapmaz bu yüzden daha kolay olan bu yolu söylemek istedim. ) ve bu konularda yavaş yavaş üzerine gidin. Planlı bir şekilde daha çok zarar görmüyecek şekilde yapın . Yani mesela bir günde 100 kilometre koşamazsın . Ama parçalara bölüp planlı bir şekilde koşabilirsin. Başda çok zorlanacaksın utandığın konular üzerine giderken .  Mesela başda bende başkalarına bağlama çalıp , türkü söylerken çok zorlanmıştım . Ama pes etmeden durmadan üzerine gittim ve başardım . Artık rahat bir şekilde türkü söylüyebiliyorum . Bir başka özgüvenli olmanda faydalı olan öneri ise :

Senden daha özgüvenli ve başarılı insanlarla  dost olman . Başarılı olması önemli nokta çünkü bazı insanlar boş ve zararlı konularda özgüvenlidir ve bu sana zararla sonuçlanır. Diyelimki insanlarla ingilizce konuşmakta  çekiniyorsun. Çünkü korkuyorsun, konuşurken saçmalayacağından . İngilizceyi çok rahat konuşan ,kendi kişiliğine yakın gördüğün bir dost edindin ve onunla bir arkadaş grubuna katıldın . O her zamanki gibi çatır çatır ingilizce konuşuyor . Sende bakıyorsun ondan farksızsın . Yani oda senin gibi bir birey ve konuşurken hatalar  yapıyor ama sonunda kötü, korkulacak şey olmuyor . Sende arkadaşından güven alıp  birkaç  cümle kuruyorsun . Ve o cümlelerden sonra gerçektende korkulacak şeyin olmadığını görüyorsun ve yavaş yavaş bu konuda özgüvenli oluyorsun . Tebrikler ! Artık yanında arkadaşın olmasada ingilizcede olan bu özgüven problemini çözdün .

Arkadaşlar psikoloji konusunda bir üniversite okumadım . Liseli bir yazma tutkunuyum . Biraz uzun süren araştırmaların ardından yazabildim bu yazıyı. Eğer hatalı olduğum yerler varsa lütfen yorum olarak yazın . Kendinize iyi davranın ! iyi  günler  dilerim

Mosbir
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Güzellik Uykusu
Sonraki
Kapanmamış bir sürü yara

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.