ÖNEMLİ OLMAK, HİSSETMEK

  Öncelikle bu konuya yaklaşımımızı iyice belirlemek gerek çünkü kendinizi önemli görmek ile başkaları tarafından önemli görülmek arasında ince bir çizgi vardır. Elbette başkalarının sizi ne kadar önemsediği kendinize olan öz saygınızı ve sevginizi azaltmamalı fakat bazı insanlar için bu zordur. Başkaları tarafından takdir edilmeyi, sevilmeyi, saygı görmeyi isterler. İstedikleri tam olarak para değil saygıdır, önemli hissetmektir. 

 Dünyadaki bütün insanların size saygı göstermesi imkansız bir durumdur. Dünyanın en iyi oyuncusunun, en iyi futbolcusunun, en iyi aşçısının veya iş adamının bile nefret edeni vardır. Bu yüzden elbette herkesin saygısını toplayamazsınız. Bunun farkına vardıktan sonra işler daha kolaylaşacak.

  • İlk önce özgün olmalıyız. Kendi sınırlarımız, kendi idolümüz, kendi düşüncelerimiz olmalı. Başkalarını taklit etmek onun sınırlarından öteye gidemez. Dolayısıyla kendi, bize özel düşüncelerimiz olmalı.

(Burada düşünceleri en iyi şekillendiren şeyin kitap olduğunu belirtmek isterim. Ve farkındalığı arttırması ümidiyle kitap ile ilgili video linki ve listesi paylaşacağım : VİDEO, KİTAP LİSTESİ.)

  • İletişim kurmak bu işin püf noktalarından biridir. İletişim kurarken kendimizi doğru ve açık anlatmalıyız. Karşıdaki insana kendimizi doğru tanıtmalı ve onun da bizi tanımasına izin vermeliyiz.
  • Yeri geldiğinde evet yeri geldiğinde hayır demeyi öğrenmeliyiz. Çünkü her şeye evet dersek bir süre sonra fikrimiz sorulmaz ve ‘o zaten cepte, her zaman gelir’ diye anılırsınız. Tam tersi her şeye hayır dersek ise bir süre sonra dışlanırız. O dengeyi tuturmak önemlidir.
  • Bilgili olmalıyız. İnsanlar etrafında bilgili insanları tutmayı sever. Bunu sağlamak için ise okumalıyız.

(Dilerseniz instagram hesabımı takip ederek her gün paylaşmaya çalıştığım kitap önerilini takip edebilir ya da yukarıda bıraktığım linki takip edebilirsiniz.)

  • Fedakarlığın da bir sınırı vardır. Çok fedakarlık yaparsanız, bir süre sonra bu fedakarlıklar göz ardı edilecektir. Çünkü sizin zaten fedakar biri olduğunuzu bileceklerdir. Kendinize dur demeyi öğrenin. 
  • Hakkınızı, kendinizi savunun. Her zaman kendinizin arkasında, özgüvenli olun.

İnsanlarda değerli olmak aslında ilk önce kendinde değerli olmaktır. Kendine saygısı olana başkası da saygı gösterir bunu unutmayın.

Bizi twitter ve instagramdan takip etmeyi unutmayın!

APP INSIDE
Çabalayan biri.
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
BRİAN TRACY'DEN BAŞARI FORMULLERİ

BRİAN TRACY'DEN BAŞARI FORMULLERİ

Sonraki
BRIAN TRACY'DEN GELİR ARTTIRMA YOLLARI (BAŞARI YOLLARI 2)

BRIAN TRACY'DEN GELİR ARTTIRMA YOLLARI (BAŞARI YOLLARI 2)

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.