YouTuber Olmak İstiyorum Diyenler için: Başak Kablan ile Özel Röportaj

YouTuber Olmak İsteyenler için Özel Röportaj: Başak Kablan

YouTuber Olmak İsteyenler için Özel Röportaj: Başak Kablan

Kendinizi bu yolculukta nasıl değerlendiriyorsunuz?

  • Öncelikle, en başından beri videolarınızda kendinize özgü, ayakları yere sağlam basan ve denemekten korkmayan, pes etmeyen bir Başak Kablan imajı çiziyorsunuz. YouTube maceranıza “Adisyon Arkası Notları” ile başladınız ve videolarınız daha çok yeme-içme kültürü, gurme, bahşiş vs. hakkındaydı. Şimdi daha zengin içeriklerle ve daha eğlenceli videolarla sizi görüyoruz. Siz, kendinizi bu yolculukta nasıl değerlendiriyorsunuz? İlk videolarınıza dönüp baktığınızda kendinizi eleştirdiğiniz yerler var mı?

Tabi ki de var ama iyi ki de var. Birden ve ilk seferde kusursuz bir iş çıkarmak benim açımdan hiç mümkün olmadı. Ben hep yolda düzeltenlerden oldum. ‘Adisyon Arkası Notlar’ benim için çok özeldir, harika bir projeydi, garsonluk yaparak dünyayı gezecektim, gerçeğe dönüştüğünü bir düşünsene, çok farklı bir insan olarak dönmüş olurdum herhalde. Ama olmadı. Olmadığı gerçeğiyle yüzleşmek zordu ama dönüp baktığımda ne dünyayı geziyordum, ne de garsonluk yapıyordum, ben de oturdum kendi hikayemi anlattım insanlara. Şimdi düşünüyorum da her şey aslında bugün içinmiş.

YouTuber Olmak İsteyenler için Özel Röportaj: Başak Kablan

O kırılma noktası nasıl gerçekleşti?

  • “Söyleyeceklerim var” videonuzda oldukça çarpıcı, çok samimi bir şekilde YouTube kariyerinizdeki her aşamayı, zorlukları, üzüntülerinizi anlatmışsınız. Başarısız olduğunuzu düşündüğünüzden ve çok zor günler geçirdiğinizden bahsetmişsiniz. Bu kadar zorluğun üstesinden gelerek başarıyı yakalamanız, o kırılma noktası nasıl gerçekleşti?

Her an bir kırılma noktası aslında. Bir tane kırılma noktası, tek dönüm noktası diye bir şeye inanmıyorum. Ben sonunda beni tatmin eden, bana iyi gelen işi bulmuştum, her gece yatağa vazgeçip giriyordum. Çünkü sen de biliyorsun, Youtube’da kadınsan ya sunuculuk yaptırıyorlar ya da makyaj, moda. Sürekli makyaj yapmam gerektiğini, trendlere uymam gerektiğini söylediler. Ama olmaz anlıyor musun, ben o değilim, düşünüyorum düşünüyorum işin içinden çıkamıyorum. Gece vazgeçip yatıyor ama sabah kalkıp yine videomu çekiyordum. Bir yanın kim ne derse desin doğru şeyi yaptığına ve bulduğuna inanıyorsa vazgeçemiyorsun galiba.

YouTuber Olmak İsteyenler için Özel Röportaj: Başak Kablan

Sizce Türkiye’deki işler özgün mü?

  • Bir videonuzda “Lütfen makyaj ve moda dışında bize bir şeyler öğreten kadın YouTuberlar olsun.” diyorsunuz. Gerçekten de çoğu YouTuber makyaj ve kıyafet videoları ile ünlendi. Bir Türk YouTuber olarak, Türkiye’de Youtube’u nasıl değerlendiriyorsunuz? Türkiye’deki ve dünyadaki videoları kıyasladığınızda arada bir yaratıcılık, içerik bakımından bir fark var mı? Sizce Türkiye’deki işler özgün mü?

Özgün işlerde çıkıyor, özellikle son zamanlarda fazlasıyla çoğaldı. Makyaj her zaman ilgi görecek, görmeli de sorun yok ama başka şeyler de olmalı. Dünyada da Youtube çok iyi durumda değil. Ama çeşitlilik daha fazla tabi. Bir ihtimal daha var ben sadece bunu anlatmaya çalıştım, olabiliyor. Ben bunu kendime kanıtladım. Sadece bunun için bile kendimle gurur duyuyorum. Makyaj yapmadan da, sadece geyik döndürmeden de bu işte hayatta kalabiliyor, para kazanabiliyorsun.

YouTuber Olmak İsteyenler için Özel Röportaj: Başak Kablan

İçerik düşünürken danıştığınız, tavsiye aldığınız kişiler var mı?

  • Youtube’da başarılı olmak için ‘’süreklilik’’ şart diyorsunuz. İçerik üretmek, sürekli araştırmak, anlatacak bir şeyler bulmanın sizi zorladığı zamanlar ya da strese soktuğu zamanlar oluyor mu? İçerik düşünürken danıştığınız, tavsiye aldığınız kişiler var mı?

İlk başlarda ne yapsam, ne çeksem diye düşündüğüm oldu tabi ama bir yerden sonra beynin sadece bunun için çalışmaya başlıyor. Her sabah kalkıp aynı şeyi yaparsanız bir yerden sonra beyniniz sizin için içerikler üretiyor, her şey size ilham veriyor. Danıştığım kimse yok ama bir arkadaşımın anlattığı bir olay, bir hikaye, bir film, bir haber bile bana ilham olabiliyor. Son bir senedir hiç oturup düşünmüyorum ne çeksem diye, kendiliğinden geliyor zaten, refleks oldu benim için. Ama sürekli besliyorum kendimi. Ritüellerim var, izlediğim tonla belgesel, film, okuduğum kitaplar vs. O yüzden sürekli bunu söylüyorum, tekrar et, ne yapmak istiyorsan onu tekrar et.

YouTube’da başarılı olmak bunu mu gerektiriyor?

  • YouTuberlar arasında sizce acımasız bir dünya var mı? Herkes yalnızca kendini mi düşünüyor? Bir yardımlaşma söz konusu değil ve/veya YouTuberlar sadece kendi kanalları ile aynı çaptaki kanallar ile video çekiyorlar gibi bir izlenime kapılıyoruz, siz bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz? YouTube’da başarılı olmak bunu mu gerektiriyor?

Ben dışarıya çok kapalıyım. Çünkü başlarda denedim, yardım istedim ama olmadı. O kısmın farklı bir matematiği var ve benim kafam hiç basmadı. Beni çok yordu, yıprattı. Anlamıyorsun yani, kim kimle neden video çekiyor. Ama büyümenin de anahtarı orada gerçekten. Mesela sağolsun beni Barış Özcan önerdi, Cansu Dengey önerdi ve kanalımın hızlı büyümesinde de büyük etkileri oldu.  Ama onlardan bunu ben istemedim. Diğer öneren arkadaşlardan da. İyi bir şey yaptığınız zaman kimse duyarsız kalamıyor ve destek oluyorlar. Destek istemek yerine buna enerji harcamak yerine sadece üretip bırakmak gerekiyor, gerisi geliyor zaten.

YouTuber Olmak İsteyenler için Özel Röportaj: Başak Kablan

Ajansların YouTuberlara katkısı nedir?

  • Sizce Youtube’da iyi bir çıkış yakalamak için bir ajansla çalışılmalı mı? Ajansların YouTuberlara katkısı nedir?

Ben inanmıyorum ajans katkısına. Hiç çalışmadım, çalışmayı da düşünmüyorum. Bir marka seninle çalışmak istiyorsa gelip seni buluyor zaten. Youtube’da sorduğun her soruya samimiyetle cevap veriyor, o zaman gerek yok bence.

Sevdiğiniz YouTube sayfaları var mı?

  • Youtube’u izleyici olarak çok takip eder misiniz? Sevdiğiniz YouTube sayfaları var mı?

İlk başlarda çok takip ettim ama şu an hiç bakmıyorum desem yeridir. Etkilenmemek için bakmıyorum aslında. Birini çok izleyince bir yerden sonra ona benzemeye başlıyorsun ve bunu seyirci hemen anlıyor. O yüzden öneriler konusunda bana güvenmeyin 🙂

Tavsiyeleriniz neler olur?

  • Son olarak yeni bir kanal açıp bu işten para kazanmak isteyen gençlere olmazsa olmaz tavsiyeleriniz neler olur?

Bir fikre ve kameraya ihtiyacın var. Anlatacak bir şeylerin olsun. Çok anlamlı ve önemli olmak zorunda değil ama bir şeyler anlat bize. Çek, paylaş ve arkana bakma. Kaç izlenmişim, yorum gelmiş mi gelmemiş mi umurunda olmasın, sadece devam et.


Bu İçeriği Okuduğunuz için Önerdiğimiz İçerikler:

İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar:


 

basak-kablan
Subscribe
Bildir
1 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
YouTube Dünyasının ”Gerçek” Kadını: Gözde Tezer

YouTube Dünyasının ”Gerçek” Kadını: Gözde Tezer

Sonraki
YouTuber Olup Dünyaya Açılmak İsteyenler için Özel Röportaj: Sara Lou (MolemSisters)

YouTuber Olup Dünyaya Açılmak İsteyenler için Özel Röportaj: Sara Lou (MolemSisters)

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.