Ejderhaların Dansı Başlangıç Bölüm 2

Kaynak belirtilmedi

Jaehaerys’in ölümünden sonra isminin birincisi Viserys Targaryen tahta geçmişti. Viserys’in hükümdarlığının ilk yılları barış ve mutluluk içerisinde geçti. Oldukça sevecen ve iyi bir kral olan Viserys Targaryen krallık yılları boyunca  ziyafetler ve avlar düzenlerdi. Krallığın en büyük sorunu ise Kral Viserys ve Kraliçesi aynı zamanda kuzeni olan Aemma Arryn ile bir erkek çocuklarının olmamasıydı. Aemma Arryn anne tarafından yarı Targaryendı. Annesinin gümüş saçlarını almıştı. Aemma ile Viserys’in anne babaları kardeşti.  Kuzen olan Aemma ve Viserys büyük konseyden önce evlenmişlerdi. İlk hamileliğinde Rhaenya adında sağlıklı bir kız çocuğu doğuran Aemma’nın sonraki hamilelikleri  ise üç ölü doğum iki düşük ile sonuçlandı.  Bu kadar fazla ölü bebek olmasının sebebi ise  kimilerine Kraliçenin Kral ile çok küçük yaşta evlendirilmesiydi. Aemma yedinci hamileliğinde ise son zamanlarına yaklaşmış,krala bir erkek varis vermek istemiş ve bu isteğini gerçekleştirmişti. Oğlu Baelon Targaryen dünya gelmişti, ama doğum esnasında Aemma Targaryen öldü. Ondan bir gün sonra ise yeni  doğan varis öldü. Kraliçenin ölümüne çok üzülen kral’ı tek üzen olay bununla sınırlı kalmadı. Kraliçe Aemma’nın ölümünden kısa süre sonra Kral Viserys’in binicisi olduğu yaklaşık iki yüz yaşındaki  Kara Dehşet Balerion ölmüştü. 

balerion | Explore Tumblr Posts and Blogs | Tumpik

 

Üst üste gelen  bu olaylara çok üzülen kralı bir diğer en çok üzen olay ise en yakınından gelmişti. Kral Viserys’in Daemon adında bir erkek kardeşi vardı. Prens Daemon Targaryen bir Targaryende olması gereken her deliliği kendinde toplamış birisiydi. Kılıç kullanma, ata binme ve mızrak dövüşerinde oldukça başarılı olan Prens Daemon tüm bunlara karşı asabi hırslı ve tehlikeliydi. Prens daha on altı yaşındayken şövalye ilan edilerek  Westeros’un en genç şövalyelerinden biri oldu. Dedesi olan Bilge Kral Jaehaerys ona  önemli bir kılıç olan Kara kız kardeşi  hediye etti. Prens aynı yıl sözlendirildiği vadinin önemli hanelerinden biri olan  Royce hanesiden leydi Rhea Royce ile evlendi. Bu evlilik mutsuz ve sevgisiz  bir evililikti. Prens Daemon vadiden ve vadi insanlarından hoşlanmamış ve evliliğinin sonraki yıllarıni karısından ayrı geçirmişti. Ayrı geçirilen zamanlarda Prens karısı ve vadililer hakkında konuşmayı bırakmamıştı. Prens abisi Viserys’in hükümdarlığı sırasında konseyde yer almış ama bu onu tatmin etmemişti. Bunun üzerine Daemon emrindeki iki bin adamla Kralın Şehrinin şehir gözcüleri komutanlığını  atanıp iki yıl boyunca da bu pozisyonda oldukça başarılı olmuştu. Bu durumdan rahatsız olan tek bir kişi vardı. O kişi ise Kral eli olan Otto Hightower’tı. Lord Hightower  Kral Jaehaerys  döneminde küçük konseyde  yer almaya başlamış ve kral’ın son yıllarında krallığı yönetemeyecek bir sağlık durumunda olduğu için  Otto Hightower kral eli görevine gelmiş ve krallığı yönetmişti. Viserys döneminde de kral eli görevine devam eden Otto Hightower’ın en büyük rakibi ve düşmanı Prens Daemon’du. Prens Daemon’un küçük konseyden ayrılma isteğinin abisi Viserys tarafından hemen kabul edilmesinin sebebi  Otto Hightower’dı. Ama Lord Hightower çok zaman geçmeden bu kararından pişman olmuştu. Prens Daemon şehir gözcüleri komutanı görevinde başarılı olmuştu. Üstelik Prens’in suç işleyenlere verdiği oldukça ağır ve vahşi olan cezalar sayesinde şehirde suçlar çok azalmıştı. Prens Daemon‘un en yakın olduğu varlık ejderhası Caraxes’ti. Caraxes: Kırmızı pullara sahip  zayıf olmasına rağmen oldukça iri bir ejderhaydı. Döneminin en büyük ejderhası olan Vhagar’ın yarısı kadar olmasına rağmen hızla büyümeye devam ediyordu.

 

Daemon ile abisi Kral Viserys’in arası iyi olmasına rağmen abisinin bir erkek çocuğu olmadığı için kendisini varis yapmasını istiyordu. Viserys ise karısının ona bir erkek vereceğini düşünüyordu. Kraliçe Aemma’nın ölümü ardından varisin ölümü ile yıkılan Krala bir darbede kardeşi Prens Daemon’dan gelmişti. Kralın çocuğunun bir gün yaşayıp ölmesinin ardından, ölen bebeğe Prens “Bir Günlük Varis” lakabını takmıştı. Bunu duyan Vİserys bu duruma çok öfkelenmişti. Bunun üzerine Kral kardeşini başkentten sürdü ve kızı Prenses Rhaenya ‘yı varis ilan etti. Bu duruma çok sinirlenen Prens yeğeninin törenine katılmadı. Prens metresi olan Lys’lı bir dansçı olan Mysaria ile birlikte normald kralın varisinin yaşaması gereken yer olan Ejderha Kayasına yerleşti. Metresi olan Mysaria’nın hamile olmasının ardından prens doğacak olan çocuğu için metresine bir ejderha yumurtası hediye etti. Tüm bu olanlara çok sinirlenen Kral Prens’e haber yollayacak metresini geri göndermesini, yumurtayı ejderha çukuruna bırakmasını  ve Vadiye, eşinin yanına dönmesini istedi. Abisinin istediklerini yapan Prens’in metresi Mysaria Dar Deniz’e giden bir gemi yolculuğu sırasında bebeğini kaybetti. Bu durumdan Prens abisini sorumlu tuttu. Prens Arryn vadisine döndüğünde Kral’ın şehrinde başka şeyler oluyordu. Kral Viserys varisi olarak kızı Rhaenya Targaryen’ı seçmişti. Rhaenya Targaryen küçüklüğünde babası kral olduktan sonra kızıl kaleye yerleşmiş ve krallığın neşesi olarak görülüyordu. Prens Daemon  yeğenini krallığın en güzel bakiresi olarak seçmişti. Rhaenya sekiz yaşında ejder binicisi olmuştu. İsmini eski Valeria tanrılarından alan dişi bir ejderha olan Syrax’ın binicisi olan prenses ejderhası ile özel bir bağ kurmuştu. Syrax  sarı pulları olan bir ejderhaydı. Savaş tecrübesi olmayan Syrax’ın son derece iyi beslenen bir ejderhaydı.

Gül Kaplaner
Selam ben Gül Kaplaner Ankara Üniversitesinde öğrenim görmekteyim. Buz ve ateşin serisi ile üç yıl önce İngilizce öğrenirken tanıştım. Daha öncesinde sadece Game Of Thrones dizisini izlemiş ve bir merak oluşturmuştum. Sayfamda bu evrene yönelik inceleme ve yazılarıma yer vereceğim
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Bu Yıl ki “Bana” Veda
Sonraki
“Düşünüyorum öyleyse varım” diyor Descartes, ama ben düşündükçe yok oluyorum.

“Düşünüyorum öyleyse varım” diyor Descartes, ama ben düşündükçe yok oluyorum.

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.