YouTube Dünyasının ”Gerçek” Kadını: Gözde Tezer

YouTube Dünyasının ”Gerçek” Kadını: Gözde Tezer

YouTube Dünyasının ''Gerçek'' Kadını: Gözde Tezer

– Ne iş yapıyorsun?

Youtube kanalım var?

– Tamam ama iş olarak ne yapıyorsun?

Bugüne Kadarki En Gerçek İşim: YouTube

Ne zaman yeni bir insanla tanışsam, tekrar ediyor bu diyalog kendini. Özellikle 30 yaş üzeri biriyse karşımdaki, başlıyor ahiret soruları. ‘’İyi de YouTube bir iş mi ki? Nasıl para kazanılır ki? Kızım sen muhabir değil miydin ne güzel Show Tv’de, neden bunun için bıraktın ki? Bence kendine bir ‘iş’ bul geç olmadan ama gerçek bir iş!’’

Oysa dönüp bakınca eskiden yaptığım işlere, YouTube benim bugüne kadarki en gerçek işim! Hiçbir iş yerinde olamayacağın kadar gerçeksin. Seni eğip bükmeye çalışan, bazen olmadığın biri gibi tepkiler vermeni ‘‘kovulmamak adına’’ mecbur kılan patronlar yok mesela başında. Tüm hücrelerinle nefret etsen de yüzüne gülümsemek durumunda olduğun bir iş arkadaşın da yok. Üstüne bir de gerçekten iyi kazandırıyor. ‘Git gerçek iş bul’ diyenlerin birçoğunun aylık kazancını tek bir sponsorlu videodan kazandığın oluyor. Bunlar tabi diyalog halinde söylenmez, ayıp. Aramızda kalsın.

YouTube ile Para Kazanmak

Eski kafa yaşıtlarıma cevabımı verdiğime göre, geçelim YouTube’un ne olduğunu iyi bilen hatta belki bu işe girip girmemek arasında gidip gelen daha genç nesillere. Youtube’tan para kazanmak istiyorsanız, Youtube’u asla hafife almamalısınız. İlk kural bu. Nasıl okuldan, işten, atılıyorsak devam etmediğimizde, YouTube’ta da gayri resmi olarak aynı durum geçerli. Düzenli video atmalısınız. Kanalı açtığımdan beri, hiç kimse izlemiyorken bile, haftada 3 video mutlaka yayınladım. Yoksa Youtube videonu önerilenlere çıkarmaz, insanlar senden haberdar olmaz ve bir köşede kendi kendine anlatmaya devam edersin. YouTube bir patron sen de çalışansın. Ve çalışkansan, videolar arasında öne çıkarılırsın. Bu kadar basit.

YouTube Dünyasının ''Gerçek'' Kadını: Gözde Tezer

YouTube’a İçerik Üretmek

İçerik üretirken zorlanmıyor musun, yorulmuyor musun, o kadar anlatacak şeyi nereden buluyorsun gibi soruları her YouTuber alıyordur. Tabi ki zorlandığınız anlar olacak ama şunu bilin ki, o anların tamamında sizi sevenler, iyi kalpli takipçileriniz size hep destek olacak. Yeter ki gerçek olun. Yorulduysanız yorulduğunuzu da söyleyin. Onlardan yardım isteyin. Moralim çok bozuk deyin, oturup yorgunluğunuzun videosunu çekin mesela. Hangi insan yorulmuyor ki hayatından? Sizi anlayacaklardır. Ya da konu bulamadığınızda, ben çok fena tıkandım, yardım edin deyin. Bakın nasıl güzel fikirlerle gelecekler. Odanızda yalnız olabilirsiniz. Ama değilsiniz. Takipçilerinizin sevgisini hafife almayın. Onlar gerçekten de sizin iyiliğinizi isteyen arkadaşlarınız. Bazen çoğu arkadaşınızdan da fazla…

YouTube ve Marka İşbirlikleri

Düzenli video paylaştıktan, kanalı büyütmeye başladıktan sonra markalar sizi bulmaya zaten başlayacaktır. Bakın sakın ama SAKIN içinize sinmeyen bir ürünü ya da markayı, ne kadar para verirlerse versinler tanıtmayın! Para o sırada cazip gelebilir, çok ihtiyacınız olabilir ama unutmayın ki para dediğin harcanır biter, tekrar kazanılır. Ama takipçilerinizin size olan güveni gitti mi onu yeniden kazanmak çok zor. Takipçilerinize ve kendinize bunu yapmayın. Ama mesela marka güzel, içinize sindi ama bütçe çok düşük. Benim önerim gelen ilk işlerde bütçeler düşükmüş yüksekmiş buna pek takılmamanız ve işin bu pazarlama boyutunu da öğrenebilmek adına bir yerinden deneyim kazanmaya başlamanız. Uzun vadeli düşünün, portfolyonuzda güzel işler biriktirin.

YouTube Dünyasının ''Gerçek'' Kadını: Gözde Tezer

YouTube Sonsuza Kadar Devam Etmeyebilir

Son olarak: Youtuberlık sonsuza kadar devam etmeyebilir! Ama dijital pazarlama sektörü hep olacak. YouTube’tan kazandığınız iletişim ve dijital pazarlama deneyimini ve oluşturduğunuz kitleyi daha sonra nerede değerlendirebileceğinizi de mutlaka düşünün! Benim de var planlarım, artık başka bir yazıda anlatırım.

Son olarak: Bir sürü Youtuber var zaten, seni neden izlesinler? diyenler olursa kanalınızı açmadan önce. Deriz çünkü. Bayılırız çelme takmaya. Bana dediklerinde verdiğim cevabı verin: Tarkan var diye yeni popçu çıkmıyor mu, çok aşk filmi var diye yönetmenler aşk filmi çekmeyi bırakıyor mu?

Cevap gelmez, veremiyorlar. Hayali olan herkese hayallerinde başarılar!


Bu İçeriği Okuduğunuz için Önerdiğimiz İçerikler:

İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar:


 

gozde-tezer
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Türkiye’de YouTuber Olmak: Arkadaşlar Kanalıma Hoş Geldiniz!
youtuber olmak

Türkiye’de YouTuber Olmak: Arkadaşlar Kanalıma Hoş Geldiniz!

Sonraki
YouTuber Olmak İstiyorum Diyenler için: Başak Kablan ile Özel Röportaj
YouTuber Olmak İsteyenler için Özel Röportaj: Başak Kablan

YouTuber Olmak İstiyorum Diyenler için: Başak Kablan ile Özel Röportaj

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.