Günlük Hayatta Kendinizi Geliştirmeniz için Basit ve Etkili 4 İpucu

Günlük Hayatta Kendinizi Geliştirmek İçin Taktikler

Bu yazımı günlük hayatta kendinizi geliştirmek adına kullanabileceğiniz birkaç taktiği sizler ile buluşturmak için yazıyorum. Gerek kariyer anlamında staj olsun, yapmış olduğumuz iş olsun, hayatımıza giren insanlar olsun, gittiğimiz mekânlar olsun kendimizi farkında olmadan geliştirmiş oluyoruz. Bunun haricinde ekstra olarak kendimizi nasıl geliştirebiliriz?

Kafanızı Dağıtın

Birkaç dakikalığına da olsa kafanızı dağıtacak bir şeylerle mutlaka gün içinde uğraşın. Birkaç dakika mola vermeniz sizin verimliliğinizi arttırmış olacak. Gün içinde bir anınızı on dakikanızı ya da on beş dakikanızı sadece eğlenmek için kendinize ayırın. Mesela, Youtube üzerinde birkaç dakikalığına da olsa gülebileceğiniz komik bir video izleyebilir ya da Avrupa Yakası dizisinin bir bölümünü izlemek güzel bir seçenek olabilir. Hiç gitmediğiniz bir kafede kendinize sıcak çikolata alarak oturup anın tadını çıkarabilir, bu şekilde deşarj olabilirsiniz. Böylece birkaç dakikalığına da olsa kafanızı dağıtarak hem yeni bir yer keşfedeceksiniz hem de verimliliğinizi arttıracaksınız. Bilmediğiniz o mekâna giderek kendinizi sosyal anlamda geliştirmiş olacaksınız.

Televizyon İzlemeyip Kitap Okuyun

Artık hiçbirimiz haberleri televizyondan izlemiyoruz, gazete aldığımız da pek söylenemez doğrusu. Neden diyecek olursanız, TV ekranını açtığınızda çok az iyi haber izliyor ve duyuyoruz. Bu da psikolojimizi haliyle olumsuz yönde etkiliyor. Gün içinde yeterince stres yaşadığımız için kimse akşam yorgun bir şekilde evine geldiğinde kötü haberleri izlemek istemiyor. Bunun yerine akşam yorgunluğunuz atmanın ve kendinizi geliştirmeniz bir yolu olan kitap okumayı tercih edin. Günde bir saatinizi kitap okumaya ayırmanız stresinizi ve yorgunluğu atmanızı sağlayacak hem de kendinizi geliştirmiş olacaksınız.

Önerilen İçerik: Kitapların Ateş Pahası Olduğu Bugünlerde İlaç Gibi Gelen Ücretsiz veya Uygun Fiyatlı Kitap İndirme Siteleri

Bahanelerinizi Ortadan Kaldırın

Gün içinde herhalde hayatınızda işler ters gittiğinde “Çok yorgunum, yeterince zeki değilim, yeterince zamanım yok, param yok” gibi sözler sarf edip kendinizi gereksiz yere türlü türlü durumlarda üzüyorsunuz. Hâlbuki buna hiç mi hiç gerek yok. Hayat bir şeyleri ertelemek için o kadar kısa ki bunun yerine kendinize gaza getirmelisiniz. Ayrıca kulağa bu gibi çocuksu bahanelerin absürt komik geldiğini de söylemeden edemeyeceğim. Diyelim ki Japoncaya merak sardınız ancak Japonca kursuna yazılmak için yeterince paranız yok hemen pes mi edeceksiniz yani? Hemen pes edip bu arzunuzdan vazgeçmek yerine Google üzerinde neden “How can I learn to Japanese “ diyerek Japonca öğrenme sitelerini araştırmıyorsunuz? Bu şekilde hem araştırmacı yönünüzü hem de Japonca öğrenerek kendinizi geliştirmek için bir fırsat elde etmiş olursunuz.

Sağlığınıza Dikkat Edin

Sağlığa dikkat etmek demek yalnızca hastalıklardan, nezle ya da grip olmaktan kendini korumak değildir. Sağlığa dikkat etmek demek ayrıca kişisel bakıma da önem vermek demektir. Saç tarzınıza, fit olmaya, kendinize bakmanız, sağlıklı yemek ve içecekler tüketmek demektir. Kendinize bakmanız ile birlikte daha az stresli hisseder ve işinize daha kolay odaklanırsınız, daha mutlu hissedersiniz.

Önerilen İçerik: Zayıflamak İsteyenlerin Bel Bağladığı Son Dönemlerin En Popüler 9 Diyeti

Kötü Alışkanlıklarınızı Bırakın

Kendinizi geliştirmenin diğer bir taktiği ise kötü alışkanlıkları bırakabilmekten geçer. Sigara, alkol, tırnak yeme ve fazla uyuma gibi kötü alışkanlıklarınız mı var o zaman ilk olarak birden bırakamasanız bile azaltmayı deneyin. Her kötü alışkanlığınızdan kurtulduğunuzda kendinizi geliştirdiğiniz gibi tasarruf da etmiş olacaksınız. Sigarayı tam olarak bitirdiğinizde giderlerinizin de azaldığını fark edeceksiniz. Bu şekilde harcamalarınızı yönetmeyi de öğrenerek kendinizi ekonomi anlamında geliştirmiş olacaksınız. Tasarruf yapmak hoşunuza gidecek diğer alkol kötü alışkanlığınızı da bir an evvel bırakmak isteyeceksiniz. Bu sayede he cebiniz mutlu olacak hem de sizde bu vesile ile bir seviye daha atlayarak kendinizi geliştirmiş olacaksınız.

Gördüğünüz üzere günlük hayatımızda otobüsteyken, kafedeyken de istersek iki dakikalık kısa sürede bile aktif olarak kendimizi, kendinizi geliştirebilirsiniz sadece istemeniz yeterli.

Önerilen İçerik: Evden Çıkmadan Kendini Geliştirmek İsteyenler İçin 8 Yol

İrem Surel
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Bir Toplum, Kurallar Olmadan Var Olabilir mi?
Bir Toplum, Kurallar Olmadan Var Olabilir mi?

Bir Toplum, Kurallar Olmadan Var Olabilir mi?

Sonraki
Oy Kullanmanın Mantıksızlığı
demokrasi ve oy kullanmanın mantıksızlığı

Oy Kullanmanın Mantıksızlığı

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.