İyi mi, Kötü mü, Bakış Açısı mı?

Fotoğraf sahibi: lrusin3 (@lrusin3 on Pixabay)

İyi ve Kötü

Bugüne kadar başımıza gelen olayları, karşılaştığımız insanları, içinde bulunduğumuz durumları iyi veya kötü diye yargılamış olabiliriz. Bugünden sonra, bu yargılardan kurtulman için sana anlatacaklarımı okuyup yeniden değerlendirme yapmanı isteyeceğim.

Yakın bir tarihte izlediğim videoyu sana anlatmak istiyorum. Boğazına kemik takılmış bir köpek yavrusu ile ilgili. Annesinin hemen gözleri önünde nefes almakta zorlanan bir köpek yavrusu… Olayın kahramanı adam, köpek yavrusunu kurtarmak için elinden geleni yapıyor. Tüm çabalarına rağmen yavrucuk, kendinden geçiyor ve sonsuz yolculuğuna doğru uzanıyor. Bütün çırpınışları sessizleşip kendini bırakıyor. Ancak kahraman Adam, vazgeçmiyor ve suni teneffüs ile yavruyu kurtarmak için var gücüyle uğraşmaya devam ediyor. Nihayet yavru köpek kurtuluyor. Olayın sonrasında spiker, Kahraman Adam’a neler hissettiğini soruyor. Bundan sonrasını daha dikkatli okumanı öneririm.

Kahraman Adam, seneler önce astım hastası olduğunu, nefessiz kalmanın nasıl bir durum olduğunu bildiğini ve bunun için yavru köpeği (belki de hepimizin göstereceğinden daha fazla bir çaba göstererek) kurtarmaya çalıştığını anlatıyor. Hepimizin göstereceğinden diyorum, çünkü artık yapacak hiç bir şey kalmadığını düşündürecek kadar çok uğraştı. Belki hepimiz artık öldüğüne inanıp, istemesek de vazgeçebilirdik böyle bir durumda. Ancak Kahraman Adam vazgeçmedi. Çünkü nefessiz kalmanın ne demek olduğunu biliyordu. Bu sebeple kendi nefesiyle onu besledi.

Şimdi, seneler önce Kahraman Adam’ın, astım hastası olduğunu öğrendiğinde yaşadığı duyguya geri dönersek… Bunu iyi karşılaması mümkün olur muydu?… Bu olaya iyi diyebilir miydi?… Oysa seneler sonra, hastalığının O’na kazandırdığı deneyim ve bilgelikle, bir canın kurtulmasına vesile olmuştu. Hem yavru bir can kurtulmuş oldu, hem çaresizlik içinde bekleyen bir anneyi sevinçle doldurdu. Belki de hayatı boyunca yapacağı tüm iyiliklerin toplamından daha büyük bir iyilik, belki de cennetin anahtarını kazandırdı O’na…

İşte soru…
Peki bu yaşadığından sonra hastalığına kötü diyebilmesi mümkün olur mu?

Bazen olay anında kolayca iyi veya kötü yargısına varabilirsin. Ancak üzerinden zaman geçer ve geriye dönüp baktığında, iyi ki öyle olmuş dediğin şeyleri hatırla… Bu bizim başımıza da sıkça gelir. İyi, ya da kötü bizim duruma bakış açımızla bir anda değişebilir.

Ne kadar kötü veya iyi görünürse görünsün, bundan sonra olayları önceden yargılamana engel olacak bu hikâyeyi aklında tutmanı öneririm. Ve bu yazıyı yazmama vesile olduğu için Kahraman Adam’a teşekkür ederim…

Selma Zarifoğlu
Yazmayı ve okumayı seven herkese selam:) Anne ve babası basılı kitapları olan bir çocuk olmanın getirisiyle, küçük yaşlardan beri ilgilendiğim konularda yazılar yazıyorum. Profesyonel olarak Hipnoterapi ve Spiritüal Yaşam Koçluğu yapıyorum. Doğam gereği yazmak ve paylaşmak için buradayım.
Subscribe
Bildir
2 Yorum
Beğenilenler
En Yeniler Eskiler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Önceki
Bazen seni hiç tanımamayı çok diledim
Sonraki
Kalıcı Bronzluk İçin 6 Altın Püf Nokta

Kalıcı Bronzluk İçin 6 Altın Püf Nokta

İlginizi Çekebilir

kooplog'dan en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerez (cookie) kullanıyoruz.